کلسترول خون

یکی از داروهای که باعث کاهش چربی مضر خون می شود، جم فیبروزیل است. این دارو در پیشگیری از بیماری عروقی کرونری در بیمارانی که به درمان با رژیم غذایی پاسخ کافی نمی دهند، تاثیر گذار است و همچنین مصرف این دارو چربی مفید خون را افزایش می دهد. در این مقاله از دکتر سلام اطلاعاتی در مورد قرص جم فیبروزیل آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

از دلایل مهم ابتلا به کلسترول بالای خون یا همان چربی بد خون داشتن رژیم غذایی نامناسب است. در این مقاله از مجله “ستاره” به بررسی موارد مصرف و عوارض جم فیبروزیل به عنوان یک داروی کاهنده کلسترول بد خون می‌پردازیم.

جم فیبروزیل چیست؟

جم فیبروزیل (Gemfibrozil) از داروهای کاهنده چربی مضر خون است که به جلوگیری از بیماری عروقی كرونری در بیمارانی‌ که‌ به‌ درمان‌ با رژیم‌ غذایی‌ پاسخ‌ کافی‌ نمی‌دهند، مصرف‌ می‌شود. توجه داشته باشید که این دارو بالا بودن سطح كلسترول خون را درمان نمی‌كند، بلكه فقط شرایط را كنترل می‌كند. از فواید و خواص جم فیبروزیل می‌توان به افزایش چربی مفید یا HDLL اشاره نمود. کاهش چربی مضر خون به خودی خود می‌تواند در کاهش حوادث قلبی و عروقی نظیر سکته قلبی و مغزی و همچنین تنگی عروق کرونری تاثیرگذار باشد.

جم فیبروزیل در دو شکل قرص و کپسول در دسترس بوده و را خوبی از دستگاه گوارش جذب می‌شود.

چنانچه مبتلا به کلسترول بالای خون هستید پیشنهاد می‌کنیم از مواد غذایی طبیعی برای کاهش آن استفاده کنید. در لینک زیر به معرفی این مواد غذایی پرداخته‌ایم.

مقدار و نحوه مصرف

میزان مصرف این دارو باید طبق نظر پزشک تعیین گردد. به طور معمول به منظور کاهش چربی خون در بزرگسالان مقدار 1200 میلی‌گرم در دو مقدار تقسیم شده، 30 دقیقه قبل از صبحانه و شام، مصرف می‌شود.

نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو باید بدانید

این دارو در بیماران مبتلا به سیروز صفراوی اولیه نباید مصرف شود.
در صورتی که شما از دیگر داروهای کاهنده چربی خون نظیر کلستیرامین و غیره مصرف می‌کنید بهتر است جم فیبروزیل را حداقل با فاصله یک ساعت از آن‌ها مصرف نمایید.
درمان باید با مراقبت‌های پزشكی همراه باشد.
دارو را طبق دستور مصرف كنید و رژیم غذایی را رعایت نمایید.
در صورت بروز درد عضلانی یا تیرگی ادرار موراد را به اطلاع پزشک برسانید.
این دارو در بیمارن مبتلا به عیب كار كلیه و كبد باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
دوره درمان با دارو باید كامل شود.
در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر این كه تقریباً زمان نوبت بعدی فرارسیده باشد. در این صورت مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر شود.
طی درمان با این دارو مرتب به پزشک مراجعه کنید.
پیش از هرگونه جراحی و نیز كارهای دندانپزشكی سایر پزشكان را در ارتباط با مصرف این دارو مطلع سازید.
در صورت حاملگی و شیردهی قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.
گیجی، کاهش سطح هوشیاری، غش کردن و تجربه ناراحتی قلبی از علایمی است که حتما با مشاهده آن‌ها باید به اورژانس مراجعه نمایید.
مصرف این دارو در کودکان زیر 2 سال توصیه نمی‌شود.

کلسترول خون

توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری

به بیمار توصیه کنید تا با رعایت اصول بهداشتی از فواید یک ورزش سالم در کنار این دارو برای بهبود هر چه بهتر و سریع‌تر کمک بگیرد.

شمارش سلول‌‌های خونی و آزمون‌‌های‌ کبدی به طور مرتب طی ١٢ ماه نخست درمان‌ باید انجام شود.

منبع: گروه سلامت ستاره