رژیم غذایی تاثیر بسیاری در زندگی فرد دارد و از جمله موارد بسیار تاثیر گذار در میزان سلامت فرد است، یک رژیم غذایی مناسب قادر است تا اثرات نامطلوب سایر عوامل را بر سلامت فرد از بین ببرد. آلودگی هوا از جمله مواردی است که به راحتی سلامت انسان را تحت الشعاع قرار می دهد. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

شاید شما هم شنیده‌اید که اظهار می کنند لازم هست شیر شاید شما هم شنیده‌اید که اظهار می کنند لازم هست شیر و ماست بسیار بخوریم تا اثرها سربی که از مسیر هوای آلوده وارد بدنمان می‌شود، خنثی گردد.

آلودگی هوای تهران هر چند وقت یک‌بار، بخصوص در ایامی سرد سال، به سبب پدیده گلخانه‌ای به حد آشفتگیی می‌رسد.

اما این که می‌گویند لبنیات اثرها مضر آلودگی هوا را کم می‌کند، چقدر صحت دارد و اصلا تغذیه با اثرها آلودگی هوا رابطه ای دارد یا نه؟

اما این که می‌گویند لبنیات اثرها مضر آلودگی هوا را کم می‌کند، چقدر صحت دارد و اصلا تغذیه با اثرها آلودگی هوا رابطه ای دارد یا نه؟ پیش از این که سراغ سئوال کلیدی، یعنی کاهش اثرها مخرب آلودگی هوا به ابزار غذاها برویم، لازم هست نگاه کنیم آلودگی هوا چه اثرگذاریی روی بدن ما می‌گذارد و تحولات فیزیولوژیکی که در بدن به سبب آلودگی هوا به وجود می‌آید، کدام هست.

هنگامی می‌گوییم هوا آلوده هست، غالبا به این معنی هست که هیدروکربن های متاثر از سوخت ناقص مواد سوختی در هوای تنفسی ما پخش شده‌اند.

از طرف دیگر در ترکیبات نفتی مانند بنزین و گازوییل، بر بر اساس مرسوم انواع فلزات از جانب دیگر در ترکیبات نفتی مانند بنزین و گازوییل، بر بر اساس مرسوم انواع فلزات سنگین مانند سرب وجود دارند که با سوختن این مواد، در هوا منتشر می‌شوند. گرچه در سال های موخر بنزین بدون سرب وارد بازار شده ولی تاکنون هم گازوییل و نفت گرچه در سال های موخر بنزین بدون سرب وارد بازار شده ولی تاکنون هم گازوییل و نفت کوره که در صنعت ها استفاده می شوند، سرب دارند که سرطان‌زا هم هست.

این گاز که در فضای بسته موجب مسمومیت شدید و مرگ می‌شود، حتی هنگامی با لوله بخاری هم بیرون فرستاده می‌شود باز می‌تواند پرخطر باشد؛ به این خاطر که این همه بخاری‌هایی که در خانه‌ها می‌سوزند، مونوکسیدکربن را در هوا منتشر می‌کنند و در اثر پدیده گلخانه‌ای در فصل سرما، این گاز به اضافه دیگران گازهای مضر به سطح زمین این گاز که در فضای بسته موجب مسمومیت شدید و فوت می‌شود، حتی هنگامی با لوله بخاری هم بیرون فرستاده می‌شود باز می‌تواند پرخطر باشد؛ به این خاطر که این همه بخاری‌هایی که در خانه‌ها می‌سوزند، مونوکسیدکربن را در هوا منتشر می‌کنند و در اثر پدیده گلخانه‌ای در فصل سرما، این گاز به اضافه دیگران گازهای مضر به سطح زمین برمی‌گردند و وارد ریه‌های ما می‌شوند.

خلاصه، زندگانی شهرنشینی چکیده، زندگانی شهرنشینی و به‌خصوص تهران نشینی این دردسر ها را دارد و اگر ما می‌خواهیم در این هوای آلوده سالم بمانیم، لازم هست مورادی را رعایت کنیم که یکی از این مورد ها، نوع تغذیه‌مان هست.

