500x333xwhen-friends-have-nothing-in-common.jpg.pagespeed.ic.oSa5h3SUq8
اگريك زوج اقدام به باردار شدن  کردند و پس از يك سال رابطه جنسي بدون جلوگيري نتیجه ای نگرفتند ،این زوج نابارور هستند،غالبأ علل مردانه ی به عنوان شایعترین علت نازایی ذکر شده است ،درمان ناباروری، فرایندی طولانی و هزینه بر است که در این جا به ان می پردازیم

کدام اول می‌آید، استرس ناشی از ناباروری یا ناباروری ناشی از استرس؟ اگر چه امروزه ما بیش از 10 سال قبل از دلایل ناباروری آگاهیم اما هنوز هم این مسئله درباره زنان پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. امروز نزدیک به 7 میلیون زن در آمریکا از ناباروری رنج می‌برند که برابر با 1/8 جمعیت زنان ایالات متحده است.

امروز نزدیک به 7 میلیون زن در آمریکا از ناباروری رنج می‌برند که برابر با 1/8 جمعیت زنان ایالات متحده است. ما در اینجا دلایل ناباروری در زوج‌ها را برای شما آورده‌ایم.

 

مردها

 

طبق نظر کارشناسان علت عمده ناباروری مردها هستند که شامل همه چیز از تعداد کم اسپرم‌ها و تحرک ضعیف گرفته تا اختلالات ساختاری آنها است که می‌تواند موجب توقف جریان اسپرم شود. این بیماری حدود 30 تا 40 درصد از مشکلات ناباروی را شامل می‌شود.

 

درمان:

 

خوشبختانه شما می‌توانید راههایی را برای درمان آن پیش گیرید. مردان نیز به اندازه زنان از این موضوع رنج می‌برند، برای درمان اولین قدم این است که با پزشک مشورت کنید. یکی از پزشکان می‌گوید: «این مشکل با دارو یا جراحی ممکن است درمان شود.» تعداد کم اسپرم یا کم تحرکی آن را می‌توان با استفاده از لقاح خارج رحمی (IVF) یا یک روش موسوم به تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) که در آن یک اسپرم واحد را به یک تخمک تزریق می‌شود.

 

اندومتریوز

 

انجمن ملی ناباروری، تخمین می‌زند که سه تا پنج میلیون از زنان آمریکا در سنین باروری از اندومتریوز رنج می‌برند، اندومتریوز یک بیماری مزمن دستگاه تناسلی است که در آن سلول‌های آندومتر در جایی که نباید رشد می‌کنند، یعنی خارج از حفره رحم و از تماس تخمک و اسپر جلوگیری می‌کنند. علائم رایج آن  قاعدگی دردناک و درد هنگام مقاربت است

 

درمان:

 

تنها راه شناسایی این بیماری لاپاراسکوپی است. در این نوع جراحی، یا یک درون‌بین، بدون باز کردن شکم، حفره داخل شکم و لگن را کاملا روشن و نمایان می‌کنند و با کمک تلسکوپی که همه چیز را بزرگنمایی می‌کند، جراح  می‌توانددید بهتری داشته باشد و از این طریق بیماری‌های مختلف را تشخیص دهد و آنها را درمان کند. برخی از زنان 6 تا 8 ماه پس از جراحی باردار می‌شوند.

 

اختلالات تخمک گذاری

 

این شاید شایع‌ترین علت ناباروری در زنان است: زمانی که تخمک گذاری اتفاق نمی‌افتد یا به طور نامنظم اتفاق می‌افتد و دلیل 20 تا 40 درصد از ناباروری زنان است. عدم تعادل هورمونی، ورزش بیش از حد، کاهش یا افزایش زیاد وزن و استرس زیاد می‌تواند دلیل این بیماری باشد. به بیانی زیاده‌روی در هر چیزی روی تخمک گذاری تثیر می‌گذارد.

 

درمان:

 

اختلال تخمک گذاری را می‌توان با داروهای خوراکی مانند کومید درمان کرد.

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک

 

این یک اختلال پیچیده است که از تخمدان سرچشمه می‌گیرد. این بیشتر شبیه یک معما است. بیماری است که در هر فردی متفاوت عمل می‌کند. علائم زیادی برای این بیماری وجود دارد مانند عدم  تخمک گذاری، قاعدگی غیر طبیعی، افزایش وزن، آکنه، مو غیر معمول صورت و ناباروری.

 

درمان:

 

یک راه درمان آن رژیم غذایی و ورزش است. از دارو نیز برای بازگرداندن هورمون‌های بدن به حالت طبیعی خود استفاده می‌کنند.

 

کاهش یا اضافه وزن

 

لاغری یا چاقی بیش از حد می‌تواند عملکرد هورمون‌ها را مختل کند. محققان می‌گویند که ورزش بیش از اندازه نیز می‌تواند روی باروری تاثیر منفی بگذارد. آنها بیان می‌کنند که مواد غذایی و مکمل‌ها برای درمان ناباروری موثرند.

 

درمان:

 

زنان باید روی تغذیه خود تمرکز کنند. از مکمل‌هایی مانند روغن ماهی، ویتامین دی، پروبیوتیک‌ها، ویتامین‌های قبل از زایمان با کیفیت بالا مصرف کنند. زنان هر چه زودتر این راهها را پیش بگیرند، زودتر به نتیجه خواهند رسید.