چندین پیشرفت شگفت انگیز درباره مغز در چندین سال گذشته نشان می دهد که انسان ها واقعا قدرت افزایش اندازه مغز خود را دارند. این مسئله می تواند زندگی شما را به طرق مختلف تغییر دهد ، از افزایش حافظه گرفته تا استفاده از قدرت مغز برای ساخت نورون های جدید !

افزایش حجم مغز,افزایش اندازه مغز,روش های افزایش حجم مغز

روش های افزایش حجم مغز

در حالت های مختلف قرار گرفتن ؛ یوگا ترکیبی از تنفس ، نگه داشتن حالت ها و مراقبه است ، ورزشی که نه تنها باعث یکپارچگی مغز شما می شود بلکه باعث ضخیم تر شدن پوسته مغز شما نیز می شود. اسکن مغزی نشان می دهد که ورزش یوگا ، فعالیتهای مغزی را به شیوه های مثبت تغییر می دهد ؛ این مسئله کمک می کند تا سطوح قوی تری از ماده خاکستری را در مغز ایجاد کند.

حفاظت نورونی یوگا نه تنها باعث از دست دادن ماده خاکستری مغز نمی شود بلکه به نظر می رسد حجم ماده خاکستری را در برخی مناطق مغز نیز افزایش دهد. این مسئله مهم است زیرا از دست دادن سلول های خاکستری باعث آسیب به حافظه، مشکلات احساسی ، آستانه درد کمتر و کاهش عملکرد روان شناختی می شود.

در سال 2015 محققان دانشگاه مک گیل و مؤسسات ملی سلامت متوجه شدند که ثبات در عملکرد شما مهم است. سال ها تمرین یوگا با تغییرات مثبت در افزایش سلولهای خاکستری در نیمکره چپ مغز همراه است. موارد زیر در مغز درگیر این ماجرا هستند :

ادراک

کنترل محرک

خودآگاهی

عملکرد روان شناختی

تجربه ارتباط بین فردی

جلوگیری از بروز احساسات

کنترل انگیزه

رفتار اجتماعی

پردازش حافظه

هیجانات و پاداش تصمیم گیری

اگر سال ها تمرین نداشته اید نگران نباشید، مغز شما هنوز هم در حال تغییر است. همان محققان دریافتند که تعداد ساعت های تمرین هفتگی یوگا وابسته به حجم ماده خاکستری در بخش های مختلف مغز از جمله هیپوکامپوس ، قشر بصری ابتدایی ، قشر ابتدایی سوماتوسنسوری و چندین بخش دیگر مغز است. 

افزایش حجم مغز,افزایش اندازه مغز,روش های افزایش حجم مغز

مراقبه ؛ مطالعات متعدد نشان می دهد مراقبه ( مدیتیشن ) و به طور کلی فنون تسلط بر ذهن ساختار مغز شما را بهبود می بخشد. در سال 2011 محققان دانشگاه هاروارد و ماساچوست تحقیقاتی را انجام دادند که نشان می دهد که مدیتیشن هدایت شده و ذهن آگاهی بر پایه کاهش استرس منجر به تغییرات محسوس در مناطق مربوط به حافظه ، محبت و استرس می شود.

در واقع تمرین مراقبه ذهن اگاه به مدت فقط هشت هفته ، مغز شما را به گونه ای تغییر می دهد که اسکنر های ام آر آی ( MRI ) قادر به تشخیص آن هستند. تصاویر MRI تراکم مواد مغزی بیشتری را در بخش های ترحم و محبت ، یادگیری و حافظه را نسبت به تصاویر قبل از مدیتیشن ، نشان داد. جالب توجه است که ماده خاکستری در آمیگدالا – مرکز استرس و اضطراب کاهش یافته بود . همه این ها با میانگین 27 دقیقه تمرین مدیتیشن فقط هشت هفته طول کشید.

یاد بگیرید با یک ابزار بازی کنید ( مخصوصاً در سنین جوانی ) ؛ یادگیری موسیقی به معنای واقعی کلمه حجم مغز شما را افزایش می دهد . بیشترین تاثیر را بر روی کودکان که تا سن 7 سالگی موسیقی را فرا می گیرند ، دارد . در واقع دانشمندان قصد دارند با استفاده از موسیقی ، ناتوانی در یادگیری را درمان کنند. جزئیات شگفت انگیز است ! آموزش موسیقی سطح بالا و بلند مدت به نوازندگان کمک می کند تا اطلاعات احساسی را از شنوایی ، لامسه و بینایی بهتر درک کنند.

طبق یک مطالعه منتشر در ژورنال علوم اعصاب ، یادگیری قبل از سن 7 سالگی ، باعث ایجاد ارتباط بهتر در ” جسم پینه ای ” می شود که وظیقه پیوند نیمکره راست و پچ مغز را بر عهده دارد .

راه های طبیعی دیگر برای افزایش اندازه مغز خود را نیز امتحان کنید :

امگا 3 با کیفیت بالا ؛ تحقیقاتی در سال 2014 منتشر شد که نشان داد ، داشتن اسیدهای چرب امگا 3 سالم در بدن با داشتن مغز بزرگتر ارتباط دارد.

رابطه جنسی ؛ داشتن رابطه جنسی به طور منظم می تواند باعث ایحاد نورون های بیشتر به عنوان یک روش طبیعی باشد. تحقیقات دیگر نشان می دهد که رابطه جنسی می تواند به حفظ حافظه بلند مدت کمک کند  و از آن در زمانهایی که استرس زیادی دارید ، محافظت می کند.

تمرین هوازی منظم ؛ یک تحقیق برجسته در سال 2006 نشان داد که تمرین هوازی منظم می تواند هر دو ماده خاکستری و سفید مغز را افزایش دهد . این نتایج در گروه های کشش و بدنسازی به دست نیامد !