سینوزیت

سینوزیت یک بیماری شایع است که باعث ایجاد حساسیت یا عفونت تنفسی می شود. کسانی که مبتلا به سینوزیت هستند با مشکلاتی مانند گرفتگی بینی، درد صورت، سرفه، تب و سردرد شدید مواجه خواهند شد. در این مقاله از دکتر سلام نگاهی جامع به علائم، دلایل و راه های درمان سینوزیت انداخته ایم. با ما همراه شوید.

سینوزیت یک التهاب یا تورم بافتی است که سینوس ها را پوشانده است. سینوس های سالم با هوا پر می شوند. اما وقتی آنها مسدود می شوند و با مایع پر می شوند، میکروب ها در این شرایط می توانند رشد کنند و باعث عفونت شوند.

سینوزیت به خاطر حساسیت یا عفونت تنفسی ایجاد می شود که بر خوابیدن و بازدهی کار شما تاثیر می گذارد. مشکل سینوزیت باعث عفونت سینوزیتی می شود. این بیماری مشکلاتی مانند گرفتگی بینی، ترشحات سبز رنگ غلیظ، درد صورت ، سرفه، تب با درجه پایین و سردرد شدید ایجاد می کند. اگر گرفتگی بینی دارید راه های زیادی برای رفع مشکل سینوزیت وجود دارد. در این مقاله مروری کامل بر سینوزیت خواهیم داشت:

سینوزیت

– سینوس یک فضای خالی در بدن است. انواع مختلفی از سینوس وجود دارد، اما سینوزیت بر سینوس های پارانازال، فضاهای پشت صورت که به حفره بینی ختم می شود، تاثیر می گذارد. سینوس های پارانازال همانند غضروف غشای مخاطی همانند بینی عمل می کنند. آنها ترشح لایه ای به نام مخاط تولید می کنند. این مخاط کانال بینی را مرطوب نگه می دارد و تکه های ذرات خاک و میکروب ها را گیر می اندازد.

– سینوزیت زمانی رخ می دهد که مخاط ایجاد می شود و سینوس ها ملتهب می شوند. پزشکان اغلب به سینوزیت به عنوان رینوسینولیت اشاره می کنند، زیرا التهاب سینوس ها تقریبا همیشه با التهاب بینی شناخته شده به عنوان رینیت رخ می دهد.

حقایقی در مورد سینوزیت

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد سینوزیت وجود دارد.

افراد دارای چهار جفت سینوس هستند (فضاهای خالی پشت استخوان صورت).
آلرژی، باکتری یا ویروس می تواند باعث التهاب سینوس ها یا سینوزیت شود.
معمولا سینوزیت بدون درمان برطرف می شود، اما گاهی اوقات مراقبت های پزشکی مورد نیاز است.
سینوزیت مزمن بیش از 12 هفته طول می کشد.

چند نوع سینوزیت داریم؟

سینوزیت همیشه شامل تورم بینی و ایجاد مخاطی می شود، اما انواع مختلفی وجود دارد و می توانند طول مدت زمان مختلفی داشته باشند. انواع مختلف عبارتند از:

سینوزیت حاد: این سینوزیت تا 4 هفته طول می کشد و شایع ترین نوع است.
سینوزیت زیر حاد: علائم طولانی تر از دوره حاد طبیعی، بین 4 تا 12 هفته طول می کشد.
سینوزیت مزمن: نشانه ها پس از 12 هفته باقی می مانند و یا به طور مداوم باز می گردند. ممکن است نیاز به درمان تهاجمی تر و احتمالا جراحی داشته باشید.

زمان و درمان بازیابی بستگی به نوع سینوزیت دارد.

علائم سینوزیت چیست؟

علایم و نشانه ها بسته به طول و شدت عفونت متفاوت است. اگر بیمار دارای دو یا چند مورد از علائم زیر و ترشحات غلیظ، سبز یا زرد باشد، ممکن است سینوزیت حاد داشته باشد.

درد و فشار صورت
بینی مسدود شده
ترشحات بینی
کاهش بویایی
تراکم
سرفه کردن

در موارد پیشرفته تر، علائم زیر نیز ممکن است وجود داشته باشد:

تب
هالیتوز یا نفس نفس زدن
خستگی
دندان درد
سردرد

اگر این علائم برای 12 هفته یا بیشتر ادامه یابد، پزشک ممکن است سینوزیت مزمن را تشخیص دهد.

