طبق یک مقاله منتشر شده توسط انجمن روانشناسی آمریکا در واشنگتن دی سی در سال 2017 ؛ تنهایی شاید بیشتر از معضل چاقی برای سلامت ما خطرساز باشد. در همین لحظه بسیاری از افراد در کشور های مختلف نظیر کشور خودمان ” ایران ” ، احساس تنهایی می کنند و با معضل اپیدمی تنهایی روبرو هستند. در واقع، تنهایی عامل پیشتاز در افسردگی ، الکلی شدن و انواع نگرانی های دیگر پزشکی است.

تنهایی,احساس تنهایی,اپیدمی تنهایی

چرا اینچنین است ؟ برای شروع ، تنهایی باعث افزایش سطح هر دوی هورمون های استرس و فشار خون می شود که بر روی یکی از ارگان های حیاتی بدن شما تاثیر منفی می گذارد : قلب ؛ جای تعجبی ندارد که تنهایی یکی از علل ” حمله قلبی ” است. احساس تنهایی گهگاهی غیر عادی نیست و لزوما باعث ایجاد زنگ خطر نمی شود، اما زمانی که احساس انزوا و تنهایی همچنان ادامه دارد ، واقعا می تواند موجب آسیب جدی در تمامی جنبه های سلامت شما شود و اغلب اوقات ، شما تا چندین سال بعد ، این تاثیرات منفی را مشاهده نمی کنید. آیا عجیب نیست که یک اپیدمی تنهایی در این عصر دیجیتال وجود دارد ، هنگامی که ظاهراً از همیشه به هم متصل تریم ؟

ارتباط برقرار کردن با کسی از طریق رایانه و یا سایر ابزارهای مجازی ، قابل مقایسه با دیدن شخص از نزدیک و شنیدن صدای او نیست . نه تنها بسیاری از ما در حال حاضر احساس تنهایی بیشتری با تمام این فناوری ها می کنیم بلکه مهارت های ارتباط بین فردی مان را نیز از دست می دهیم .

هر فردی در هر سنی می تواند احساس تنهایی کند ، اما این احساسات می تواند به ویژه در افراد سالخورده وحشتناک باشد. یک گزارش در سال 2012 توسط آکادمی ملی علوم ، نشان داد که تنهایی و انزوای اجتماعی در مردان و زنان مسن ، با افزایش مرگ و میر ارتباط دارد. با صرف نظر از سن شما ، حتما شما هم در طول زندگی تان لحظاتی احساس تنهایی خواهید کرد ؛ اما خبر خوب این است که درمان طبیعی تنهایی به طور عمده در عادت ها و انتخاب های شماست . این بدان معنی است که شما میتوانید این عادت و انتخاب ها را کنترل کنید و به خودتان کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

تنهایی دقیقاً چیست ؟

نورمن کازنز نویسنده کتاب پرفروش ” آناتومی بیماری ” یک بار گفت : “تلاش ابدی انسان این است که تنهایی خود را بشکند” . این فقط یکی از نقل قول های تنهایی است که با قلب بسیاری از مردم صحبت می کند. همچنین شعر ها و آهنگ های با مضمون تنهایی بسیاری وجود دارند که تعجب آور نیست زیرا تنهایی ، احساس ناخوشایند رایجی است که در همه سنین مشاهده می شود.

تعریف واقعی تنهایی چیست ؟ تنهایی ، حالت احساس بی کسی است . در فرهنگ لغت مریام وبستر ، تنها به چندین روش تعریف می شود : بی کس بودن ، بریدن از بقیه ، غمگین بودن یا ایجاد احساس دلتنگی و دل شکستگی. واقعا مهم است که این نکته را یادآور شویم که تنهایی ، فقط به معنای تنهایی فیزیکی نیست ، همانطور که روانشناسی امروز اشاره می کند:

تنهایی یک حالت منفی است که با احساس انزوا همراه می شود. یکی احساس می کند ، چیزی گم شده است. ممکن است با مردم باشد و هنوز هم احساس تنهایی کند ( فرم تلخ تنهایی ).

سالیتود، حالت خلوت با خود، بدون تنها بودن است. این یک وضعیت مثبت، سازنده و پسندیده برای انسان است.

پس، چگونه می توانید بفهمید در حال تجربه تنهایی هستید یا سالیتود ؟ آیا آزمون تنهایی وجود دارد ؟ در حقیقت برخی آزمون ها و تست ها وجود دارند که می توانید با انجام دادن آنها ، مشخص کنید که در حال مبارزه با تنهایی هستید یا خیر.

