دکتر ادیب: مزایا و معایب لمینت های كامپوزیتی و سرامیکی

لمینت های كامپوزیتی و سرامیکی دکتر ادیب

کامپوزیت یک ماده همرنگ دندان است که برای ترمیم دندان ها استفاده می شود. نحوه کار کامپوزیت به این صورت می باشد که کامپوزیت روی دندان قرار می گیرد و دندانپزشک معالج شما به آن کامپوزیت فرم و شکل خاصی می دهد.

به این ترتیب می توان دندانها را سفید تر و بلندتر کرد. هزینه آن کمتر از لمینت سرامیکی است ( به علت عدم ارسال کار به لابراتوار ) همچنین می توان در یک جلسه کاری انجام داد و توسط دندانپزشک در مطب فرم داده می شود.

مزیت آن نسبت به لمینیت سرامیکی مدت زمان کمتر، هزینه کمتر و عدم تراش دندان است. لازم به ذکر است که لمینیت سرامیکی موارد کاربرد خود را دارد و در نامنظمی های بیشتر دندانی که نیاز یه تغییرات بیشتر است لزوم لمینیت سرامیکی احساس می شود. توضیح کامل آن در صفحه مربوط به لمینیت سرامیکی آمده است.

لمینت سرامیکی

دکتر ادیب در این باره توضیح داد: لمینت های سرامیکی و یا پرسلن ونیر یک نوع پوشش می باشند که از جنس سرامیک تولید شده اند. ساخت لمینت های سرامیکی با لمینت های کامپوزیتی بسیار متفاوت است و به همین علت برای ساخت لمینت های سرامیکی باید 2 تا 3 هفته صبر کرد.

دکتر ادیب ادامه داد: از لمینت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی ها، به هم ریختگی، کوتاهی و بلندی، اصلاح رنگ دندان، شکستگی های دندانی، بستن فاصله های بین دندانی، بزرگ کردن دندان های ریز، دندان های بد شکل و …. استفاده می شود.

برای ساخت لمینت های سرامیکی ابتدا بدون تراش دادن سطح دندان (به جز در موارد خاص) از دندان های مراجعه کننده قالبگیری شده و سپس این قالب تهیه شده برای ساخت نهایی ونیرها یا لمینت سرامیکی به لابراتوار ارسال می شود. لابراتوار با توجه به درخواست دندانپزشک و بیمار و با توجه به رنگ مورد نظر و کاملا انتخابی بیمار، آن را آماده می کند. و سپس بعد از آماده شدن لمینت های سرامیکی در جلسه بعدی، لمینت های آماده شده بر روی دندان چسبانده و یا سمان می شوند.

لمینت های كامپوزیتی و سرامیکی دکتر ادیب

متقاضی مناسب برای لمینت دندان

دکتر ادیب گفت: لمینت دندان برای همه بیماران یا برای تمام دندان‌ها مناسب نیست. انتخاب مورد مناسب عامل بسیار مهمی در موفقیت این روش است. فقط و فقط دندانپزشک می‌تواند تعیین کند که آیا لمینت درمان مناسبی برای ایجاد تغییر مورد نظر محسوب می‌شود یا خیر. لمینت دندان در شرایط زیر توصیه نمی‌شود:

سالم نبودن دندان‌ها: پوسیدگی دندان و بیماری فعال لثه باید قبل از ساخت و باندینگ لمینت درمان شود.

ضعیف بودن دندان‌ها: اگر بخش قابل توجهی از ساختار دندان از بین رفته باشد یا پر کردگی وسیع داشته باشد، دندان به اندازه کافی قوی نیست تا پس از لمینت عملکرد مناسب داشته باشد.

کافی نبودن مینای دندان‌ها: چنانچه بتوان لمینت را به مینای دندان چسباند، درمان موفقیت‎آمیزتر خواهد بود. عادت داشتن بیمار به دندان قروچه یا روی هم فشار دادن دندان‌ها: این عادت‌ها باعث می‌شود لمینت دندان به راحتی ترک بردارد یا بشکند.

پایدار نبودن بایت

نامرتب و کج بودن شدید دندان‌ها: درمان ارتودنسی باید برای رسیدن به بهترین نتیجه انجام شود.

مزایا و معایب لمینت های كامپوزیتی از زبان دکتر ادیب

یکی از مزایای لمینت های کامپیوزیتی که باعث استفاده زیاد بیماران و پزشکان از آن شده است کم بودن زمان آن است که در یک جلسه به صورت کامل انجام می شود، البته اگر قصد طراحی و ساخت لبخند با ونیر های کامپوزیتی را داشته باشید ممکن است درمان شما 3 یا 4 جلسه طول بکشد.

چنانچه ونیر كامپوزیتی شما دچار شكستگی شود به سیله همان كامپوزیتی كه ساخته شده است ترمیم می گردد. مزیت دیگر ونیرهای كامپوزیتی هزینه به مراتب كمتر آنها می باشد چرا كه بطور مستقیم ساخته می شوند و نیازی به ارسال به لابراتوار ندارند.

ونیرهای كامپوزیتی بطور كلی در مقایسه با ونیرهای سرامیكی دارای مقاومت سایشی در استحكام كمتر می باشد. ونیرهای كامپوزیتی همچنین زودتر دچار تغییر رنگ می شوند. البته با انجام مراقبت های دوره ای و پولیش هر 6 ماه یكبار مشكلات كمتر می شود.

مزایا و معایب لمینت ونیرهای سرامیكی در مقایسه با ونیرهای پرسلنی كدام است؟

ونيرهای سراميكی به لحاظ خصوصيت ذاتي شان از استحكام بالاتر و به لحاظ ظاهري از درخشندگي بالاتري نسبت به ونيرهای كامپوزيتی برخوردار هستند. آنها همچنین كمتر دچار تغییر رنگ و سایش می شوند.

از طرفی دکتر ادیب افزود:

ونیرهای سرامیكی معمولاً به تراش بیشتری در مقایسه با ونیرهای كامپوزیتی نیاز دارند. البته این تفاوت بسیار جزئی و غیر قابل محسوس است. مهم ترین مشكل ونیرهای سرامیكی غیر قابل ترمیم بودن آنها در صورت وقوع شكستگی است. در چنین مواردی می بایست كل ونیر تعویض گردد. ونیرهای سرامیكی همچنین دارای هزینه بالاتری نسبت به انواع كامپوزیتی می باشد.

لمینت های كامپوزیتی و سرامیکی دکتر ادیب

هزینه و مدت زمان درمان با انواع لمینت

دکتر ادیب خاطر نشان کرد دو نوع ونیر وجود دارد:

ونیر سرامیکی (غیرمستقیم): ابتدا در لابراتوار دندانپزشکی لمینت سرامیکی براساس مدل قالب‌گیری شده ساخته می‌شود، بنابراین درمان با لمینت سرامیکی در دو جلسه انجام می‌شود. قیمت لمینت سرامیکی بیشتر از گونه کامپوزیتی است و هزینه آن برای هر دندان اعلام می‌شود. طول عمر لمینت سرامیکی 10 تا 15 سال یا بیشتر است.

ونیر کامپوزیتی مستقیم: ونیر در یک جلسه به مینای دندان چسبانده می‌شود. هزینه لمینت کامپوزیتی کمتر است، اما ماندگاری آن نیز کوتاه‌تر و فقط 5 تا 7 سال است.