علت و عوامل خطر سینوزیت چیست؟

سینوزیت می تواند از عوامل مختلف منجر شود، اما همیشه ناشی از گیر افتادن مایع در سینوس ها می باشد. این مسئله باعث رشد میکروب ها می شود.

ویروس ها: در بزرگسالان، 90 درصد موارد سینوزیت ناشی از یک ویروس است
باکتری: در بزرگسالان، 1 مورد در 10 مورد ناشی از باکتری ها می باشد
آلاينده ها: مواد شيميايي يا تحريك كننده ها در هوا مي توانند باعث ايجاد مخاط شوند
قارچها: سینوس ها یا با قارچ در هوا واکنش نشان می دهند، مثل سینوزیت آلرژیک قارچی، و یا توسط قارچ ها مورد حمله قرار می گیرند، مانند سینوزیت مزمن. این سینوزیت در ایالات متحده نادر است.

عوامل خطر سینوزیت

موارد زیر ممکن است خطر ابتلا به بیماری سینوزیت را افزایش دهد:

عفونت دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی
پولیپ بینی یا رشد کوچک در کانال بینی که می تواند منجر به التهاب شود
ایمنی ضعیف، به عنوان مثال، به بیماری و یا برخی از انواع درمان
واکنش آلرژیک به مواد مانند گرد و غبار، گرده، و موهای حیوانی
مشکلات ساختاری در بینی، به عنوان مثال، جداره متخلخل

سپتوم استخوان و غضروفی است که بینی را به دو بینی تقسیم می کند. هنگامی که این خم شدن به سمت یک اتفاق می افتد چه از طریق آسیب یا رشد، می تواند منجر به عفونت های مکرر و التهاب شود.

تشخیص سینوزیت چگونه است؟

پزشک یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و از بیمار در مورد علائم سؤال می کند. این کار برای تشخیص کافی است.
پزشک ممکن است حفره بینی را با یک منبع نور یا یک دستگاه کوچک دستی با نور متصل به نام اتوسکوپ بررسی کند که می تواند برای بررسی گوش ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.
اگر نشانه ها باقی بمانند، پزشک ممکن است یک فرد مبتلا به سینوزیت را به متخصص گوش، بینی و گلو برای بررسی دقیق تر معرفی کند. آنها اندوسکوپ (یک لوله کوچک، نازک و انعطاف پذیر با نور و دوربین) را به داخل بینی می فرستند. اندوسکوپ عکس های دقیق تر ارائه می دهد.
در موارد سینوزیت ماندگار یا شدید، ممکن است لازم باشد CT اسکن انجام شود.

سینوزیت

جلوگیری از سینوزیت

موارد زیر ممکن است به جلوگیری از سینوزیت کمک کند:

بهداشت خوب دست
از سیگار کشیدن و دود دست دوم اجتناب کنید
واکسیناسیون را به روز انجام دهید.
از افراد مبتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا ( آنفولانزا | علائم، درمان و واکسن آنفولانزا) و دیگر عفونت های تنفسی دور بمانید
از مرطوب کننده برای گرم نداشتن هوای منزل استفاده کنید و آن را تمیز نگه دارید
واحدهای تهویه مطبوع را تمیز کنید تا گرد و غبار در آن تجمع نکند.
در صورت امکان، از آلرژن ها ذوری کنید

درمان سینوزیت

گزینه های درمان به مدت زمان بیماری بستگی دارد.

1- درمان سینوزیت حاد و زیر حاد

اکثر موارد حاد بدون درمان برطرف خواهند شد. با این حال، سینوزیت می تواند ناراحت کننده باشد، بنابراین مردم اغلب از داروهای خانگی و داروهای بدون نسخه برای تسکین علائم استفاده می کنند. این داروها می تواند درد را کاهش دهد و سینوس ها را از بین ببرد تا درمان مناسب انجام شود:

شستن بینی: همچنین به عنوان شستن سینوسی شناخته شده است، این روش خانگی شامل شستشو و پاکسازی کانال های بینی با آب نمک یا محلول نمکین است.
کمپرس گرم: استفاده از کمپرس گرم بر روی مناطق آسیب دیده صورت می تواند تورم و ناراحتی را کاهش دهد.
سم زدایی: این سم زدایی می تواند علائم درد و تب را کاهش دهد.
استنشاق بخار: استنشاق هوای گرم و مرطوب باعث کاهش گرفتگی بینی می شود. در منزل بخار یک کاسه آب گرم با چند قطره روغن اسطوخودس به کاهش انسداد سینوس کمک می کند. روغنهای ضروری نباید مستقیما اعمال شوند و یا قورت داده شوند.
قرص ها و اسپری ضد گرفتگی: این قرص ها تورم را کاهش می دهد و اجازه می دهد سینوسها تخلیه شوند. بیماران نباید بیش از 3 روز از اسپری استفاده کنند.
جلوگیری از کم آبی بدن و استراحت: به طور منظم مایعات بنوشید و استراحت کنید.

