ارتباط مغز با افسردگی

حافظه هر فردی مرتبط با افسردگی وی است و می تواند محلی برای ذخیره خاطرات ناراحت کننده وی باشد. احساس شادی یا خوشبختی و یا غم و اندوه در ناحیه ای از مغز ایجاد و ذخیره می شوند. محققان دانشگاه وارویک انگلستان به تازگی به یافته های جدیدی در این زمینه دست یافته اند در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.


پژوهشی جدید نشان داده است اختلالات افسردگی به دلیل تغییراتی در اتصالات و فعالیت سیستم مغزی بروز می‌کند که با بخش حافظه و پاداش مرتبط است.

بر اساس یافته‌هایی که جزئیات بیشتری از آن در مجله Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging منتشر شده، مشخص شده است که کدام مناطق مغزی می‌توانند ریشه علائمی چون کاهش لذت و احساس خوشبختی یا خاطرات منفی طی اختلال افسردگی باشند.

ارتباط مغز با افسردگی
محققان دانشگاه وارویک انگلستان برای کشف این یافته‌ها از رویکردی جدید بهره بردند که اثر ناحیه‌ای مغزی را روی دیگری به عنوان اتصال موثر بر افسردگی اندازه‌گیری می‌کرد.
آنها ۳۳۶ فرد عمدتاً مبتلا به افسردگی را با ۳۵۰ شرکت‌کننده سالم در گروه کنترل یا معیار مقایسه کردند و نتایج بررسی نشان داد مناطق مرتبط با لذت ذهنی و پاداشدهی مغزی، و همچنین از سوی دیگر، بخشهای مرتبط با مجازات و واکنشهای تنبیهی در این زمینه موثرند و سبب کاهش احساس شادی در بیماران مبتلا به افسردگی می‌شوند. سلامت آنلاین