دکتر ادیب: هر آنچه که باید در مورد لومینیرز بدانید

 

لومینیرز دکتر ادیب

دکتر ادیب در این باره توضیح داد: چندین سال است که در علم دندان پزشکی زیبایی برای حل مشکلات ظاهری دندان ها و داشتن لبخند زیبا از روکش های سرامیکی و کامپوزیتی استفاده می گردد. این روکش ها می توانند مشکلاتی از جمله زنگ زرد دندان ها، نا مرتبی دندان ها و فاصله بین دندان ها را برطرف نمایند.
افراد بسیاری در سرتاسر جهان از این روکش ها استفاده کرده اند تا زیبایی را به دندان ها و لبخند خود هدیه کنند. اما این درمان گاهاً­­ نارضایتی هایی را برای افراد به همراه داشته است. مانند تراش خوردن سطح دندان ها، مقاومت کم روکش ها و شکستن آنها، رنگ پذیری روکش ها، ظاهر غیر طبیعی و عمر کوتاهشان. بعضی دیگر نیز به علت کمبود وقت و یا حتی ترس از دندانپزشکی، قادر به ایجاد یک لبخند زیبا برای خود نیستند و حتی از نعمت خندیدن محروم می باشند.

شرکت DenMat آمریکا در پی حل این معضلات قدم بزرگی در دندان پزشکی زیبایی برداشته است، سرامیکی را به نام Cerinate تولید کرده که از آن پوسته بسیار نازکی به ظرافت لنز چشمی ساخته می شود به نام لومینیرز(LUMINEERS) که استحکامی چون دندان طبیعی دارد با زیبایی فوق العاده و انعکاس نور بسیار طبیعی در حد مینای دندان که بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به تراش سطح بیرونی دندان ها روی آنها چسبانده می شود. بنابراین لومینیرز تفاوت هایی با روکش های نسل پیشین (لمینیت)، ترمیم های کامپوزیتی و دیگر روش های دندان پزشکی زیبایی دارد.

لومینیرز دندان برای چه کسانی مناسب است؟

در صورتی‌ که مشکل زیبایی دندان‌ها مانند کجی دندان یا تغییر رنگ دندان، شدید باشد، لومینیرز گزینه‌ی مناسبی برای درمان نیست چرا که لومینیرز دندان بسیار نازک است ولی در این موارد نیاز به پوشش ضخیم‌تری می‌باشد.

بهترین کاندیدهای درمان با لومینیرز افرادی هستند که به بیماری‌های لثه و سایر مشکلات دهان و دندان مانند پوسیدگی دندان دچار نیستند. درصورتی‌که دندان‌های شما مشکلی داشته باشد لازم است در ابتدا ترمیم اولیه روی دندان صورت بگیرد و سپس لومینیرز دندان چسبانده شود.

آیا قرار دادن لومینیرز دندان دردناک است؟

دکتر ادیب افزود: یکی از عواملی که افراد زیادی را به لومینیرز علاقه مند کرده است بدون درد و کاملا ایمن بودن این روش برای زیبایی دندان ها است. در این روش به علت ظریف و نازک بودن لومینیرز در بیشتر موارد هیچ نیازی به تراشیدن دندان ها نیست.بعد از پایان جلسه درمانی نیز بیماران هیچ درد یا حساسیت دندانی را تجربه نخواهند کرد و از اولین لحظه بعد از گذاشتن لومینیرز، بیماران با آن احساس راحتی می‌کنند.

مراحل درمان از زبان دکتر ادیب

جلسه اول

جلسه اول آسان است. دندانپزشک از دندان‌های بالا و پایین قالب می‌گیرد و مدل را به لابراتوار لومینیرز می‌فرستد. ازآنجایی که دندان تراش داده نمی‌شود، استفاده از روکش‌های موقتی آکریلیکی ناخوشایند ضرورتی ندارد.

