دکتر ادیب: مزیت های ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان دکتر ادیب

از گذشته تا کنون انسان به دنبال راهکاری برای جایگرینی دندان های از دست رفته خود بوده است. آرمون و خطا های بسیاری توسط پزشکان و دانشمندان صورت گرفت تا در آخر یک پزشک سوئدی به نام دکتر Branemark توانست ایمپلنتی از جنس فلز تیتانیوم را به جهانیان معرفی کند.

از آن به بعد تمام پیشرفت های علم معطوف به فرم ایمپلنت و سطح ایمپلنت گردید تا بیشترین موفقیت دراز مدت را داشته باشد. تا چند سال پیش ایمپلنت یک عمل لوکس برای افراد خاص به حساب می آمد و تعداد کمی از دندانپزشکان این عمل را انجام می دادند ولی امروزه با گسترش علم و ساده تر شدن روند کاشت دندان و برگزاری گسترده تر کلاس های آموزش ایمپلنت، این معجزه دندانپزشکی در دسترس همگان قرار دارد.

امری که تا چند دهه گذشته متصور نبود. سالیان قبل دندانپزشکان می بایست توضیحات مفصلی درباره ایمپلنت و لزوم آن جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته برای مراجعین بدهد و آنها را جهت ایمپلنت کردن توجیه کنند ولی امروزه در صد زیادی از جراحی های ایمپلنت به درخواست خود مراجعین صورت می گیرد.

مزایای ایمپلنت دندان از زبان دکتر ادیب

ایمپلنت جایگزین بسیار مناسبی برای ریشه دندان ها است. ایمپلنت یک ریشه محکم برای دندان های دائمی و متحرک می باشد که با دندان های طبیعی هماهنگی دارد. اما ایمپلنت چه مزایایی دارد؟

ایمپلنت مزیت های بسیار زیادی دارد که تعدادی از آن ها را در زیر آورده ایم:

ایمپلنت دندان دکتر ادیب

بهبود ظاهر

ایمپلنت دندان مانند دندان طبیعی است و آن را همانند دندان خودتان احساس خواهید کرد. از طرفی چون به گونه ای طراحی شده که با استخوان ترکیب شود، به دندانی دائمی بدل خواهد شد.

بهبود گفتار

با وجود دندان مصنوعی با اتصالات ضعیف، مشکل در گفتار پیدا خواهید کرد. در حالی که ایمپلنت به دلیل ثابت بودن روی فک، به شما اجازه می دهد بدون هیچ نگرانی صحبت کنید.

غذا خوردن آسان

عمل جویدن غذا با دندان مصنوعی می تواند دشوار باشد. ایمپلنت مانند دندان طبیعی شماست و اجازه خواهد داد که خواراک تان را به راحتی و با خیال آسوده بجوید و میل کنید.

بهبود اعتماد به نفس

ایمپلنت دندان لبخند تان را به شما باز می گرداند و به شما کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

بهبود سلامت دهان و دندان

در ایمپلنت دندان، نیازی به تراش دندان های کناری نیست. از آنجایی که دندان های کناری نقشی در ایمپلنت ندارند، بیشتر دندان های شما دست نخورده باقی می مانند؛ که این در بهداشت طولانی مدت دهان و دندان تاثیر گذار است.

دوام و ماندگاری

ایمپلنت های دندانی بسیار با دوام هستند و سالهای زیادی ماندگار خواهند بود. با مراقبت خوب، حتا خیلی از ایمپلنت ها تا آخر عمر باقی می مانند.

مزایای ایمپلنت در مقایسه با بریج های بر پایه دندان به این ترتیب می باشد:

– دکتر ادیب در این باره خاطر نشان کرد: در روش ایمپلنت لازم نیست دندان های اطراف قسمت بی دندان تراشیده شوند و به همین علت سنج دندان ها از بین نمی رود چوت که ایمپلنت به دندان های کناری فشار نمی آورد.

– ایمپلنت به نسبت بریج های دندانی از هر نظر به دندان های طبیعی بیشتر شبیه است.

– از آنجایی که ایمپلنت های دندانی وارد ساختار استخوان شما می شوند از تحلیل لثه و از دست رفتن استخوان جلوگیری می کنند. در حالی که قرار دادن بریج یا استفاده از دست دندان متحرک در نهایت منجر به تحلیل استخوان فک خواهد شد. با استفاده از ایمپلنت از تحلیل استخوان فک جلوگیری می شود و هیچ کس در هیچ زمانی متوجه نمی شود که شما یک دندانتان را جایگزین کرده اید. حتی ممکن است خود شما فراموش کنید دندانی را از دست داده اید.

– مطالعات نشان داده اند که میزان موفقیت طولانی مدت (بیست ساله) ایمپلنت های دندانی بالای 90 درصد می باشد. یعنی از هر ده ایمپلنت قرار داده شده در دهان پس از بیست سال ممکن است یک ایمپلنت دچار مشکل شود و این مشکلات معمولا شکستن روکش ایمپلنت یا شل شدن روکش است که معمولا به راحتی قابل تعویض یا چسباندن مجدد می باشد.

ایمپلنت دندان دکتر ادیب

– ایمپلنت های دندانی بر خلاف دندان های زیر روکش دچار پوسیدگی نمی شوند زیرا از جنس فلز می باشند.

– بازسازی کامل فک بی دندانی با استفاده از ایمپلنت های دندانی و پروتز ثابت به شما اجازه می دهند تا دوباره به راحتی و با اطمینان صحبت کرده و غذا بخورید. این طرح درمان شما را از صدای آزاردهنده برخورد دست دندان ها و لقی آن ها نجات می دهند. آن ها به شما اجازه می دهند که با نگرانی های در ارتباط با جابجایی و چسب های دست دندان خداحافظی کنید.

دکتر ادیب افزود: در موارد بی دندانی کامل حتی استفاده از پروتزهای متحرک بر پایه ایمپلنت نیز بهتر از استفاده از دست دندان کامل می باشد. زیرا دست دندان به ایمپلنت های موجود در فک متصل می شود و لقی کمتری دارد. همچنین در فک بالا نیازی به پوشش کامل کام (سقف دهان) نیست. در نتیجه غذا خوردن و صحبت کردن بسیار راحت تر از زمانی است که شما از دست دندان استفاده می کنید.