favayede-dal
برای بسیاری از گیاهخواران، دال یکی از منابع اصلی پروتئین  است. دال ستون فقرات غذای هندی است و قطعا  دارای پروتئین خوبی است. دال  علاوه بر اینکه مغذی و خوشمزه است دارای منافع زیادی  نیز هست  حتی کاملترین وعده  غذایی است. اما اینکه آیا منبع ایده آل از پروتئین ها است یا نه  یک موضوع قابل بحث باقی مانده است. اگر گیاهخوار نیستید ، بهترین منبع پروتئین برای شما است، زیرا   از دال  انواع مواد غذایی است  میتوانید درست کنید مثلا کنارش تخم مرغ، مرغ و ماهی داشته باشید. ولی برای کسانی  که گیاه خوار هستند، آیا به تنهایی پروتئین کافی دارد؟

بله، حبوبات  دارای  پروتئین هستند ، و  منابع خوبی از مواد معدنی مختلف مانند پتاسیم و منیزیم است. 

در میان حبوبات دال   محتوای پروتئینش بیشتر است. حاوی 18 تا 22٪ گرم پروتئین است  در حالی که درصد باقی مانده  آن کربوهیدرات است.

دال علاوه بر  پروتئین شامل  کربوهیدرات ها و چربی نیز هست

برای دریافت نیازهای پروتئین خود میتوانید به تنهایی از دال استفاده کنید که هم کربوهیدرات و هم پروتئین دارد . برای کسی که  فعال است، دال  یک منبع کافی از پروتئین است

 

 برای کسانی که  میخواهند  عضله بدون چربی داشته باشند ، یک مکمل پروتئین خوب به همراه تخم مرغ است

 در رژیم غذایی،  یک متخصص تغذیه  تجویز یک کاسه دال و یا یک کاسه کلم برای یک غذای سبک و همراه با غذاهای دیگر توصیه میکند

 

در حالی که دال منبع خوبی از پروتئین برای گیاه خواران است،ولی تنها منبع شما نیست. یک رژیم غذایی متعادل با مقدار خوبی از پروتئین برای شیوه زندگی خود  مصرف کنید. برای غیر گیاه خواران:  پروتئین محسوب نمیشود و پروتئین آنها شامل تخم مرغ و گوشت پروتئین های بسیار عالی هستند.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد