یکی از روش هایی که می توان بیماری های مختلف را به وسیله آن تشخیص داد،علائم ظاهری چهره افراد است.لکه های پوستی قرمز، ابروهای کم پشت و سیاهی دور چشم هر کدام نشانگر یک نوع بیماری در بدن انسان است. چهار مثال از تحولات صورت که لازم هست جدی گرفته گردند عبارت هستند از:

کم پشت شدن ابروها

چهار مثال از تحولات صورت که لازم هست جدی گرفته گردند عبارت هستند از: ابروهای کم پشت توان دارد نشاندهنده یک مشکل تیروئیدی باشد. با افزایش سن، موهای شما بر بر اساس مرسوم خشکتر و کم پشت تر شده و دچار ریزش می گردند. ابروها نیز به سبب آرایش و برداشتن آنان به مرور زمان زمان کم پشت تر می گردند. اما سبب دیگر ریزش ابروها توان دارد کم کاری تیروئید باشد که در اصطلاح دکتری هایپوتیروئیدیسم نامیده می گردد. البته کم پشت شدن ابروها یک تنه نشانه کم کاری تیروئید نیست و لازم هست در پی علائمی دیگر آن نیز باشید. از علائمی دیگر کم کاری تیروئید احساس خستگی و بی حالی، اضافه وزن، یبوست، افسردگی، حساسیت نسبت به سرما، خشکی پوست و مو و آلام ماهیچه ای می باشند. اگر شما نیز تمامی این علایم و یا بعضی از آنان را دارید، لازم هست به دکتر مراجعه کنید و با انجام یک تست خون آسان توان دارید به کم کاری تیروئید خود پی ببرید.

افزایش جوش و موهای صورت

ازدیاد جوشها و موهای صورت توان دارد نشاندهنده سندروم تخمدان پلی کیستیک باشد.

داشتن موهای زاید درصورت توان دارد دلایل ژنتیکی دارا باشد و جوش صورت نیز توان دارد به سبب استرس ایجاد گردد. اما این علائم علاوه بر این توان دارند به سبب عدم تعادل هورمونی در بدن به وجود آیند. سندروم تخمدان پلی کیستیک توان دارد با سطح بالای تستوسترون در رابطه باشد. این بیماری، یک بیماری متداول خانم ها هست که از هر ۵ زن یک نفر درگیر آن هست و بر کارکرد صحیح تخمدانهای آنان تاثیر می گذارد. با پیشرفت بیماری و افزایش کارکرد ضعیف تخمدانها، فولیکولهای موجود در تخمدانها که در برگیرنده تخمکها می باشند نیز تحت تاثیر قرار گرفته و این امر موجب کاهش قدرت باروری و یا حتی ناباروری خواهد گردید. اگر کسی مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک باشد، لازم هست بداند که علایم آن در انتهای دوران نوجوانی و اوایل بیست سالگی معلوم خواهند گردید. این علایم عبارت هستند از:

این علایم عبارت هستند از: نداشتن عادت ماهیانه و یا عادت ماهیانه نامنظم، عدم باروری و یا باروری سخت که بنابراین تخمک کذاری نامنظم و یا عدم تخمک گذاری ایجاد می گردد، رشد موهای زائد و پرمویی بدن که بر بر اساس مرسوم در صورت، قفسه سینه، پشت کمر و در امتداد خط ستون فقرات و یا نشیمنگاه ایجاد می گردد، اضافه وزن، کم پشت شدن و ریزش موهای سر، چرب شدن پوست و ایجاد جوش های پوستی.

در صورت رویت این علایم قطعا لازم هست به یک متخصص بیماریهای خانم ها مراجعه کرد. سندروم تخمدان پلی کیستیک توان دارد موجب افزایش ریسک مبتلا شدن به دیابت نوع دو و بالا رفتن سطح کلسترول خون گردد.

ایجاد لکهای قرمز پوستی روی نوع ها

وجود این لکه های قرمز رنگ روی نوع ها توان دارد نشانه ای از بیماری لوپوس باشد. در خانم ها مسن تر، سرخی نوع ها توان دارد به دلیل یائسگی( قطع عادت ماهیانه که بر بر اساس مرسوم بین سنین ۴۵ تا ۵۵ سال رخ می دهد) ایجاد گردد. اما به غیر از این دلایل، سرخی نوع ها و در بعضی مورد ها چانه، توان دارد سبب مهمتری دارا باشد که لازم هست به آن توجه کرد.

اگر این لکه ها در طول تابستان تشدید گردند، توان دارد سببی بر وجود بیماری خودایمن لوپوس باشد. لوپوس نوعی بیماری سخت و بغرنج هست که روی بسیاری از بخشهای بدن تاثیر می گذارد و بنا شدیدا بیماری، علائمی آن ضعیف و گاهی زیاد شدید و مرگبار هست. سایر علائمی احتمالی آن عبارت هستند از: کهیر و بثورات پوستی بویژه در صورت، دستها و مچ دست، درد و ورم مفاصل(آرتریت)، آلام ماهیچه ای، خستگی زیاد،افسردگی و بی حالی. تعداد بسیاری از اشخاص نیز پیش از عود لوپوس علایم اندکی از بیماری را دارند و یا اصلا نشانه ای از بیماری در آنان وجود ندارد و منحصرا عادت ماهیانه های مدت زمان طولانی خواهند داشت و پس از ان به ناگهان سایر علائمی بیماری من جمله تب بالا، تورم غدد لنفاوی( غده های کوچکی که در گردن، زیر بغل و کشاله ران وجود دارند)، زخمهای دهانی تکرار شونده و ریزش مو در آنان عود خواهد کرد.
در صورت رویت یک یا چند علایم فوق قطعا به دکتر مراجعه کنید.

حلقه های زیر چشم

حلقه های سیاه یا قرمز رنگ زیر چشم نه تنها محتمل هست به سبب فقدان خواب کافی ایجاد گردد لکن در بعضی مورد ها توان دارد نشانی از وجود نوعی بیماری خودایمن در بدن باشد. حلقه های دور چشم گرچه محتمل هست ظاهر ناپسندی دارا باشند اما به ندرت از لحاظ دکتری دلواپس کننده می باشند. حلقه های دور چشم گاهی نشانه وجود نمک زیاد در رژیم غذایی و یا آلرژی های مزمنی هست که موجب گشاد شدن رگهای خونی دور چشم و پارگی آنان می گردد.

اگر علاوه بر حلقه های دور چشم، لکهای تیره و قرمز رنگ نیز در اطراف چشمها ایجاد گردد، توان دارد نشانه ای از بیماری درماتومیوسیتی باشد که نوعی بیماری خودایمن نادر هست و موجب درد و ناتوانی ماهیچه ای شده و متعاقب آن سبب لغزش پاها یا افتادن به موقع پیاده روی و یا خستگی مفرط بعد از ایستادن و یا راه رفتن می گردد. در این صورت لازم هست قطعا به دکتر مراجعه کنید. آی، تست خون و مثال برداری از ماهیچه یا پوست به تشخیص بیماری و معالجه آن خواهد پرداخت.آآ

منبع/ایران گردی