دکتر مریم کمالی: هر آنچه که باید درمورد بوتاکس بدانید

بوتاکس دکتر مریم کمالی

تزریق ژل در زیباسازی بدن و بخصوص صورت کاربرد وسیعی دارد بنحوی که تزریق بوتاکس در حال حاضر شایعترین اقدام برای زیبایی‌ در جهان است.

بوتاکس مناسب چه کسانی است؟

دکتر مریم کمالی گفت: برخی افراد عادت دارند هنگام صحبت کردن، حرکت کردن، مطالعه یا قرار گرفتن زیر نور آفتاب به طور ناخودآگاه با عضلات صورت‌شان بازی کرده و اخم کنند. این افراد خیلی زود دچار چین و چروک می‌شوند و بهتر است بوتاکس تزریق کنند.

همچنین کسانی که دچار چروک‌های ظریف شده‌اند، می‌توانند برای جلوگیری از پیشرفت آنها بوتاکس تزریق کنند.

اما کسانی که عادت به بازی با عضلات صورت‌شان ندارند، لزومی برای انجام این تزریق نیز نخواهند داشت.

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

دسته ای از افراد هستند که به هیچ عنوان نباید از بوتاکس استفاده کنند. افرادی که سیتم عصبی یا عضلانی بدن آن ها مشکل دارد، افرادی که در محل مورد نظر برای تزربق دارای عفونت فعال می باشند، بانوانی که باردار هستند یا به فرزندان خود شیر می دهند و همچنین افرادی که سیستم دفاعی بدن آن ها دچار ضعف است جز این دسته می باشند.

در بیمارانی که از دوزهای بالای داروی ضدانعقاد استفاده می کنند نیز نباید بوتاکس تزریق شود زیرا هرگونه برخورد سوزن با پوست شان باعث خونریزی و کبودی می شود. اما آنهایی که از دوز کمتری استفاده می کنند، مشکلی برای تزریق بوتاکس ندارند.

بوتاکس دکتر مریم کمالی

 

بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس ، پنج روز طول خواهد کشید تا بوتاکس اثر خود را به خوبی نشان دهد ، لذا اگر قرار ملاقات و مهمانی مهمی دارید بهتر است ۶ هفته قبل از آن اقدام به تزریق بوتاکس نمایید .

جهت جلوگیری از کبودی و پف شدگی صورت پس از تزریق بوتاکس، باید تا دو هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف روغن های ماهی و قرص ایبوپروفن جدا خودداری کنید .

به خاطر آلودگی و عفونت، بسته ی بوتاکس تزریقی هر فرد باید حتما در حضور فرد باز شده و تزریق گردد .

برای ایجاد تعادل و جلوگیری از صدمات تزریق بیش از حد بوتاکس، باید تزریق بوتاکس در هر ناحیه از صورت و بدن با توجه به نیاز آن ناحیه صورت گیرد ، لذا نباید بر تزریق بیش از حد بوتاکس اصرار گردد .

به منظور جلوگیری از انتقال بوتاکس به نواحی دیگر ، پس از تزریق بوتاکس ۲ الی ۴ ساعت در حالت ایستاده قرار گیرید.

خطرات احتمالی تزریق بوتاکس از زبان دکتر مریم کمالی

تزریق بوتاکس اگر توسط پزشکی تحصیل کرده و مجرب انجام گیرد کاملاً ایمن و بی‌خطر است. تا به امروز، تنها دو ماده برای تزریق تأیید شده است، دیسپورت و بوتاکس. پزشک موظف است بطری و محتویات مورد استفاده برای درمان را در معرض دید متقاضی قرار دهد. اگر بطری فاقد برچسب اطلاعات محل ساخت، میزان غلظت و تاریخ انقضاء باشد، چنین درمانی خطرناک بوده و جهت جلوگیری از مضرات بوتاکس بیمار نباید آن را قبول کند.

عوارض احتمالی

کبودی در محل تزریق، که بعد از 5 تا 7 روز از بین می‌رود.
سردرد و حالت تهوع (بعد از 24 تا 48 ساعت ازبین می‌رود، معمولا از عوارض بوتاکس پیشانی در اولین تزریق است ).
ضعف عضله و افتادگی موقت ابرو

بوتاکس دکتر مریم کمالی

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

دکتر مریم کمالی در این باره افزود: در محل تزریق ممکن است مختصری قرمزی و احساس درد ایجاد شود که طبیعی است و با استفاده از کمپرس سرد ظرف چند ساعت بر طرف می شود. به منظور پیشگیری از جابه جا شدن محلول تزریق شده و انتقال آن به حدقه چشم 4-3 ساعت بعد از تزریق حالت خوابیده و دراز کش ممنوع می باشد و فرد می بایست حالت نشسته و یا ایستاده داشته باشد.

مصرف مسکن های خانواده NSAID مثل ایندومتاسین ، ایبوبرفن ، آسپرین و… بدلیل تاثیر بر روی سیستم انعقادی و احتمال ایجاد کبودی وخون مردگی چند روز قبل و دو تا سه روز بعد از تزریق ممنوع می باشد و برای تسکین درد محل تزریق استفاده از کمپرس یخ مناسب ترین گزینه می باشد. در صورت اجبار برای مصرف مسکن بدلایل دیگر پزشکی استامینوفن گزینه مناسبی می باشد. استحمام با آب گرم و انجام ورزش های سنگین و مصرف الکل در 24 ساعت اول بعد از تزریق ممنوع می باشد.

هنگامی که شما بوتاکس تزریق می کنید بعد از دو روز بوتاکس شروع به اثر گذاری می کند و بعد از دو هفته به حداکثر میزان می رسد. بوتاکس بین 4 تا 5 ماه ماندگار است ولی پس از آن با تکرار تزریق می توانید ماندگاری آن را بیشتر نمایید. برای سریع تر شدن تاثیر بوتاکس انجام اخم و انقباض عضلات صورت بطور عمدی به تسریع در شروع اثر بوتاکس کمک می کند.