بهترین برنامه غذایی

اگر آلودگی هوا خیلی شدید باشد، مشکل می توان از اثرها سوء آن در امان ماند، ولی در مورد ی آلودگی که به طور مرسوم در همه شهرهای بزرگ و صنعتی من جمله تهران وجود دارد، می‌توان با استفاده برخی از غذاها اثرها مضر آلاینده‌ها را کم کرد.

دکتر سید علی کشاورز، متخصص تغذیه و مدیر گروه تغذیه و بیوشیمی دانشگاه تهران، برای کم شدن مضرات آلودگی هوا، استفاده مراجع غذایی ویتامین E و ویتامین D دکتر سید علی کشاورز، متخصص تغذیه و مدیر گروه تغذیه و بیوشیمی دانشگاه تهران، برای کم شدن مضرات آلودگی هوا، استفاده مراجع غذایی ویتامین E و ویتامین D را پیشنهاد می‌کند. این ویتامین‌ها می‌توانند اثرها مسموم‌کننده گازهای آلاینده را خنثی کنند.

ویتامین E در روغن‌های گیاهی ، گردو ، بادام ، زیتون ، جوانه گندم ، جگر و سبزیجات مراجع مناسب ویتامین D هم شیر ، کره و زرده تخم‌مرغ می باشند که لازم هست در برنامه غذایی مراجع مناسب ویتامین D هم شیر ، کره و زرده تخم‌مرغ می باشند که لازم هست در برنامه غذایی روزانه‌تان باشند. البته می‌توانید با تجویز متخصص، مکمل‌های ویتامین E و D را هم استفاده کنید.

همچنین ویتامین‌ها، دکتر کشاورز استفاده غذاهایی را سفارش می‌کند که در بر دارنده آنتی‌اکسیدان‌های سلنیوم و بتاکاروتناند. سبزیجاتی مانند طالبی، انبه ، کدو تنبل، فلفل، سلنیوم را هم می‌توانید در غذا های دریایی، مرغ، نان و غلات سبوس‌دار پیدا کنید.

دکتر کشاورز می‌گوید: «ویتامین C هم می‌تواند به دفع سربی که با هوای آلوده وارد بدن ما شده، مساعدت کند. شیر و لبنیات بخصوص پنیر و ماست هم به سبب کلسیمی که دارند می‌توانند جذب عناصر سنگین مانند سرب را کاهش دهند.

پس به‌طور کلی خوب تر هست مردم از سبزی‌ها و میوه‌ها و لبنیات زیادتر استفاده کنند تا اثرها مخرب هوای آلوده را کاهش دهند.»

بدترین برنامه غذایی

چه عادات‌ غلط غذایی توان دارند اثرها مخرب آلودگی هوا را در بدن ما زیادتر کنند؟

» دکتر کشاورز در این مورد می‌گوید: « استفاده تنقلات کم اعتبار مانند چیپس و پفک و نوشابه‌های گازدار ، به سبب ایجاد اختلال در جذب عناصر مفید در بدن، می‌توانند اثرها سوء آلودگی هوا را دو برابر کنند.

موادی مانند سوسیس و کالباس به سبب داشتن مواد افزودنی و نگهدارنده، همچنین که به خودی خود مضر و سرطان‌زا می باشند، استفاده آنان برای اشخاصی که در فراروی آلودگی هوای شهرها قرار دارند، به هیچ‌وجه سفارش نمی‌شوند.

به طور کلی ما مردم را به استفاده مواد غذایی به صورت کلی ما مردم را به استفاده مواد غذایی جدید و طبیعی و غیرصنعتی تشویق می‌کنیم تا سلامتی‌شان در مواجهه با عوامل پرخطری مانند آلاینده‌های هوا محفوظ بماند.»

دکتر کشاورز یادآوری می‌کند که کودکان ، سالمندان ، » دکتر کشاورز یادآوری می‌کند که کودکان ، سالمندان ، بیمارن قلبی عروقی و مریض ها ریوی ، از لطمه پذیرترین گروه ها در برابر آلودگی هوا می باشند و خوب تر هست خانواده‌ها زیادتر مواظب غذاهای استفادهی این اشخاص باشند.

منبع: راهنمای سفر من