80737-241641-1403350153

این کرم  خاصیت ضدپیری دارد و نوعی وضعیت رشد متوقف‌شده را در بدن ایجادمی کند!

سده‌ها تلاش علمی برای کشف سرچشمه جوانی، هم‌اکنون دانشمندان را به سوی نوعی کرم ریز رهنمون کرده است.

 محققان دریافتند کرم C. elegans می‌تواند خود را در حالت قحطی قرار دهد و در چنین وضعیتی سنش بالا نمی‌رود. دانشمندان بر این باورند مطالعه این پدیده می‌تواند روزی به تولید دارویی برای انسان‌ها بینجامد.

«دیوید آر. شروود»، دانشیار زیست‌شناسی دانشگاه دوک، رهبر ارشد این مطالعه گزارش شد. وی و تیم علمی‌اش در حال یافتن راهی برای دستکاری این فرآیند هستند تا بتوانند بدون محدودکردن رژیم غذایی، به جنبه‌های ضدپیری برسند. آن‌ها دریافتند دورکردن غذا از کرم‌ C. elegans نوعی وضعیت رشد متوقف‌شده را ایجاد کرد. در حالی که اندام‌های این موجود وول می‌خوردند، سلول‌ها و ارگان‌هایش در وضعیت ضدپیرشدن معلق شده بودند. زمانی که غذا دوباره در اختیار کرم قرار گرفت، این موجود رشد کرد و توانست دو برابر حالت نرمالش عمر کند.

چنین یافته‌هایی نه تنها دارای مضامینی برای پیرشدن بلکه برای مطالعه سرطان نیز هستند. یکی از بزرگ‌ترین رازهای موجود در مطالعه سرطان این است که چگونه سلول‌های این بیماری در ابتدا بدخیم هستند و سپس پیش از فعال‌شدن دوباره برای سال‌ها غیرفعال باقی می‌مانند.

شروود در این رابطه گفت: من حدس می‌زنم گذرگاه‌های موجود در کرم‌ها که فعالیت سلول‌های دخیل در پیرشدن را متوقف و دوباره آن‌ها را بیدار می‌کنند، همان گذرگاه‌هایی باشند که در متاستاز سرطان انسانی وجود دارند.

وی و همکارانش هم‌اکنون در حال انجام مطالعات ژنتیکی برای یافتن شیوه دیگری هستند تا از آن طریق کرم C. elegans را وادار کنند الگوهای متوقف‌کننده رشد را تجربه کند.

جزئیات این مطالعه در مجله PLOS Genetics منتشر شد.