اینفوگرافیک تنهایی,احساس تنهایی,اپیدمی تنهایی

7 درمان طبیعی برای تنهایی

احساس تنهایی وابسته به فرصت یا موقعیت، اگر کاری برای رهایی از این احساس تنهایی انجام دهید، مشکل خاصی نیست. طبق صحبت های روانشناس جان تی. کیسیاپو ، دکترای دانشگاه شیکاگو ” تنهایی ، در واقع سیر تحولی است که باید ما را به اجتماع بازگرداند ، حالتی که در آن شادتر و امن تر هستیم “. حال اجازه دهید به برخی از بهترین روش های طبیعی برای مبارزه با احساس تنهایی نگاهی بیندازیم :

1 . رسانه های اجتماعی و تکونولوژی کمتر

شما ممکن است در زمان های مختلف از رسانه های اجتماعی لذت ببرید، اما در سایر موارد ؛ شاید در اینترنت جستجو کرده باشید : آیا من به فیس بوک و اینستاگرام اعتیاد دارم ؟ تکنولوژی و رسانه های اجتماعی می توانند کاملا اعتیاد آور و وقت گیر باشند. نیمه پر لیوان این است که شما قادر به برقراری ارتباط با سایر افراد در سراسر جهان هستید.

یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی پزشکی پیشگیرانه در سال 2017 ، نشان داد که استفاده زیاد از پلت فرم های شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک ، اینستاگرام و اسنپ چت ، با احساس انزوای اجتماعی مرتبط بود. به طور خاص، این مطالعه میان 1.787 بزرگسال در ایالات متحده با میانگین سنی 19 تا 32 سال مشاهده شد و مشخص گردید ، افرادی که روزانه بیش از دو ساعت در شبکه های اجتماعی می گذارنند ، دو برابر احتمال احساس انزوای اجتماعی و تنهایی را دارند.

همچنین بسیار مهم است که تاثیرات استفاده از رسانه های اجتماعی را بر کودکان در زمانی که احساس تنهایی می کنند، در نظر بگیریم . در سال 2017 یک مطالعه در انگلستان منتشر شد که نشان داد ، اینستاگرام ، یکی از پلت فرم های رسانه های اجتماعی ، بیشترین تاثیر در احساس افسردگی، اضطراب و تنهایی در قشر جوان را دارد. در مقام دوم اسنپ چت و پس از آن فیس بوک، توییتر و یوتیوب قرار گرفتند.

این کاملاً به شما مربوط است که کدام رسانه اجتماعی را برای حضور در آن ، انتخاب می کنید. اما یادتان باشد ، کاهش زمان استفاده از این فناوری ها به طور کلی می تواند تاثیر زیادی در احساس مثبت و در واقع ، کمک به احساس تنهایی در زندگی شما داشته باشد. یک ایده برای به یاد آوردن این مسئله ، این جمله را به خاطر بسپارید :” قطع اتصال برای اتصال ” . این جمله به این معنی است که در لحظه حضور داشته باشید ؛ به ویژه زمانی را که شما با عزیزانتان صرف می کنید یا کاری را انجام می دهید که از آن لذت می برید. گوشی خود را خاموش کنید و یا آن را بر روی حالت بی صدا بگذارید . همواره زمان برای بررسی یک پیامک یا ایمیل وجود دارد اما شما نمی توانید لحظات گران قیمت را به عقب بر گردانید و واقعا نمیتوانید از کارهایی که انجام می دهید لذت ببرید، وقتی که به طور کامل آنجا نیستید.

2 . زمان بیشتری را خارج از منزل صرف کنید.

هنگامی که شما به دنبال غلبه بر تنهایی هستید، خارج شدن از خانه و ورود به دنیای بدون استرس، ایده شگفت انگیر است. شما همچنین می توانید یک فضا انتخاب کنید که آنجا با افراد دیگر امکان تعامل را داشته باشید ، بطور مثال پارک ، پیاده گردی در طبیعت و . . .

