شست و شوی گوش در خانه

گوش را می توان یکی از حساس ترین اندام های بدن نامید. گوش نه تنها یک اندام شنیداری است، بلکه سبب ایجاد تعادل نیز در بدن فرد می شود. گوش به روش های مختلف از سلامت خود محافظت می کند که تولید موم یکی از این روش ها است؛ اما به دلیل برخی اختلالات ممکن است  گاهی سلامت گوش به خطر بی افتد. در ادامه به بررسی روش های خانگی برای جرم گیری گوش و شست و شوی ان خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

هر چیزی در بدن به دلیلی وجود دارد. و هیچ چیز بی هدف نیست. حتی جرم گوش نیز از این قاعده مستثنی نیست. جرم گوش در محافظت از کانال گوش خارجی اهمیت دارد. و با حالت روغنی و ضد باکتری خود در حفظ سلامت گوش نقش دارد. گوش همیشه و به طور مداوم به تولید جرم گوش به میزان لازم مشغول است. با این حال گاهی ترشح بیش از حد جرم یا موم گوش، موجب مسدود شدن کانال گوش خارجی می شود. در حالات نیاز به شستشوی گوش برای باز شدن کانال احساس می شود. وقتی جرم گوش بیش از حد معمول و مورد نیاز می شود. ممکن است شما احساس وجود چیزی اضافه در گوش را داشته باشید. حتی ممکن است این مواد اضافه بر شنوایی شما تاثیر بگذارند.

روش های خانگی برای شست و شوی گوش

استفاده از آب و نمک

آب نمک را می توان برای شستشوی کانال گوش بکار برد. این یک روش ساده و معمول برای پاک کردن جرم گوش در خانه است. برای این کار می توانید از سرنگ استفاده کنید و یا اینکه بدون سرنگ آن را انجام دهید. آب نمک باعث نرم و متلاشی شدن جرم موجود در گوش و خروج آسان تر آن می شود.

برای انجام این کار یک قاشق چای خوری نمک را در نصف فنجان آب گرم مخلوط کنید تا به طور کامل حل شود. سپس یک پنبه را گلوله کرده رد آب نمک بزنید؛

شست و شوی گوش در خانه

و با فشردن آن چند قطره آب نمک را در گوش خود بریزید. هنگام انجام این کار باید گوش شما به سمت سقف باشد. به مدت ۵ دقیقه در همین حالت بمانید. سپس سر خود را ۱۸۰ درجه بچرخانید و در حالت مخالف گذاشته تا آب نمک از گوش تخلیه شود. بخش بیرونی گوش خود را نی با یک دستمال تمیز، از جرم های خارج شده پاک کنید.

دقت داشته باشید که حرارت آب گرم باید با حرارت بدن یکسان باشد. چراکه در صورت تفاوت ممکن است باعث ایجاد سرگیچه در شما شود.

پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)

مقدار مساوی از آب و آب اکسیژنه را مخلوط کنید. حتماً از آب اکسیژنه زیر 3 درصد استفاده کنید وگرنه می‌تواند مضر باشد. چند قطره از آن را داخل گوش بریزید و سرتان را به یک طرف خم کنید. اجازه دهید مایع مدتی در گوشتان بماند. حال، سرتان را به سمت مقابل خم کنید و اجازه دهید مایع اضافه خارج شود. این محلول برای رفع چربی گوش موثر است.

روغن بچه/گلیسرین

چند قطره روغن بچه یا روغن ملین را با قطره چکان داخل گوش بریزید تا چربی‌های گوش نرم شوند. یک توپ پنبه‌ای را در دهانه گوش قرار دهید تا روغن چند دقیقه در داخل گوش بماند. این کار باعث می‌شود که روغن قبل از رسیدن به چربی‌های گوش از مجرای گوش خارج نشود. پس از مدتی توپ پنبه را بردارید تا روغن اضافه از داخل گوش خارج شود. روغن باعث می‌شود که چربی فشرده داخل گوش نرم شده و به راحتی خارج شود.

محلول سرکه و الکل طبی

استفاده از سرکه سفید به همراه الکل طبی یکی از مناسب ترین روش ها برای جرم گیری گوش به شمار می آید. در این روش با استفاده از مقادیر برابر سرکه و الکل محلولی تهیه کرده و چند قطره از آنرا به داخل گوش بچکانید. این عمل شاید کمی آزار دهنده باشد، اما در انتها شما را از شر چربی های گوش خلاص خواهد کرد.

