شب یلدا

تمام اعضای خانواده در شب یلدا کنار هم جمع می شوند تا این شب طولانی را جشن بگیرند و از کنار هم بودن لذت ببرند. در این شب خوراکی های مانند انار، هندوانه و آجیل خورده می شود و همچنین برای سرگرم شدن بازی های انجام می شود. در این بخش بازی های کامپیوتری که می توانید در شب یلدا با عزیزانتان انجام دهید را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

یکی از خصوصیات خوب شب یلدا این است که می توان به بهانه ی حفظ سنت های گذشتگان، پس از مدت ها دوری، برای یک شب هم که شده بین اعضای خانواده و جمع دوستان حضور یافت و شب نشینی و گرم و صمیمانه ای را در کنارشان تجربه کرد. شب نشینی های خانوادگی از دیر باز محفلی بوده اند برای انجام بازی های سرگرم کننده و هیجان انگیز و در این میان طولانی تر بودن شب یلدا به نسبت سایر شب های سال (حداقل روی کاغذ!) می تواند فرصت بسیار خوبی باشد تا در کنار دوستانمان به انجام بازی های مختلف بپردازیم. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، این روز ها بازی های سرگرم کننده هم شکل و شمایل دیگری به خود گرفته اند و از حالت جذاب گروهی و سنتی سابق به شکل بازی های کامپیوتری تک نفره در آمده اند. با این حال در میان بازی های کامپیوتری هم می توان آثاری را سراغ گرفت که بر ساختاری گروهی بنا شده اند و می توان آن ها را همراه با دوستان و دیگر اعضای خانواده تجربه کرد. در این مطلب قصد داریم به بهانه ی شب یلدا، نگاهی بیاندازیم به این دسته از بازی های کامپیوتری و به اتفاق یکدیگر ببینیم که در شب یلدا توسط کدام یک از این بازی های گروهی می توان به شکل بهتری سرگرم شد و از با هم بودن لذت بیشتری برد.

از آن جا که لیست بازی هایی که می توان به شکل گروهی به تجربه ی آن ها پرداخت بسیار طولانی و بلند بالاست، ما از نام بردن مورد به مورد آن ها در این متن خود داری می کنیم و سعی می کنیم تا در هر کدام از سبک های مشهور و شناخته شده ی دنیای بازی های کامپیوتری به معرفی تعدادی از شاخص ترین آثار حاضر در آن سبک بپردازیم که قابلیت تجربه شدن به شکل گروهی را هم دارند. پس با ما همراه باشید تا بتوانید شب یلدای امسال خود را در کنار بازی های گوناگون معرفی شده در این متن رنگین تر و هیجان انگیز تر از همیشه سازید.

pes

سبک ورزشی

بی شک سرگرم کننده ترین بازی هایی که می تواند اوقات خوشی را برای شما در یک شب نشینی شلوغ فراهم کند عناوین حاضر در سبک ورزشی هستند. خوشبختانه در این سبک تنوع فراوانی از لحاظ کمیت و کیفیت وجود دارد و اکثر بازی های حاضر در آن هم قابلیت پشتیبانی از تعداد بیش از دو گیمر را در حالت آفلاین دارا هستند. بنا بر این اگر شما در خانه با کمبود کنترلر مواجه نباشید، حتی به صورت چهار نفره هم می توانید به تجربه ی بازی هایی نظیر FIFA یا PES بپردازید. در این میان بازی WWE 2K 16 نیز انتخاب بسیار خوبی به شمار می رود و به عنوان مثال شما با انتخاب مسابقه ی پر هیجان نردبان یا Ladder Match در این بازی، می توانید به صورت چند نفره به مدت چندین ساعت متوالی همراه با اقوام و آشنایان خود سرگرم شوید. در این میان کسانی که هنوز کنسول انحصاری نسل پیشین نینتندو یعنی Wii را در اختیار دارند قطعاً شانس بسیار بالایی را در شب یلدا برای سرگرم شدن در کنار دوستان و آشنایان خود خواهند داشت. چرا که همراه با آنان می توانند از کلکسیون غنی عناوین ورزشی حاضر بر روی این کنسول که همگی آن ها خصلتی کاملاً خانوادگی و چند نفره را دارند استفاده کرده و به عنوان مثال به تجربه ی بازی Mario Power Tennis همراه با اعضای خانواده و دوستان خود بپردازند. سوای کنسول بازان دارندگان پلتفرم PC نیز می توانند علاوه بر تجربه ی عناوین ورزشی موجود بر روی این پلتفرم نظیر NBA 2K 16 یا بازی PES (که البته امسال در نسخه های کنسولی خود قدرتمند تر از نسخه ی PC ظاهر شده است) قادر به تجربه ی عناوین خاطره انگیز ورزشی قدیمی توسط شبیه ساز های قدرتمند موجود نیز هستند. به عنوان مثال شما می توانید بازی خاطره انگیز تنیس کنسول سگا جنسیس را توسط شبیه ساز این کنسول به صورت چند نفره بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ خود اجرا کرده و با تجربه ی آن در کنار دوستان قدیمی یا اقوام نزدیک، علاوه بر سرگرم شدن یادی هم از خاطرات خوش ایام گذشته بکنید.

