images

اگر به فکر سلامت همسرتان هستید پس هر چه زودتر وی را به ترغیب به انجام ان آزمایشات و تست های سلامت کنید تا هم خیال خودتان راحت شود وهم در جریان روند سلامتی وی قرار گیرید

هر فردی بر اساس سن، تاریخچه خانواده و نحوه زندگی اش، در دوره های مختلف زندگی خود باید آزمایش های مختلفی بدهد.

 به هر حال، بد نیست هر مردی این آزمایش ها را به خاطر داشته باشد:

دیابت

اگر وزن مناسب دارید و عوامل پرخطر مثل کلسترول یا فشار خون بالا ندارید، شاید هیچ وقت لازم نشود تست دیابت بدهید، اما برای بیشتر مردهای بالای 45 سال به خصوص افرادی که اضافه وزن دارند، دادن این قبیل آزمایش ها (مثلا تست A1C یا قند ناشتا که اصلا پیچیده نیستند) فکر خوبی است.

 

بیماری های جنسی

حتی اگر سال ها فقط با یک نفر رابطه داشته اید، باز هم بد نیست آزمایش بدهید تا مبادا بیماری هایی که از راه جنسی منتقل می شوند را گرفته باشید. برای نمونه، ممکن است 10 سال بگذرد و علایم HIV (ایدز) در فرد بروز نکند. مثلا دادن تست اچ آی وی یا هپاتیت سی، بی ضرر نیست.

 

  کلسترول

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند مردها از 20 سالگی به بعد، هر 4 تا 6 سال، یک بار سطح کلسترول خون شان را اندازه بگیرند. با توجه به اینکه احتمال بیماری های قلبی-عروقی در مردها بالاتر از زن ها است و کلسترول هم نقش زیادی در این مساله دارد، اندازه گیری آن بسیار مهم است.

 

فشار خون

فشار خون هم مثل کلسترول اغلب بدون علامت خاصی است اما خوشبختانه اندازه گرفتن فشار خیلی راحت است. توصیه می شود از 18 سالگی به بعد، هر بار دکتر می روید، فشارتان را اندازه بگیرید.

 

کلونوسکوپی

بیشتر مردها باید از 50 سالگی به بعد برای سرطان روده بزرگ تست بدهند اما آنهایی که قبلا در خانواده شان این بیماری وجود داشته، بهتر است زودتر آزمایش شوند.

 

تست پروستات

بحث درباره این آزمایش زیاد است و بعضی از مطالعات نشان می دهد این آزمایش هم گران است و هم ضرورتی ندارد و حتی ممکن است بیش از اینکه برای فرد مناسب باشد، به او آسیب بزند. با این حال، پیشنهاد می شود مردهای بالای 50 سال، دست کم با دکترشان درباره مزایا و معایب این آزمایش صحبت کنند.

 

آزمایش برای تشخیص سرطان پروستات، جان خیلی ها را نجات داده اما ممکن است نتیجه آن اشتباه هم از آب دربیاید و در خیلی از موارد، چون پیشرفت سرطان خیلی کند است، درمان های شدید برای عده ای (به خصوص مردهای مسن تر) چندان مفید نیست.