روغن زیتون

یکی از بهترین روش‌ها برای حذف چربی گوش استفاده از روغن زیتون برای نرم کردن چربی گوش است، تا چربی‌ها راحت‌تر از گوش شما خارج شوند. دو یا سه قطره از روغن زیتون را در هنگام خواب در داخل گوشی که با چربی اضافه مسدود شده بریزید. این کار را 3-4 روز تکرار کنید. حذف چربی گوش به وسیله روغن زیتون راهی موثر است زیرا باعث نرم شدن چربی گوش می‌شود و خروج آن را ساده‌تر می‌کند.

شست و شوی گوش در خانه

کیت حذف جرم گوش

چندین نوع کیت حذف چربی گوش مثل دبراکس، ماکس پرورینز، اسکویپ کایروسول در بازار وجود دارد. دستورالعمل استفاده این بسته‌ها در داخل آنها آمده است. این کیت‌ها نسبت به شستشوی گوش راه‌حل بهتری هستند.

نکته: بهتر است قبل از استفاده از هر نوع کیت، و به ویژه اگر کیت را برای کودک زیر 12 سال خریداری می‌کنید، با پزشک مشورت کنید.

جوش شیرین

برای انجام این کار یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین را با ۲ قاشق چای خوری آب مخلوط کنید تا جوش شیرین کاملا حل شود. سپس ۳ الی ۴ قطره از محلول را در گوش چکانده و ۱۰ دقیقه بنشینید. سپس با ریختن چند قطره آب گرم در گوش اقدام به خارج کردن مواد و شست و شوی گوی خود نمایید.

هشدار!

با تمام راههای مذکور بهتر است پاکسازی گوش به روش درستی انجام گیرد. لذا یکی از روش های ممکن این است که 10 دقیقه پیش از استحمام، یک یا دو قطره هیدروژن پراکسید را در گوش بچکانید. این قطره ماده چسبناک داخل گوش را به مایع تبدیل کرده و باعث می شود در حین دوش گرفتن پاکسازی به راحتی انجام شود. این کار را یکبار در ماه انجام دهید.

شست و شوی گوش در خانه

برخی مواقع خشکی پوست داخل کانال گوش باعث تشکیل جرم بیشتر می شود. می توانید با چکاندن روزانه یک قطره روغن معدنی داخل گوش محیط را مرطوب سازید. نکته قابل توجه این است افرادی که سابقه جراحی گوش را داشته و یا حفره ای در پرده گوش خود دارند از این قطره های ذکر شده اجتناب کنند. این افراد با انجام این کارها در معرض عفونت و سرگیجه قرار می گیرند، کافی است از لیف حمام برای تمیز کردن کانال خارجی گوش استفاده کنند.

کم کردن تجمع و تولید موم گوش با اسیدهای چرب امگا ۳

تجمع بیش از حد جرم گوش می تواند نشانه ای مبنی بر کم بود اسیدهای چرب امگا ۳ در بدن باشد. از این رو اصلاح این کمبود می تواند شمکل را به راحتی حل کند. بعضی از مواد غذای غنی از این اسیدها، ماهی ساردین، ماهی کولی و ماهی آزاد، و همچنین دانه های روغنی از جمله گردو و بادام، هستند. در این زمینه با مشورت پزشک می توانید از مکمل نیز استفاده کنید.

نکات تکمیلی

– اگر برای انجام این کار استرس دارید بهتر است آن را به پزشک خود بسپارید.

– برای تمیز کردن و نرم کردن موم گوش می توانید از قطره های آماده شستشوی گوش نیز استفاده کنید.

– اگر به دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف مبتلا هستید؛ و اگر پرده گوش شما سوراخ است یا در گوش شما لوله کار گذاشته شده؛ از شستشوی گوش خود اجتناب کنید.

– از صداهای بلند بپرهیزید.

– از هدفون کمتر استفاده کنید و در صورت استفاده هر ساعت یکبار مقداری به گوش خود استراحت دهید.

– گوش خود را پس از شنا کردن خشک کنید.


در این باره بیشتر بخوانید: موارد مهم درباره جرم گوش


هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.