روش های افزایش سرعت سوخت و ساز بدن

برای افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن  می توانید از روش های مختلفی کمک بگیرید. مصرف سبزیجات، نوشیدن چای و قهوه، ورزشهای هوازی، مصرف لبنیات، مصرف فلفل و نوشیدن آب به مقدار کافی در این زمینه تاثیرگذار است. به راهنمایی های تغذیه ای در این زمینه دقت کنید.

مطالعات اخیرانجام شده در موسسه سلامت زنان آمریکا نشان داده است افزایش سرعت سوخت و ساز بدن، تاثیر بسیاری بر کاهش وزن زنان خواهد داش

سیستم سوخت و ساز بدن در واقع مجموع هرآن چیزی است که روزانه در بدن انجام می شود و تاثیر بسیاری بر سوزاندن چربی و کالری های اضافی بدن دارد. هنگام غذا خورن، طی انجام فرآیند سوخت و ساز، آنزیمهای موجود در سلولهای بدن ذرات غذا را تجزیه کرده و آنها را تبدیل به انرژی لازم برای عملکرد ارگانهای اصلی و اندامهای بدن می کنند.

بنابراین هرچه سوخت و ساز بدن بهتر و سریعتر انجام گیرد، تاثیر بیشتری بر عملکرد اندامهای اصلی بدن مانند قلب، مغز و … خواهد داشت و علاوه برآن باعث می شود که کالری و چربی بیشتری در بدن سوزانده شود و کاهش وزن بیشتری را به دنبال دارد.

روش های افزایش سرعت سوخت و ساز بدن
راه هایی برای افزایش سرعت سوخت و ساز بدن:

هر روز صبح، پس از بیدار شدن از خواب، صبحانه کامل و سالم بخورید. یک فنجان قهوه یا چای را به آرامی و جرعه جرعه به همراه صبحانه یا پس از آن بنوشید. نوشیدن مقدار مناسب چای یا قهوه به دلیل دارا بودن کافئین، باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود.

* طی روز بین هشت تا دوازده لیوان آب بنوشید.

*برای وعده ناهار بیشترمواد حاوی پروتئین مصرف کنید.

*نوشیدن چای سبز را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید.

*مصرف روزانه لبنیات کم چرب را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

*به هنگام خرید، سعی کنید محصولات ارگانیک را انتخاب کنید.

*مصرف فلفل سیاه یا قرمز در حد تعادل، سرعت سوخت و ساز بدن را بالا برده به کاهش وزن کمک خواهد کرد.

روش های افزایش سرعت سوخت و ساز بدن

*خانمها به دلیل دوره عادت ماهیانه، مقداری آهن را از دست می دهند و کمبود آهن می تواند در سیستم سوخت و ساز بدن اختلال ایجاد کند. بنابراین باید با مصرف حبوبات، غلات غنی شده با آهن، سبزیجات برگ سبزمانند اسفناج و بروکلی و در برخی موارد با مصرف مکملهای آهن، آهن از دست رفته بدن خود را جبران کنند.

*انجام تمرینات ورزشی هوازی( همراه با دم و بازدم). این تمرینات با تنظیم اکسیژن رسانی به قلب و عروق آن، باعث بهبود عملکرد قلب و افزایش سرعت سوخت و ساز بدن و کاهش وزن بیشتر خواهد شد.

سلامت آنلاین