یک پزشک یا داروساز می تواند درمورد این گزینه ها و نحوه استفاده از آنها شما را راهنمایی کند. در موارد زیر، فرد باید به پزشک مراجعه کند:

علائم بیش از 7 تا 10 روز ادامه داشته باشد.
تب بالاتر از 101.5 درجه فارنهایت یا حدود 38.6 درجه سلسیوس باشد.
سردرد (برای رفع سر درد چه باید کرد؟)خیلی زیاد داشته باشید به طوری که با داروهای بدون نسخه برطرف نشود.
اختلالات بینایی رخ دهد یا تورم در اطراف چشم دیده شود.
علائم بعد از مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک ادامه داشته باشد.

اگر سینوزیت علت باکتریایی داشته باشد، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. اگر علائم پس از پایان دوره درمان از بین نرود، فرد باید دوباره به پزشک مراجعه کند.

2- درمان سینوزیت مزمن

سینوزیت مزمن ذاتا باکتریایی نیست، بنابراین بعید است که آنتی بیوتیک ها علائم را حل کنند. عفونت قارچی می تواند با داروهای ضد قارچی درمان شود. اسپری های کورتیکواسترویید می توانند در موارد مکرر کمک کنند، اما نیاز به نسخه و نظارت پزشک دارند. در سینوزیت آلرژیک، درمان آلرژی (آلرژی | علائم، علت و درمان آلرژی ) با تزریق یا کاهش و اجتناب از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها مانند گرد حیوانات یا گرد می تواند باعث بروز سینوزیت مزمن شود.

عمل جراحي سینوزیت

مسائل مربوط به ساخت و ساز، مانند جداره متخلخل، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. جراحی ممکن است در صورت وجود پولیپ، یا سینوزیت توصیه شود. عمل جراحی آندوسکوپی سینوسی روش اصلی مورد استفاده برای درمان است، اما در صورتی که سایر قسمت های بینی تحت تاثیر قرار بگیرند جراحی های دیگر استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر جداره متخلخل باعث ایجاد عفونت های مکرر شود، برای اصلاح این استخوان و غضروف از سپتوم پلاستی استفاده می شود.

برای جلوگیری از بازگشت سینوزیت، ممکن است عمل جراحی مورد نیاز باشد.
جراحی همیشه باید آخرین راه حل برای سینوزیت در کودکان باشد.
بیمه ممکن است بیماران را مستلزم ارائه شواهدی برای اطمینان از عمل جراحی سینوزیت کند. زیرا برای عمل جراحی زیبایی، برای بهبود ظاهر بینی بیمه هزینه ای متقبل نمی شود.

3- 11 روش خانگی درمان سریع سینوزیت

1- بخور گرفتن

بخور یکی از بهترین راه ها برای باز شدن سینوس است. برای تولید بخور مناسب، وارد حمام شوید و آب داغ را باز کنید و در را ببندید تا حمام بخار بگیرد. در حالتی که آب داغ باز است سه تا پنج دقیقه در حمام بمانید. در این حالت گرفتگی بینی برطرف می شود. همچنین می توانید سر را بر روی یک ظرف بخار بگیرید و سر را بپوشانید. ده دقیقه نفس بکشید تا زمانی که حس کنید گرفتگی بینی برطرف شده است.

اگر در هنگام بخور احساس سرگیجه کردید هوای تازه تنفس کنید. این سرگیجه موضوعی مهم نیست و جای نگرانی وجود ندارد.
می توانید از روغن هایی مانند اسطوخودوس، نعناع و اوکالیپتوس در آب حمام استفاده کنید. این روغن ها خاصیت باز کنندگی دارند. روغن اوکالیپتوس خاصیت ضد میکروبی، ضد التهاب و باز کنندگی دارد. همچنین عفونت سینوس را از بین می برد و سینوس ها را پاک می کند. می توانید پنج تا ده قطر از این روغن را داخل آب حمام بریزید.
روغن های گفته شده را از دسترس کودکان دور نگه دارید. این روغن ها می توانند مشکلاتی جدی ایجاد کنند و گاهی نیز حتی باعث مرگ می شوند.