رفتن به طبیعت ، گزینه ای مفید است ، اگر شما در حال حاضر قراری برای دیدن یک دوست صمیمی ندارید و می خواهید احساسات افسردگی تنهایی خود را آزاد کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، هوای تازه و طبیعت از نظر علمی برای افزایش سطح سروتونین شناخته شده است. سروتونین چیست؟ سروتونین یک ماده شیمیایی شناخته شده برای بهبود حالت ذهن است. هنگامی که سطح سروتونین بالاتر است، محققان دریافتند که مردم تمایل دارند که خوشحال باشند و “این احساسات مثبت و سازگاری باعث ایجاد روابط دوستانه با دیگران می شود.” بنابراین ، بیرون رفتن و افزایش سطح سروتونین به طور منظم می تواند به بهبود روابط دوستانه شما با دیگران کمک کند که باعث کاهش تنهایی نیز می شود.

هوای تازه همچنین باعث افزایش مصرف اکسیژن می شود که به نوبه خود می تواند به بهبود انرژی و خلق و خوی کمک کند. زندگی در مناطق کوهستانی با سطوح اکسیژن پایین، حتی با افزایش نرخ افسردگی و خودکشی ارتباط دارد. هوای تازه قطعا یکی از ساده ترین و اساسی ترین اصول زندگی سالم است.

آنه فرانک یکی از بهترین نقل قول های تنهایی را می گوید : بهترین درمان برای کسانی که می ترسند، تنها هستند و خوشحال نیستند ، این است که بیرون بروند” جایی که آنها بتوانند آرام باشند ، تنها با آسمان ، طبیعت و خدا . چراکه در آن زمان است که شخص احساس می کند ، همه چیز همان گونه است که باید باشد. شما همچنین می توانید روی زمین نشستن را تمرین کنید که می تواند به کاهش هورمون های استرس کمک کند. ( در مطلب 6 ویژگی حضور در فضای آزاد که به سلامت شما کمک می کنند ، به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم. )

3 . با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده تماس بگیرید ( با یک روش غیر دیجیتال )

گاهی اوقات هنگامی که شما احساس می کنید که از فرسودگی شغلی یا خستگی رنج می برید، ممکن است فکر کنید بهترین کاری که باید انجام دهید این است که تنها باشید، اما دوباره فکر کنید. انزوا با خود ، تنها زمانی مفید است که احساس سالیتود شما را تقویت کند ( به جای احساس تنهایی و انزوا ). به یاد داشته باشید که سالیتود یک حالت مثبت خلوت با خود است ، در حالی که تنهایی یک حالت منفی است. هنگامی که احساس استرس،تنهایی و افسردگی می کنید ، مهم است که با افرادی صحبت کنید که به آنها اعتماد دارید و احساسات شما را درک می کنند.

این ایده نیز بسیار عالی است که صدای آنها را بشنوید ( تماس به جای پیام متنی ) و یا حتی بهتر، آن ها را حضوراً ببینید. اجازه دهید توسط اشخاصی حمایت شوید که با بودن در کنار آنها ، کمتر احساس تنهایی می کنید .

4 . فضای زندگی خود را به اشتراک بگذارید .

تنها زندگی کردن ، نشان داده است که باعث افزایش خطر خودکشی در افراد پیر و جوان می شود. اگر شما با تنهایی در حال مبارزه هستید و تنها زندگی کنید، شاید بخواهید یک هم اتاقی داشته باشید.

چند سال قبل، یک خانه بازنشستگی در هلند پاسخی برای تنهایی در هر دو گروه پیر و جوان مطرح کرد. در واقع، اگر مسکن رایگان را به دانش آموزان پیشنهاد کنند و دانش آموزان بپذیرند ، زمان بیشتری را با ساکنان خانه های بازنشستگی بگذرانند . دانش آموزان حداقل ماهانه 30 ساعت را به عنوان ” همسایگان خوب ” در عوض اجاره رایگان خانه ها انجام دهند. این شرایط زندگی میان نسل ها ، راهی است برای تشویق هر دو گروه پیر و جوان که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا از طریق ، احساس همنوعی را به جای احساس انزوا و تنهایی ، پرورش دهند.

5 . بیش از حد کار نکنید.

طبق یک مقاله منتشر شده در هاروارد بیزنس ریوویو در سال 2017، ارتباط قوی میان خستگی کار و احساس تنهایی وجود دارد. بدین ترتیب که میزان فرسودگی شغلی به علت کار بیشتر است . احساس تنهایی امروزه افراد بیشتری را تحت تاثیر قرار می دهد؛ از زمانی که ظاهرا دو برابر افراد می گویند، نسبت به دو دهه پیش بیشتر خسته می شوند. این با عقل جور در می آید که وقتی که ما خسته هستیم، از لحاظ جسمی و روحی کمتر احساس خوبی داریم و ما نیز کمتر احتمال دارد که انرژی برای مشارکت اجتماعی و حفظ روابط مثبت را داشته باشیم.

