تاثیر سیگار و قلیان بر ایجاد سرطان دهان و گردن

قلیان و سیگار از مهمترین عوامل ایجادکننده سرطان دهان به شمار می روند. بهتر است افراد سیگاری با علائم هشداردهنده برای سرطان دهان آشنا شوند تا در صورت مشکوک بودن به پزشک مراجعه کنند. متاسفانه با گرایش جوانان به قلیان و سیگار سرطان های سر و گردن نیز در سنین پایین بیشتر دیده می شود.

مطالعات نشان می دهد سیگار و قلیان که متأسفانه در بین جوانان شیوع زیادی یافته، تأثیر زیادی در بروز سرطان ها بویژه سرطان دهان دارد.
دبیر مشاور علمی تخصصی بیماری های دهان و دندان یازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، بر لزوم غربالگری بیماران به لحاظ علائم سرطان در مطب های دندانپزشکی تأکید کرد.

دکتر آرزو علائی گفت: دندانپزشکان عمومی در مطب ها و کلینیک ها باید بیماران خود را از لحاظ علائم و نشانه های انواع سرطان دهان بررسی کنند تا در صورت لزوم به متخصصان دیگر ارجاع داده شوند.

به همین منظور دندانپزشکان عمومی باید با علائم بیماری های دهان بخصوص سرطان های سر و گردن آشنایی داشته باشند.

تاثیر سیگار و قلیان بر ایجاد سرطان دهان و گردن

علائی با بیان اینکه سرطان می تواند به شکل های متعددی بروز یابد، ادامه داد: هر نوع زخم مزمنی که به درمان های مختلف جواب نداده باشد، یا هرگونه تغییر رنگ یا قرمزی که بی دلیل باشد، یا ضایعه ای که به صورت یک پلاک سفید در مخاط دهان باشد که اگر با گاز استریل آن را پاک کنیم پاک نشود، یا برجستگی در دهان که به درمان های مختلف پاسخ ندهد یا برعکس یک ضایعه فرو رفته در بافت نرم یا سخت باشد که حتی ممکن است دندانپزشکان ممکن است در لمس متوجه آن نشوند می توانند نشانه ای از سرطان دهان باشد.

وی گفت: بنابراین دندانپزشکان موظفند تمام بیماران خود را در نور کافی از این لحاظ بررسی کنند.

پایین بودن سن سرطان

متأسفانه در کشور ما سن بروز سرطان نسبت به کشورهای دیگر پایین تر آمده که مقداری از آن به دلیل تغییرات ژنتیکی و مقداری نیز به دلیل استعمال دخانیات است.

وی به نقش دخانیات در بروز سرطان دهان اشاره کرد و گفت: مطالعات نشان می دهد سیگار و قلیان که متأسفانه در بین جوانان شیوع زیادی یافته، تأثیر زیادی در بروز سرطان ها بویژه سرطان دهان دارد.

علائی ادامه داد: بنابراین معاینه دوره ای بیماران توسط دندانپزشکانی که دوره کافی برای این کار دیده باشند، بسیار کمک کننده است تا بتوان غربالگری کنیم تا بیماران را در مراحل اولیه درمان کرده و یا به متخصصان بیماری های دهان ارجاع دهیم تا درمان بیماری در مراحل اولیه و بدون اتلاف وقت انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماران پس از متوجه شدن بیماری خود نمی دانند که باید به چه تخصصی مراجعه کنند و دچار سردرگمی می شوند و از مطبی به مطب دیگر می روند و به همین دلیل زمان طلائی برای درمان را از دست می دهند.

علائی بر لزوم اطلاع رسانی در مورد رشته تخصصی بیماری های دهان و دندان را در سطح رسانه ها اشاره کرد و گفت: علاوه بر عموم مردم برخی پزشکان نیز اطلاع کافی در مورد این رشته و خدمات آن ندارند که باید در این زمینه اطلاع رسانی شود.

تاثیر سیگار و قلیان بر ایجاد سرطان دهان و گردن

سرطان لب و کف دهان

وی در مورد شایع ترین سرطان دهان گفت: در افراد سیگاری شایع ترین سرطان ها در لب و کف دهان بروز می کند اما در افراد غیر سیگاری در گونه، مخاط زبان و کام نرم بیشتر شایع است.

علائی با تأکید بر افزایش آگاهی پزشکان در مورد سرطان دهان، افزود: وزارت بهداشت برای این منظور می تواند دوره های بازآموزی در این زمینه راه اندازی کند و یا یک واحد درسی برای دانشجویان پزشکی قرار دهد تا این خلأ برطرف شود.

در یازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، تلاش می شود سطح آگاهی دندانپزشکان در این زمینه افزایش یابد به همین منظور پنلی با عنوان پانل بیماری های دهان شامل سرطان های سر و گردن، تکنیک های بیوپسی و ضایعات برجسته شایع، از ۲۱ تا ۲۴ دی ماه ۹۵ در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود.

سلامت آنلاین