دکتر نوروززاده: هرآنچه که باید در مورد عمل افزایش طول تاج دندان بدانید

افزایش طول تاج دندان دکتر نوروززاده

اکثر مردم با اصطلاح روکش تاج دندان آشنا هستند اما در مورد افزایش طول تاج دندان افراد کمی می باشند که اطلاعات زیادی داشته باشند. برای روکش کردن تاج دندان ها ابتدا بایستی طول تاج دندان ها را افزایش داد سپس تاج دندان را روکش نمود.

افزایش طول تاج دندان عبارت است از برداشتن قسمتی از لثه، بافت استخوانی و یا هر دو، به‌ منظور قرار گرفتن بخش بزرگ‌تری از دندان در معرض دید.

چگونگی انجام کار

دکتر نوروززاده گفت: برای افزایش طول تاج دندان ها ابتدا باید از بی حسی موضعی انجام شود. زمان لازم برای انجام این کار به تعداد دندان هایی که قصد افزایش طول آن ها را داریم بستگی دارد. هنگامی که حتی یکی از دندان های شما دچار مشکل شده باشد افزایش طول تاج باید برای دندان های اطراف نیز انجام شود.

این کار بافتها را قادر میسازد تا به تدریج مجددا شکل بگیرند. اگر استخوان و بافت نرم هر دو برداشته شوند، نسبت به زمانیکه تنها بافت نرم برداشته شود، مدت زمان عمل بیشتر خواهد شد.

پریودنتیست برشهایی خواهد زد تا لثه ها را از دندانها دور سازد. این کار باعث اکسپوز ریشه‌های دندانها و استخوان اطراف میشود. در برخی موارد، برداشتن مقداری بافت لثه، مقدار کافی دندان را در معرض دید دندانپزشک قرار خواهد داد تا بتواند یک تاج یا پرکردگی در آن قرار دهد. با اینحال در اغلب موارد، پریودنتیست مجبور خواهد شد قسمتی از استخوان اطراف ریشه‌ی دندانها را نیز بردارد. پس از اینکه پریودنتیست مقدار کافی از دندان را اکسپوز کرد، منطقه جراحی با آب نمک استریل شستشو داده خواهد شد و لثه‌ها به یکدیگر بخیه زده خواهند شد. برخی دندانپزشکان روی بخیه‌ها را پانسمان میکنند.

اگر روی هرکدام از دندانهای درگیرتان تاج گذاشته شده است، قبل از آغاز عمل ممکن است تاجها برداشته شوند. پس از عمل پریودنتیست آنها را سرجای خود باز خواهد گرداند.

نسخه ای برای تسکین درد و همچنین یک دهانشویه به شما داده خواهد شد. دندانپزشکتان از شما خواهد خواست تا یک رژیم غذایی ملایم را دنبال کنید. میتوانید دندانهای نزدیک بخیه‌ها را مسواک بزنید اما لثه‌ها را مسواک نزنید. ذرات غذا را با یک خلال دندان یا شستشوی دهان بردارید.

مراقبت های ویژه در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی لثه

– کیسه یخ بلافاصله پس از عمل به مدت یک تا دو ساعت هر ده دقیقه یکبار به مدت پنج دقیقه روی صورت قرار داده شود.

– نوشیدنی های شرد را به ارامی بیاشامید تا محیط دهان سرد شود.

– پانسمان روی ناحیه جراحی نقش محافظ داشته و برای راحتی شماشت، با زبان، دست و یا دستمال آن را دستکاری نکنید. به هیچ وجه دست یا

– دستمال خشک با آن تماس پیدا نکند. تا زمانی که پانسمان روی ناحیه جراحی قرار دارد از مسواک زدن آن ناحیه خودداری کنید. چنانچه به هر
علتی پانسمان کنده شد، ناحیه جراحی شده را به آرامی مشواک بزنید.

– مقداری نشت خون در روز اول بعد از عمل بلامانع است و با کمپرس یخ و دهان شویه با آب سرد کنترل می شود. در صورت افزایش خونریزی با جراح خود تماس بگیرید.

– از مسکن و داروهای تجویز شده طبق دستور استفاده کنید.

– از مصرف غذاهای داغ، تند، خشک و ادویه دار خودداری کنید.

– از انجام فعالیتهای شدید بدنی و قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید خودداری کنید.

افزایش طول تاج دندان دکتر نوروززاده

مراقبت های ویژه پس از روز اول

– روزی دو تا سه بار دهان شویه کنید.

– ورم مختصر در ناحیه جراحی، در روز دوم و سوم بعد از عمل ممکن است ایجاد شود، نگران نباشید.

– در صورت جدا شدن قسمتی از خمیر، آن را با احتیاط بردارید.

– بعد از هر وعده غذا از دهان شویه استفاده کنید.

مراقبت های بعد از برداشتن بخیه ها

– به آرامی مسواک بزنید. می توانید مسواک را در آب ولرم قرار دهید تا نرمتر شودو سپس مسواک بزنید.

– به دهان شویه ادامه دهید. معمولا دهان شویه کلرهگزیدین تجویز می شود. طبق دستور پزشک دهان شویه کنید.

– از مسواک بین دندانی جهت جلوگیری از رشد مجدد لثه استفاده کنید. مسواک بین دندانی را هر روز سه مرتبه و هر بار به تعداد ده تا بیست دفعه
به صورت حرکت داخل به خارج دهان انجام شود. این عمل را تا زمانی که پزشک شما توصیه کرده، انجام دهید. در صورت عدم انجام مرتب مسواک بین دندانی، امکان رشد مجدد لثه و حتی انجام مجدد جراحی وجود دارد.

جراحی افزایش طول تاج چه زمانی قابل انجام است؟

دکتر نوروززاده خاطر نشان کرد: البته جراحی افزایش طول تاج یا crown lengthening همیشه قابل انجام نیست و محدودیتهایی برای آن وجود دارد از جمله:

طول ریشه دندان. به طور مثال اگر طول ریشه دندان مذبور کوتاه باشد این جراحی قابل انجام نخواهد بود.
از موارد دیگر محل قرار گیری فورکا ( ناحیه اتصال ریشه های دندان های چند ریشه ای ) است. در صورتی که فورکا دندان نزدیک لبه استخوان باشد این جراحی امکان پذیر نخواهد بود.

دوران بهبود

پزشک معاج برای کاهش درد بیمار برای وی دارو هایی را تجویز می کند و علاوه بر آن دهانشویه ای خاص را به بیمار می دهد و نکاتی را برای بهبودی سریعتر به بیماران یادآور می شود. شما پس از عمل نیز باید همچون گدشته بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت نمایید. توجه داشته باشید که بهتر است لثه حا تا مدتی تحریک نشوند.

دندانپزشک از بیمار می‌خواهد که یک هفته بعد برای کشیدن بخیه‌ها مراجعه کند. پس از کشیدن بخیه‌ها مدتی طول می‌کشد تا لثه التیام یابد و پس از آن دندانپزشک ترمیم یا درمان زیبایی دندان را کامل می‌کند.

افزایش طول تاج دندان دکتر نوروززاده

هزینه

هزینه افزایش طول تاج دندان به جراح و موقعیت کلینیک بستگی دارد. دندان‌ها قبل از جراحی جرم‌گیری می‌شود؛ که طبعاً هزینه آن جدا از جراحی افزایش طول تاج است. هزینه‌های اضافی مانند پر کردن دندان نیز باید در نظر گرفته شود. از آنجایی که افزایش طول تاج دندان یک درمان زیبایی محسوب می‌شود، بیمه هزینه آن را پرداخت نمی‌کند.