مشاغل ما و زندگی به طور کلی می تواند کاملا سخت گیر باشد؛ اما سعی کنید بیش از حد کار نکنید و اختصاصی دادن زمانی برای از بین بردن استرس هایتان را بخشی از برنامه روتین روزانه خود کنید.

6 . از نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید – تلویزیون تماشا کنید.

شما هم احتمالا برخی از تصاویر تنهایی را که در تبلیغات دارویی افسردگی نشان داده می شوند را دیده اید. تنهایی می تواند منجر به افسردگی شود و عادتی وجود دارد که با هر دوی اینها مرتبط است ؛ اصطلاح ” نوشیدنی الکلی ، تماشای تلویزیون ” ممکن است امروزه رایج باشد اما همیشه اینطور نبوده است. تماشای قسمت بعد از قسمت برنامه مورد علاقه شما می تواند گاهی اوقات سرگرم کننده باشد اما تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان می دهد که رابطه ای میان نوشیدنی های الکلی و تماشای تلویزیون و احساس تنهایی و افسردگی وجود دارد. پس از نوشیدن اینگونه نوشیدنی ها اجتناب کنید .

همچنین تماشای بیشتر از یک قسمت از برنامه مورد علاقه تان در یک شب ، می تواند گهگاه سرگرم کننده باشد اما اگر هرشب چندین ساعت را به تماشای چند قسمت از آن اختصاص دهید ، ممکن است منجر به انزوا و تنهایی شود.

7 . یک حیوان خانگی بگیرید.

برای برخی افراد، یک دوست پشمالوی چهارپا کمک می کند تا احساس تنهایی نکنند. حیوانات خانگی نه تنها بدون قید و شرط عشق و محبت شان را بروز می دهند ؛ بلکه تحقیقات نشان داده است که استرس و تنش صاحبان شان را نیز کاهش می دهند. حیوانات همان سطح ارتباط را به عنوان انسان فراهم نخواهند کرد، اما آنها قطعا می توانند همراهانی در خانه یا هر جای دیگری باشند. علاوه بر این حیوان خانگی ، دلیل خوبی برای رفتن به پارک است ، آنها می توانند آغازگر مکالمه عالی باشند تا دوستان جدیدی نیز پیدا کنید.

سخن پایانی در مورد تنهایی

به نظر می رسد، اپیدمی تنهایی ، تهدیدکننده تر از سایر مشکلات سلامت نظیر معضل چاقی است. به علاوه، احساس تنهایی باعث می شود بسیاری از مشکلات دیگر برای سلامتی بوجود بیاید ، هم کوچک و هم بزرگ ! شگفت آور نیست که ارتباط با دیگران می تواند به کاهش احساس تنهایی، اضطراب و افسردگی کمک کند ؛ سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می کند و حتی طول عمر ما را نیز بیشتر می کند.

واقعا مهم است که همه ی ما زمانی را برای با هم بودن اختصاص دهیم و طبق برنامه بیرون برویم و خوش گذرانی کنیم. سلامت روحی، جسمی و احساسی ما به طور واضح از طریق شکل های واقعی ارتباط و بودن در طبیعت بهبود می یابد.

زمانی که به لحاظ فیزیکی ، تنها زندگی می کنید ؛ این بخش عادی زندگی است و بطور عادی ، مشکل ساز نیست. اما هنگامی که تنهایی به وجود می آید و ما هیچ کاری در مورد آن انجام نمی دهیم، در این زمان است که می تواند بر روی سلامت ما تاثیر منفی بگذارد. از آنجا که تنهایی یکی از حالت های ذهن است ؛ ممکن است احساس تنهایی کنید حتی زمانی که شما تنها نیستید و یا با کسی آنلاین صحبت می کنید. به همین دلیل است که باید زندگی خود را به طور منظم ارزیابی کنید ، چه عادت ها و انتخاب هایی واقعا شادی و سلامت را برای شما به ارمغان می آورد ؟ و چه چیزی ممکن است بر روی شما تاثیر منفی بگذارد و شما را به سمت احساس تنهایی سوق دهد ؟