دکتر فراهانی: آبدومینوپلاستی چیست و چه عوارضی دارد؟

آبدومینوپلاستی دکتر فراهانی

ابدومینوپلاستی چیست؟

امروزه یکی از بیشترین عمل های زیبایی که در سطح جهان انجام می شود عمل جراحی زیبایی به روی شکم است. عوامل بسیاری هستند که باعث می شوند افراد به عمل زیبایی شکم روی بیاورند. این عوامل عبارت اند از برآمدگی بیش از حد شکم، افتادگی و شلی پوست شکم و وجود چین و چروک های متعدد روی شکم که باعث ایجاد احساس بد در افراد می گردد.

آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی شکم اقدامی تهاجمی جهت صاف و کشیده کردن شکم به وسیله ی خارج کردن پوست وچربی اضافی و سفت کردن عضلات جدار شکم می باشد. آبدومینوپلاستی برخلاف اعمال جراحی محدود مثل پلک یا بینی یک اقدام جراحی عمده محسوب می گردد. و اگر در فکر انجام ابدومینوپلاستی هستید بهتر است قبل از عمل اطلاعات کافی در مورد آن به دست آورید و با چشمانی باز تصمیم بگیرید. آبدومینوپلاستی برای بیماری مناسب است که تمام اقدامات غیر تهاجمی تر مثل رژیم و ورزش و… را امتحان کرده و نتیجه نگرفته و در حال افزایش وزن نیست.

نحوه انجام عمل

این جراحی به طور معمول به دو صورت انجام می گردد:

جراحی پلاستیک کوچک (Mini abdominoplasty)

در این نوع جراحی برش کوچکی داده می شود و این برش کوچک اجازه می دهد تا چربی ها از این ناحیه خارج گردد.

جراحی پلاستیک کامل (Full abdominoplasty)

در این روش که کمی از روش قبل بزرگتر است برش بزرگتر داده می شود و مقدار زیادی چربی و حتی پوست شکم برداشته می شود و اغلب جراح، ناف مریض را جابجا می کند. لازم به ذکر است که لیپوساکشن و یا همان برداشت چربیها در هر دو روش انجام میشود.

آبدومینوپلاستی دکتر فراهانی

چه کسی بهترین کاندید برای این عمل جراحی است؟

دکتر فراهانی در این باره گفت: بهترین کاندید برای این عمل افرادی هستند که شکم های بزرگ و پر چربی دارند که پوست آن آویزان است و با رژیم غذایی یا برنامه منظم ورزشی لاغر نمی شوند ولی در عین حال دیگر قسمت های دیگر بدن آنها متناسب است ، این جراحی به ویژه یرای خانمهایی که حاملگی های متعدد داشته اند و پوست شکمشان دچار کشش شده و از طرفی عضلات شکمشان موقعیت طبیعی خود را از دست داده توصیه می شود ، این عمل جراحی همین طور برای افراد پیری که خاصیت ارتجاعی پوستشان را از دست داده اند ودچارچاقی ولاغریهای مکرر شده اند نیز توصیه می شود.

از طرفی افرادی که تصمیم به کاهش وزن شدید دارند ویا خانمهایی که قصد بار دار شدن دارند نباید از این عمل جراحی استفاده کنند که توجیه آن نیز این است که در طی این عمل جراحی عضلات راست شکم کنار یکدیگر فیکس می شود ولی در طی حاملگی ودر نتیجه رشد جنین این عضلات از هم دور شده وشکم باز به وضعیت قبل از آبدومینوپلاستی بر می گردد.

انجام این عمل جراحی می تواند باعث ایجاد اعتماد به نفس مضاعف در افراد بشود و همچنین آن ها احساس بهتری نسبت به ظاهر خود پیدا کنند. اما توصیه می شود پیش از عمل درباره انتظاراتی که افراد از نتایج این عمل دارند با پزشک جراح صحبت کنند تا از نتیجه پایانی عمل آگاه شوند و نگرانی هایشان در باره عمل برطرف شود.

کدام بیمار نباید جراحی آبدومینوپلاستی شود؟

۱. خانمی که هنوز ممکن است بچه دار شود، بهتر است از ترمیم بدون دوختن عضله (فقط پوست و چربی) استفاده کند یا کلاً جراحی را به بعد از زایمان‌هایش به تعویق بیاندازد.

۲. فردی که می خواهد لاغر شود، بهتر است اول به وزن مناسب خود برسد، سپس برای جراحی اقدام کند.

۳. این عمل با ایجاد برش طولی در زیر شکم انجام می‌شود که جای آن برای همیشه می‌ماند، اگر چه در اکثر بیماران این محل برش در طول ۱۲ – ۶ ماه به فرم قابل قبول در می آید (یک خط باریک)، در موارد نادری احتمال بروز گوشت اضافی (هایپر تروفیک اسکار) یا پهن شدن محل برش و بد شکلی های دیگر وجود دارد. اگر شما نمی‌توانید ریسک یک اسکار (محل برش) بد را هر چند کم بپذیرید، بهتر است از انجام عمل خودداری کنید.

عوارض و خطرات آبدومینوپلاستی از زبان دکتر فراهانی

سالانه هزاران عمل آبدومینوپلاستی موفق در سطح دنیا انجام می شود،خصوصا اگر این عمل توسط یک جراح ماهر وبا تجربه دراین زمینه انجام شود،نتیجه عمل عموما رضایت بخش است. با این وجود همیشه خطرات و عوارض خاصی ممکن است همراه با این جراحی دیده شود.

عوارض نادری مثل درد، کبودی، سفتی و تشکیل لخته های خونی در ناحیه عمل و بی حسی موقت پوست انتهایی محل عمل برای چند هفته ممکن است بوجود بیاید.

جلوی عوارض را می توان با انجام درست و به موقع سفارشات جراح معالج قبل و بعد از عمل و تحرک داشتن بعد از عمل جراحی (در اولین فرصتی که فرد توان راه رفتن دارد) به حداقل و صفر کاهش داد.

هزینه عمل جراحی شکم چقدر است ؟

دکتر فراهانی در ادامه افزود: هزینه همواره یکی از ملاحظات جراحی غیراورژانس است. هزینه های جراحی شکم ممکن است بسیار متغیر باشد. هزینه یک جراح برای عمل جراحی شکم ممکن است براساس تجربه او و یا موقعیت جغرافیایی متفاوت باشد.

هزینه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– حق العمل جراح

– هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی

– دستمزد بی هوشی

– نسخه های داروئی

– لباس های بعد از عمل

– آزمایشات پزشکی مورد نیاز قبل از عمل

رضایت شما مهمتر از میزان هزینه است

زمانی که قصد انتخاب جراح برای جراحی شکم خود را دارید به این نکته توجه داشته باشید که آن جراح از تجربه بالایی برخوردار باشد زیر تجربه جراح یکی از عوامل اصلی و مهم می باشد.