بیماران دیابت با مصرف آجیل می توانند قند خون را کنترل کنند و ریسک بیماری های قلبی را کاهش دهند،آجیل یک میان وعده سرشار از مواد مورد نیاز بدن است و مصرف آن باعث کاهش وزن نیز می شود.
به گزارش بلاغ، بشیر قلی زاده سرچشمه: مصرف آجیل می‌تواند یک میان وعده خوب برای افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع 2 باشد. زیرا این گونه مواد غذایی خاصیت کنترل قند خون، کاهش وزن بدن و همچنین می توانند درصد ابتلا به بیماری‌های قلبی را نیز کاهش دهند. اما نباید این موضوعات باعث شود شما در خوردن آجیل‌ زیاده روی کنید چرا که مصرف بیش از حد آجیل ها، برابر است با افزایش میزان چربی سالم در بدن این چربی سالم می تواند تاثیرات نامطلوبی روی وزن تان داشته باشد و باعث افزایش وزن‌تان شود. پس سعی کنید در هنگام خوردن آجیل‌ها روی خود کنترل داشته باشید تا بتوانید از مزایای بهداشتی آن نهایت بهره را ببرید بدون آنکه با اضافه وزن روبرو شوید.

بهترین آجیل‌ها برای مصرف بیماران دیابتی

وقتی شما از بیماری دیابت رنج می برید بی شک یکی از دغدغه‌های همیشگی‌تان خوردن غذا است. یک شخص دیابتی حق خوردن هر نوع غذایی را ندارد از این رو باید به دنبال یک میان وعده سالم که با بیماری دیابت نیز سازگاری داشته باشد، هستند.

آجیل ها می توانند از آن دست از غذاهایی باشند که یک شخص دیابتی می تواند در رژیم غذایی خود لحاظ کند.این مواد غذایی که معمولا به شکل میان وعده مصرف می شوند منبع سرشاری از روغن‌های سالم، پروتئین‌ها و مواد معدني و ويتامين‌ها و انواع آنتي‌اكسيدان های مفید هستند.

آجیل دوست قلب و غذایی مناسب برای افراد مبتلا به دیابت

Melissa Joy Dobbins سخنگوی انجمن بین المللی آموزش دیابت در آمریکا می گوید: چربی سالم در آجیل، به نوعی از ضربان منظم قلب تان محافظت می کند. به گفته انجمن قلب آمریکا این امر بسیار مهم است، زیرا افراد مبتلا به دیابت، 2 الی 4 برابر احتمال ابتلا به بیماری قلبی نسبت به دیگر افراد جامعه را دارند.

Melissa Joy می‌گوید، چربی‌های غیرمستقیم و چرب غیر اشباع شده در آجیل می تواند LDL یا همان سطح کلسترول بد خون را کاهش دهد. او همچنین می گوید: این در حالی است که مصرف آجیل می تواند سطح کلسترول خوب خون یا همان HDL را نیز افزایش دهد. کلسترول خوب در گردش خون باعث جلوگیری از ایجاد پلاکت در شریان‌ها می شود.

Melissa Joy درباره مصرف آجیل می گوید: این مواد غذایی توانایی تنظیم قند خون بدن را نیز دارند. محققین در این باره مطالعات زیادی انجام داده اند و دریافته اند که مصرف آجیل در هنگام خوردن غذاهایی با کربوهیدارت بالا که معمولا باعث افزایش قند خون می شوند، می‌تواند میزان سطح قند خون را در بدن کنترل کند. پسته، گردو، بادام و برخی دیگر از آجیل ها توانایی کاهش سطح قند خون در بدن را دارند، از این رود توصیه می شود افرادی که از بیماری دیابت رنج می برند بهتر است برای کاهش قند خون خود به طور منظم گردو مصرف کنند چرا که این ماده غذایی با کنترل قند خون می تواند سطح آن را به مقدار قابل توجه ای کاهش دهد و این امر در افراد دارای دیابت، بسیار حیاتی و ضروری است. این یافته در سال 2014 در مجله PLoS One منتشر شده است.

کنترل بر مصرف خود سرانه آجیل

گر چه نتایج بدست آمده از مصرف آجیل ثابت می کند که این مواد غذایی برای بدن بسیار سودمند هستند، اما باید توجه داشته باشید چرا که آجیل ها با توجه به چربی بالایی که دارند از کالری بسیار بالایی نیز برخوردار هستند. بنابراین خوردن بیش از حد آجیل می تواند باعث افزایش وزن نیز شود. به همین دلیل کارشناسان تغذیه توصیه می کنند برای اینکه بتوانید از مزایای بهداشتی آجیل ها بهرمند شوید و همچنین بخاطر کالری زیادشان دچار چاقی نشوید. مقدار 1 اونس (30 گرم) را برای خوردن توصیه می‌کنند. این کار به شما کمک می کند که تا از پرخوری آجیل ها فاصله بگیرید.