جلسه دوم

دندانپزشک لومینیرز بسیار نازک را روی دندان‌ها می‌چسباند. دندانپزشک پیش از چسباندن لومینیرز اندازه بودن آن را بررسی می‌کند و سپس اسید متوسطی را روی دندان می‌زند تا پیوندی قوی بین دو سطح برقرار شود. سپس دندانپزشک بایت را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که بایت متعادل است و دندان‌ها به خوبی روی هم قرار می‌گیرد. اگر بایت مشکلی نداشته باشد، احتمال لب پر شدن لومینیرز در عملکرد روزمره دندان به حداقل می‌رسد.

لومینیرز دکتر ادیب

ماندگاری و دوام روکش های لومینیرز

نتایج تحقیقات کلینیکی بلند مدت (بیش از 20 سال) نشان دهنده دوام و ماندگاری کامل و 100 درصد این روش درمانی بدون ایجاد هر گونه تغییر در روکش های لومینیرز است.

آیا امکان برداشتن لومینیرز از روی دندان در صورت نیاز وجود دارد؟

بله، روش درمانی لومینیرز کاملاً برگشت پذیر است. این شرایط عمدتاً به خاطر این است که نیازی به اصلاح و دستکاری ساختار دندان های طبیعی در این روش وجود ندارد و به این ترتیب دندان های شما در صورت برداشتن روکش لومینیرز سالم و طبیعی باقی خواهند ماند.

لومینیرز دکتر ادیب

مراقبت‌های پس از درمان

درصورتی‌که از روکش‌های لومینیرز یا ونیر استفاده می‌کنید، چند توصیه برای شما داریم:

دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید: بعد از قرار دادن لومینیرز، درست مانند دندان‌های طبیعی لازم است بهداشت دهان و دندان را به‌طور کامل رعایت کنید، به این معنا که مرتباً باید دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

به‌طور مرتب برای چکاپ نزد دندان‌پزشک بروید: به‌جز رعایت بهداشت دهان و دندان، مراجعه منظم به دندان‌پزشک یکی از بهترین راه‌های داشتن دندان و لثه‌های سالم است. لازم است هر 6 ماه یک‌بار برای چکاپ و شستشوی حرفه‌ای دندان‌ها به دندان‌پزشک مراجعه کنید. انجام این کار به سالم ماندن دندان‌ها و لثه شما کمک می‌کند و با معاینه دندان‌پزشک، در صورت وجود هرگونه پوسیدگی یا خرابی در دندان‌ها، این مشکل در مراحل اولیه برطرف می‌شود و جلوی پیشروی آن گرفته می‌شود.

هر چقدر می توانید از نوشیدن مایعات پر رنگ پرهیز کنید. مواد خوراکی که در آن ها از رنگ مشکی استفاده شده است می توانند در طولانی مدت رنگ دندان های شما را تغییر دهند. رنگ مواد غذایی هم به روی دندان های طبیعی تاثیر می گذارد و هم به روی دندان های روکش دار.

چایی، قهوه، برخی آب‌میوه‌ها و البته سیگار کشیدن موجب تغییر رنگ دندان می‌شود. البته در مورد دندان‌های که روکش لومینیرز دارند باید گفت که آن‌ها نسبت به تغییر رنگ مقاوم هستند.

از جویدن و گاز گرفتن غذاهای سخت خودداری کنید. نه تنها باید از شفافیت و سفیدی لومینیرز دندان‌های خود مراقبت کنید بلکه باید مراقب باشید دچار ترک و شکستگی نشوند. مواد تشکیل دهنده لومینیرز بسیار مقاوم هستند اما درست مانند دندان‌های طبیعی، جویدن و گاز گرفتن اجسام سخت می‌تواند به آن آسیب بزند؛ بنابراین از جویدن ناخن، جویدن یخ و کارهایی ازاین‌دست خودداری کنید.

با مراقبت از لومینیرز دندان، درست مشابه روش‌های مراقبت از دندان‌های طبیعی، می‌توانید تا سال‌های متمادی از زیبایی آن روی دندان خود لذت ببرید.