سبک مبارزه ای

مسلماً اگر شما بخواهید بازی FIFA یا PES را چه بر روی PC و چه بر روی کنسول های خانگی به صورت گروهی با نزدیکان و آشنایانتان بازی کنید، با مشکلی به نام کمبود کنترلر مواجه خواهید شد و علاوه بر آن از آن جایی که مسابقات موجود در این بازی ها مدت قابل توجهی به طول می انجامند، قطعاً حوصله ی بسیاری از مهمانان شما سر خواهد رفت و در عین حال نوبت بازی دیر به دیر به سایر بازیکنان حاضر در مهمانی یا شب نشینی می رسد. اما در مسابقات مبارزه ای معمولاً چنین مشکلی وجود ندارد؛ چرا که مسابقات انجام شده معمولاً بیش از دو سه دقیقه به طول نمی انجامد و بنابر این شما می توانید سبک بسیار جالبی را برای تجربه کردن عناوین مبارزه ای در پیش بگیرید. به این ترتیب که فرد پیروز اجازه داشته باشد تا کنترلر را نزد خود نگاه دارد و در عوض بازندگان کنترلر را دست به دست نمایند. مسلماً بازی های سبک مبارزه ای انتخاب بسیار خوبی برای سپری کردن یک شب پر هیجان به شمار می روند؛ خصوصاً ایم که مواردی نظیر کری خوانی و بحث دیرینی به نام رو کم کنی (!) جزو لاینفک بازی های این سبک محسوب می شوند که شور و هیجان رقابت جمعی را بالا می برند. در این میان شما در حال حاضر انتخاب های بسیار خوبی را هم در سبک مبارزه ای در اختیار دارید و خوشبختانه عناوینی نظیر Mortal Kombat X و Guilty Gear Xrd Sign علاوه بر کیفیت نسبتاً مناسب گیم پلی، برای تمامی پلتفرم های از جمله پلتفرم PC نیز موجود هستند. البته بازی های مبارزه ای معمولاً پر از ویژگی هایی نظیر ضد و خورد های خشن و خون و خونریزی های فراوان هستند. بنا براین سعی کنید در هنگام تجربه ی این آثار در شب هایی نظیر امشب، به اعضای کم و سن سال تر خانواده نیز توجه داشته باشید و این بازی ها را به دور از چشم آنان انجام دهید.

سبک نقش آفرینی

می توان گفت اکثر آثار حاضر در این سبک که از قابلیت تجربه ی گروهی و چند نفره بهره می برند، عناوینی در سبک اکشن – نقش آفرینی و بازی های شناخته شده با نام شبه دیابلو یا به عبارتی Diablo Clone ها هستند. بنا براین تجربه ی گروهی این بازی ها به هیچ وجه فرآیندی خسته کننده به شمار نمی رود و می تواند موجبات سرگرمی شما را در یک شب نشینی طولانی فراهم آورد. علاوه بر بازی Diablo 3 یکی دیگر از انتخاب های خوب شما در این سبک می تواند بازی Divinity: Original Sin باشد و البته بازی Torchlight 2 را هم نباید از نظر دور داشت. از آن جایی که این روز ها اکثر جوانان و نوجوانان همراه با یار همیشگی شان یعنی لپ تاپ ها یا سایر تجهیزات الکترونیک خود در شب نشینی ها یا مهمانی ها حاضر می شوند، شما در صورت بهره نبردن از کنسول های خانگی هم می توانید با اتصال لپ تاپ های خود به یکدیگر در قالب یک شبکه ی محلی، به صورت چند نفره از انجام چنین بازی هایی لذت ببرید.

Portal 2

بازی اختصاصی شب یلدا

سوای عناوینی که در سطور پیشین این متن به آن ها اشاره شد ما در پایان این مطلب قصد معرفی یک بازی کاملاً اختصاصی را نیز داریم که قطعاً قادر خواهد بود بهترین تجربه ی چند نفره را در شب یلدا برایتان رقم بزند. بازی مورد نظر Portal 2 نام دارد و می توان ادعا کرد که بخش همکاری تیمی یا Co-Op موجود در بازی Portal 2 (درست همانند بخش تک نفره ی این اثر) بی هیچ تردیدی یکی از بهترین سیستم های همکاری تیمی طراحی شده در بازی های کامپیوتری محسوب می شود. سیستمی مبتنی بر حل معما های جذاب محیطی که علاوه بر قابلیت تمرکز فراوان و خصلت درگیر کنندگی بسیار بالا حتی در حین بازی شما را مجبور به داشتن ارتباط کلامی با هم تیمی تان می کند تا بتوانید معما های موجود در مراحل این اثر را به گونه ای بهتر حل کنید. مواردی نظیر داستان بسیار جذاب ، شخصیت پردازی فوق العاده، گیم پلی کاملاً سرگرم کننده، قابلیت تجربه به شکل تقسیم صفحه نمایش و همچنین استفاده از شبکه ی محلی (حتی در نسخه ی PC این بازی) و وجود قابلیت های جانبی نظیر امکان طراحی نقشه های اختصاصی همه و همه جزو مواردی هستند که ارزش تجربه کردن این بازی به شکل همکاری تیمی را بسیار بالا می برند. در این میان شاید تنها نقطه ضعف بازی Portal 2 (که البته تنها در مهمانی های شلوغ شب یلدا یک نقطه ضعف کوچک محسوب می شود) این است که تنها دو نفر می توانند در قالب همکاری تیمی به تجربه ی این بازی بپردازند. با این حال خاطره ای که از تجربه کردن این بازی به صورت دو نفره برایتان باقی می ماند، قطعاً ارزش آن را خواهد داشت که حتی به شکل نوبتی هم که شده، دو نفر دو نفر به انجام این بازی بپردازید.