البته خوردن آجیل هایی که نمک اندود شده اند بر سلامت شما تاثیر نامطلوب خواهد گذاشت چرا که سدیم موجود در نمک می تواند فشار خون‌تان را در حد خطرناکی بالا ببرد. البته بادام هایی که با مواد شیرین کننده ترکیب شده اند به هیچ وجه نمی توانند یک میان وعده سالم برای افراد دارای دیابت باشند از این رو بهتر است از آجیل هایی استفاده کنید که با هیچ گونه افزودنی مخلوط نشده باشند و کاملا دست نخورده و طبیعی باشند. البته آجیل های خام از سلامت و عطر طعم بهتری نسبت به آجیل های خشک برخوردار هستند. سعی کنید این موارد را در مصرف آجیل ها رعایت کنید تا سلامت‌تان به خطر نیافتد. در ادامه این گزارش شما را با 4 نوع آجیل که برا افراد دارای دیابت بسیار مفید است آشنا می کنیم تا با مصرف آن ها علاوه بر کنترل دیابت بتوانید از مزایای بهداشتی این گونه آجیل ها نهایت استفاده را ببرید.

مصرف گردو راهی برای کاهش قند خون و کنترل وزن

با توجه به یک مطالعه که در ماه ژوئیه 2017 در نشریه دیابت، چاقی و متابولیسم منتشر شد نشان می داد، مصرف گردو می تواند باعث سیر شدن، کم کردن میل به غذاهای ناسالم و به طور بالقوه به کاهش وزن کمک کند. مطالعه دیگر در این که در ماه آوریل 2013 در مجله تغذیه منتشر شد، و این مطالعه که بر روی زنان مبتلا به دیابت نوع 2 صورت گرفت نشان داد که مصرف منظم گردو می تواند فیبر، پروتئین، و چربی های مفید مورد نیاز بدن را تامین کند و همچنین با مصرف گردو این افراد می توانستند بر قند خون خود کنترل بیشتری داشته باشند. Melissa Joy می گوید که گردو همچنین یک منبع غنی از اسید آلفا لیپوئیک (ALA) است و می تواند باعث کاهش التهاب در بدن شود. وجود التهاب با بیماری دیابت، آلزایمر و حتی بیماری‌های قلبی وابسته است.

کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی با مصرف بادام درختی

طبق یک مطالعه که در ماه آوریل 2011 که در مجله متابولیسم نیز منتشر شد؛ نشان می داد که مصرف بادام به کنترل قند خون کمک می کند و همچنین خطر بیماری قلبی عروقی را برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش می دهد. Dobbins در این باره می گوید بادام درختی نسبت به دیگر آجیل ها دارای فیبره بیشتری است. اگر شما به دنبال منبع خوبی از فیبر در بین آجیل ها هستید بادام درختی می توانید گزینه مناسبی باشد. وجود فیبر در مواد غذایی باعث می شود تا شما احساس سیری کنید و همچنین چرخه هضم غذا با وجود فیبر در آن بهتر انجام می گیرد. همچنین شما با مصرف بادام درختی می تواند بر قند خون خود کنترل بیشتری داشته باشید.

یکی دیگر از مزایای مصرف بادام برای افراد مبتلا به دیابت این است که این ماده غذایی می تواند در یک وعده غذایی 20 درصد نیاز بدن به منیزیم را نیز تامین کند. از آنجایی که اکثر افراد مبتلا به دیابت دارای کمبود این ماده معدنی هستند مصرف بادام می تواند کمک زیادی به آن ها بکند. بد نیست بدانید وجود منیزیم در بدن باعث افزایش استحکام استخوان‌ها شده و بر روی عملکرد عضلات و دستگاه عصبی تاثیر مثبت می گذارد و همچنین فشار خون را طبیعی کرده و نیز باعث کنترل قند خون نیز می شود.

پسته میان وعده ای سرشار از مواد مغذی

وجود فیبر، پروتئین و همچنین چربی های سالم در پسته به شما کمک می کند تا دیرتر به سراغ غذا بروید چرا که خوردن این آجیل باعث سیری در افراد می شود. این ماده غذایی می تواند به عنوان یک میان وعده جانشین خوبی برای انواع غذا های دارای کربوهیدارات باشد.

مطالعات متعدد بر روی افراد دارای دیابت نشان می داد که این گونه افراد با مصرف پسته به عنوان میان وعده توانسته‌ اند میزان قند خون خود را بهبود ببخشند. شما می توانید از این آجیل به عنوان یک میان وعده سرشار از مواد مغذی، نهایت بهره را ببرید. همچنین شما می توانید با خرد کردن پسته از آن به عنوان یک چاشنی بر روی انواع مواد غذایی هم چون مرغ سوخاری و یا پخته شده و حتی ماهی‌ها استفاده کنید.

بادام زمینی مخصوص افراد چاق دارای بیماری دیابت

بر اساس یک مطالعه که در ماه ژوئن 2013 انجام گرفت و در مجله تغذیه بریتانیا نیزمنتشر شد، در این آزامایش زنان چاق مبتلا به دیابت نوع 2 که کره‌های بادام زمینی را به صبحانه خود اضافه کردند، غلظت گلوکز و کنترل اشتها را تا 8 تا 12 ساعت حفظ کردند. با این حساب بد نیست که به همراه صبحانه خود علاوه بر کره بادام زمینی از یک قاشق غذای خوری بلغور جو دوسر نیز استفاده کنید. تا با استفاده از ترکیب این دو نوع ماده غذایی بتئانید مواد مغذی بیشتری وارد بدن خود کنید.

منبع: بلاغ نیوز