سرو کله زدن در مورد امور مالی، بحث در مورد شیوه های پرورش کودک و بحث بر سر آن که چه کسی باید زباله ها را بیرون ببرد؛ گاهی اوقات زندگی روز مره متاهلی شما می تواند شما را نسبت به همسر خود کمتر مشتاق کند. اما حتی زمانی که همسرتان شما را تحریک می کند، معلوم می شود که همین عوامل در واقع می تواند مزایای بهداشتی در ازدواج را فراهم کند. این درست است: مشخص شده است که افراد متاهل نسبت به آنها که مجرد هستند، از مزایای سلامتی خاصی لذت می برند. در حال حاضر، این بدان معنا نیست که بستن گره، شما را به طور خودکار شادتر یا سالم تر می کند.

اما یک مطالعه درمورد شادمانی بزرگ نشان می دهد که روابط، در شادی ریشه پیدا می کنند. با این حال، برای روشن شدن باید گفت، مزایای بهداشت ازدواج به افرادی که در رابطه خود دارای نا رضایتی، خشونت یا استرس هستند، گسترش نمی یابد. (این شامل مواردی مانند ازدواج با کسی که دارای اختلال شخصیت نارسیسیت یا خود شیفتگی است، می باشد.) در این موارد، تنها بودن با یک دایره حمایت کننده و دوست داشتنی از خانواده و دوستان، سالم تر از داشتن یک ازدواج ناراضی، استرس زا و یا سوء استفاده کننده است. اما به طور کلی، انتخاب شیوه زندگی کردن با هم می تواند سالم تر شود، در اینجا چگونگی آن آمده است:

1- شما خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را پایین می آورید.

یک مطالعه از دانشگاه نیویورک که سوابق بیش از 3.5 میلیون نفر در سن 21 تا 102 ساله را مورد بررسی قرار داد، دریافتند که در هر دو جنس، مردان و زنان متاهل، نسبت به همتایان مجرد خود از شانس کمتری برای ابتلا به یک حمله قلبی برخوردار بوده اند. این نتایج حتی پس از تعدیل عواملی مانند سن، جنس، نژاد و دیگر عوامل خطر نیز صادق است. جالب توجه است که داشتن طلاق یا بیوه بودن، احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی را نسبت به زمانی که فرد ازدواج کرده یا مجرد باشد، بیشتر می کند.

مردان همچنین در ازدواج، از مزایای سلامتی بیشتری نسبت به خانم ها بهره مند می شوند. یک مطالعه کانادایی نشان داد که در میان مردانی که در معرض درد قفسه سینه بودند، متاهلان به طور قابل توجهی زود تر از مردان مجرد به پزشک مراجعه کردند تا بررسی شوند، که در نتیجه منجر به کاهش خطر مرگ و میر قلبی شد. شاید پزشکان باید مزایای ازدواج را به عنوان بخشی از یک نسخه دوست داشتنی برای تکمیل درمان بیماری های قلبی عروقی شروع کنند.

2- شما استرس کمتری خواهید داشت.

این ممکن است در زمانی که شما در میان یک بحث هستید، برخلاف معمول به نظر بیاید، اما متاهل بودن در واقع منجر به تغییر هورمونی می شود که سطح استرس را تحت تاثیر قرار می دهد. یک مطالعه 500 دانشجوی کارشناسی ارشد را برای مطالعه بیشتر در این زمینه مورد بررسی قرار داد. محققان از شرکت کنندگان خواستند تا یک سری از بازیهای کامپیوتری که رفتار های اقتصادی را مورد آزمایش قرار می داد، بازی کنند. به منظور ایجاد استرس بیشتر در بازی ها و تاثیر بر سطح کورتیزول یا هورمون استرس، به دانشجویان می گویند که آزمون نیازمند یک دوره است که می تواند به جایگزینی حرفه ای در آینده، تاثیر بگذارد. هر دانشجو قبل و بعد از آزمایش برای اندازه گیری کورتیزول، نمونه بزاق داد.

این مطالعه نشان داد که سطح کورتیزول در مردان و زنانی که ازدواج نکرده بودند نسبت به افراد متاهل بیشتر بود. علاوه بر این، کسانی که ازدواج نکرده بودند دارای کورتیزول بالاتری بودند، به این معنی که از ابتلا به استرس بالاتر رنج می بردند. محققان بر این باورند که در حالی که ازدواج می تواند تنش زا باشد، می تواند به عنوان یک ابزارقدرتمند برای کمک به دیگران در مورد مقابله با عوامل استرس زای زندگی نیز عمل کند. به طور معمول، سطح کورتیزول پس از بیدار شدن و همانطور که روز طی می شود، افزایش می یابد.

3- اگر سرطان داشته باشید، برای زنده ماندن بیشتر عجله دارید.

کمی دردناک تر است، اما به همان اندازه مهم است؛ در یک مطالعه نشان داده شده بود که میزان بقاء بیماران سرطانی متاهل نسبت به مجردین افزایش یافته است. بیشترین مزایا در مردان متاهل و سفید پوست یافت شد. محققان میزان بقای بالاتر در میان بیماران متاهل را به یک سیستم پشتیبانی قوی تر نسبت به مجردان اختصاص دادند. با بیش از 1.6 میلیون مورد جدید سرطان که در سال 2015 تشخیص داده شد، این امر می تواند تأثیر واقعی بر سلامت عمومی داشته باشد. البته، اگر شما ازدواج نکرده اید، می توانید با اتصال به کسانی که در شبکه نزدیک خانواده و دوستان خود قرار دارند، به دنبال مزایای مشابهی باشید.

نکته: اجازه ندهید تشخیص سرطان شما را از دیگران جدا کند.

4- شما طولانی تر زندگی خواهید کرد.

در نهایت، انجام ازدواج می تواند به معنای زندگی طولانی تر شما باشد. یک مطالعه منتشر شده در سالن های پزشکی رفتاری نشان داد که ازدواج در سنین میانسالی می تواند کلیدی برای رسیدن به سن پیری باشد. کسانی که هرگز ازدواج نکرده اند، بیش از دو برابر احتمال مرگ زودهنگام در اثر ابتلا به بیماری را در مقایسه با افرادی که در بزرگسالی یک ازدواج پایدار داشته اند، تجربه خواهند کرد. حتی هنگامی که محققان مطالعه را برای رفتار های پر خطر تعدیل کردند، نشان داده شد که مجرد بودن یا بیوه بودن و نداشتن ازدواج مجدد، شانس رسیدن به پیری را کاهش می دهد.

5- ضعف ازدواج

مجردی، دائما عذاب و غم و اندوه نیست. یک مورد وجود دارد که ازدواج به آن کمک نمی کند: چاقی افرادی که ازدواج کرده اند نسبت به مجردها، از میزان بالا تری از چاقی رنج می برند. از آنجائی که چاقی به بسیاری از بیماری های دیگر سلامت مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی و سرطان وابسته است، مهم است که بعد از اینکه ازدواج کردید، انتخاب های سالم را ادامه دهید. رفتن به سرگرمی و پیک نیک، و داشتن روز های فعال یک راه عالی برای حفظ تناسب شما است. کمبود ارتباط و خوردن در زمان استرس می تواند به مشکلات وزن منجر شود. اگر از داشتن مشکلی با شریک زندگی خود رنج می برید، بهتر است که یک متخصص روابط زناشویی را ملاقات کنید؛ او می تواند به شما کمک کند تا از طریق کار کردن با یکدیگر در مورد دشواری ها در ازدواج، مشکل را حل کنید. این بهتر است تا مشکل را به غذا تبدیل کنید.

برگردان: سیما آزادفلاح