images

افراد شاغل،افرادی که کارهای حساسی مانند پزشکی،پرستاری دارند،یا افراد محصل تمامی اینها همه روزه دچار اضطراب، تپش قلب ،استرس و..می شوند ،برای رفع ان درمان طبیعی خوبی به شما پیشنهاد می دهیم

با توجه به فصل امتحانات و قرار گرفتن افراد در محیط های استرس زا، در جهت کاهش عوارض ناشی از این دوره توصیه‌هایی می‌شود.

نصیر دهقان، پزشک و پژوهشگر طب سنتی در خصوص گیاهی مناسب برای درمان اضطراب شب امتحان اذعان داشت: با قرار گرفتن افراد در محیط و شرایط استرس زا یا واکنش‌هایی که موجب عدم امنیت می‌گردد، هورمون تنش زا در خون منتشر می‌شود که با فعال شدن سیستم عصبی هپاتیک در خون همراه بوده و فرد را با علائمی مانند اضطراب، تپش قلب، بی خوابی و یا حالت تهوع روبرو می‌کند.

وی به مصرف دم نوش‌های گیاهی اشاره کرد و گفت: گیاه بابونه از جمله گیاهان دارویی است که به طور چشمگیری در تنش‌ها و استرس‌ها موثر است و مصرف آن به صورت چای روزانه توصیه می‌شود، همچنین گیاه سنبل الطیف در جهت یک خواب راحت و کاهش استرس موثر است.

دهقان افزود: چای سبز به دلیل وجود ال تیانین اثر آرام بخش به خصوص برای کسانی که تپش قلب دارند، در کنترل آن و کاهش اضطراب و فشار خون تاثیر بسزایی دارد.

وی ادامه داد: گیاه بادرنجبویه موجب کاهش اضطراب و خواب راحت به خصوص برای خانم‌ها می‌شود و همچنین گیاه رازک که سر درد‌های تنشی و عصبی موثر است.

این پژوهشگر تصریح کرد: طبق تحقیقاتی، در استرالیا نشان داده شده که رایحه درمانی در حین برگزاری امتحانات دانش آموزان نتایج مثبتی را در نتایج امتحانات داشته است.

وی در این خصوص اذعان داشت: رایحه درمانی توسط گیاه اسطوخودوس به روش استشمام آن تاثیر اثر بخشی را در کاهش استرس و اضطراب دارد.

وی در پایان یادآور شد: انجام حداقل 15 الی 20 دقیقه ورزش و نرمش در روز موجب افزایش هورمون‌های نشاط آور در بدن می شود، همچنین جو دو سر، کلم بروکلی، شکلات تلخ نیز توصیه می‌شود.