دکتر مریم کمالی: تزریق ژل چه عوارضی دارد و چه کسانی نباید ژل تزریق کنند

تزریق ژل دکتر مریم کمالی

ژل با پر کردن شیار ها و چروک های پوست باعث زیباتر شدن و جوانسازی پوست می شود. از ژل می توان برای پر کردن شیار ها و چین و چروک های خط خنده، گودی زیر چشم ها، افزایش حجم لب، گونه و چانه استفاده نمود. از ژل حتی برای پر کردن فرورفتگی های ضایعاتی چون سالک و… و نیز تغییرات محدود در حالت بینی کاربرد دارند.

ترکیبات پرکننده به دو نوع موقت و دائم تقسیم می شوند. البته نوع ژل دائم ( پلی اکریل آمید ) خود دارای انواع مختلفی می باشد و مطالعات و تحقیقات متعدد بر روی برخی انواع آن در اروپا طی سی سال گذشته نشان داده که نه تنها هیچ گونه حساسیت، سرطان زایی، مسمومیت و… با آن وجود ندارد، بلکه غیرقابل جذب و تجزیه بودن، تطابق کامل با بافت پیوندی بدن و یکنواختی کامل آن نیز به اثبات رسیده است.

ژل ها ترکیباتی هستند که چروک های عمیق و گودی ها را پر کرده و از آن ها برای برجسته کردن گونه و لب استفاده می شود.

اثرشان بین ۶ ماه تا ۶ سال می باشد.

ژل های موقت بین ۶ تا ۱۸ ماه و ژل های دائم حداقل تا ۶ سال ماندگاری دارند.

ژل های موقت مثل کلاژن ها و هیالورونیک اسیدها بوده و اسامی مختلفی مانند ژوودرم، روفیلان، رستیلن، ماتریدکس و… دارند.

اقدامات قبل از تزریق

دکتر مریم کمالی در این باره توضیح دادند: به مدت دو هفته قبل از تزریق ژل در چانه از مصرف این داروها اجتناب کنید:

– آسپیرین (هر محصولی حاوی اسید استیل سالیسیلیک)، ویتامین E ، مکمل های حاوی ginkgo ، سیر، و جنسینگ

– به مدت دو روز از مصرف بروفن (ادویل) و الکل خودداری کنید.

– مراقبت های پس از تزریق

– بعد از عمل تزريق جوان سازی پوست صورت ، بيمار بايد نمک كمتری بخورد چون با خوردن نمک، احتمال ورم بسيار بالا مي‌رود، اگر تزریق ژل به صورت است سرش را پايين نگيرد و چند روز اول از كمپرس سرد استفاده كند و بعد از كمپرس گرم

– برای تزريق ژل خط خنده، محدوديتي وجود ندارد و شما مي‌توانيد به راحتي هر سال اين تزريق را انجام دهيد.

– قرمزی و تورم در ناحیه درمان تزریق ژل شایع است و در طی چند روز از بین می رود.

– نواحی تزریق ژل به صورت را ماساژ ندهید.

– از گرم کردن محل تزریق برای برطرف کردن خط خنده تا از بین رفتن کامل تورم یا کبودی خوداری کنید. دوش گرفتن یا شستشوی معمولی اشکالی ندارد.

– از فعالیت هایی که باعث سرخ شدن صورت می شوند مثل مصرف الکل، ورژش یا برنزه کردن برای بهره بری از مزایای تزریق ژل در روز درمان خود داری کنید.

– برای کاهش تورم یا کبودی تا چند روز هر چند ساعت به مدت ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.کبودی ایجاد شده در اثر تزریق ژل خط خنده معمولا” در عرض ۷-۱۰ روز از بین می رود.

– در صورت نیاز می توانید ۲-۴ هفته بعد از درمان رفع خط خنده برای روتوش مراجعه نمایید.

چه کسانی نباید ژل تزریق کنند؟

– بانوانی که باردار هستند یا نوزاد شیر می دهند.

– کسانی که در گذشته به بیماری هایی چون آسم مبتلا بوده اند یا آلرژی دارند.

– افراد دیابتی که انسولین تزریق می نمایند.

– کسانی که به بیماری های خود ایمنی شدید مبتلا هستند. بیماری هایی مثل لوپوس و روماتیسم و سندرم نفروتیک

– افرادی با سابقه سکته قلبی

– افرادی که از داروی آسپیرین یا وارفارین استفاده می کنند

– سابقه خون لخته شده و ترومبوز وریدهای عمقی

– افرادی که به خاطر بیماری قلبی از داروهای مختلف استفاده می کنند.

– افراد با سابقه سکته مغزی

تزریق ژل دکتر مریم کمالی

عوارض

دکتر مریم کمالی در این باره افزود: ژل ها معمولاً به عنوان یک روش درمانی زیبایی موثر و کاملا بدون عارضه می باشند، ازآنجایی‌که از موادی ساخته شده اند که در بدن انسان نیز وجود دارند (مانند غضروف ها ، چشم و …). می توان گفت که قرمز شدن و ورم اندک پوست پس از تزریق تنها عوارض جانبی تزریق ژل گونه می باشد که پس از مدتی خودبخود و بدون نیاز به هیچ درمانی از بین می روند. عوارض ناشی از تزریق ژل به صورت کاملا بستگی به نوع ژل دارد. تزریق فیلرهایی خوب هستند که نخست، بدن به آنها واکنش نشان ندهد و بعد به مرور زمان قوام و شکل خود را زیر پوست محل تزریق از دست ندهد.

مثلا ژل‌هایی وجود دارند که بعد از تزریق تا چند ماه هیچ مشکلی ندارند ولی بعد از چند سال گلوله گلوله می‌شوند و در این صورت تخلیه آنها از پوست هم بسیار مشکل است لذا مراجعه‌ کننده باید از پزشک خود نوع و مارک ژل را بپرسد. البته مواردی از عوارض تزریق ژل هم وجود دارد که ربطی به کیفیت بد آن ژل تزریقی ندارد بلکه به‌علت تکنیک غلط تزریق است. مثلا اگر موضع خوب ضد‌عفونی نشده و شرایط تزریق استریل رعایت نشود در محل تزریق فیلر ممکن است عفونت ایجاد شود که البته در این موارد می‌توان با درمان مناسب ضد‌میکروبی مشکل را حل کرد. البته در بعضی موارد عوارض کوتاه‌ مدتی در ۲ تا ۳ روز اول تزریق نیز به‌وجود می‌آید مثل تورم و التهاب محل تزریق یا حتی کبودی و خون مردگی که بعد از چند روز خوب می‌شود.

بهبودی

از عواملی که مردم را به تزریق ژل در نواحی مختلف بدن ترقیب می نماید زمان بهبودی آن است زیرا مدت زمان بهبودی در این عمل زیبایی بسیار کوتاه می باشد. کبودی های ایجاد شده پس از تزریق ژل بعد از گذشت یک هفته از بین خواهند رفت و دیگر اثری از آن ها باقی نمی ماند.