2- استفاده از دستگاه تهویه

گاهی اوقات سینوزیت بسیار خشک است و باعث گرفتگی بینی می شود. دستگاه تهویه مانند بخور عمل می کند. از این دستگاه در هنگام خواب استفاده کنید تا رطوبت منزل افزایش یابد و از گرفتگی بینی جلوگیری شود.

می تواند پنج قطره روغن اسطوخودوس یا نعناع داخل آب دستگاه بریزید تا از گرفتگی بینی جلوگیری شود. روغن اسطوخودوس خواص ضد میکروبی، ضد التهاب و ضد گرفتگی دارد.

3- از کمپرس گرم استفاده کنید

گرما می توانید از گرفتگی بینی جلوگیری کند و سینوزیت را برطرف کند. یک حوله مرطوب بردارید و به مدت دو دقیقه در مایکروفر قرار دهید. دما باید بالا باشد اما باید قابل تحمل باشد. حوله را بر روی بینی قرار دهید و تا زمانی که گرمایش از بین می رود بگذارید بماند. این کار را تکرار کنید. این کار از گرفتگی بینی جلوگیری می کند و باعث پاکی آن می شود.

مراقب باشید خود را نسوزانید. مایکروفرها با هم فرق می کند شاید مایکروفر شما خیلی پارچه را داغ کند.

4- استفاده از اسپری محلول نمک

اسپری محلول نمک برای جلوگیری از گرفتگی بینی مناسب است. می توانید هشت اونس آب گرم را با یک قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید. می توانید از یک دستگاه مکش استفاده کنید. انتهای دستگاه را داخل ظرف محلول قرار دهید و آن را فشار دهید تا آب را آزاد کند سپس بگذارید دستگاه با آب پر شود. سپس انتهای کوچک آن را داخل بینی قرار دهید و دو بار اسپری کنید. با این کار مایع وارد بینی می شود و گرفتگی آن را برطرف می کند.

می توانید اسپری و قطره را از داروخانه بخرید. هر چند ساعت از اسپری محلول نمک استفاده کنید. قطره های بینی بسیار مناسب و امن هستند و حتی برای نوزاد نیز مشکلی ایجاد نمی کنند.

5- استفاده از قوری چای

می توانید با استفاده از یک ظرف شبیه قوری چای آب گرم را داخل مجرای بینی بریزید تا آن را پاک کند. ظرف را با آب با دمای 50 درجه سانتی گراد پر کنید. سر به سمت چپ کج کنید و انتهای لوله قوری را بر روی بینی قرار دهید. ظرف را بالا برده و آب را داخل بینی سمت راست بریزید. این کار باعث تمیز شدن بینی سمت چپ می شود.

از تمیز بودن آب مطمئن شوید. برای گرم شدن آب آن را بجوشانید.

6- نوشیدن و خوردن مواد غذایی داغ

برخی نوشیدنی ها و غذاها سینوزیت را درمان می کنند. سعی کنید چای داغ بخورید؛ چای داغ مثل بخور عمل می کند. گرمای چای سینوس ها را گرم کرده و باعث آبریزش می شود. چای نعناع و اسطوخودس علاوه بر باز کردن بینی خواص دیگری نیز دارند.

روش غذا خوردن خود را تغییر دهید. از فلفل و غذاهای تند استفاده کنید. گرمای افزوده شده به بدن شما باعث گرم شدن سینوس ها و باز شدن مجاری بینی می شود.
سوپ داغ نیز باعث درمان سینوزیت می شود.

ورزش کردن

7- ورزش

اگرچه در هنگامی که سینوزیت دارید خیلی تمایل به ورزش کردن ندارید اما فعالیت فیزیکی به شما کمک می کند مخاط از سینوس ها خارج شود و گرفتگی بینی برطرف شود. پانزده تا بیست دقیقه ورزش هوازی به شما کمک زیادی می کند.

اگر نسبت به گرده ها یا سایر مواد خارجی حساسیت دارید سعی کنید در منزل یا باشگاه ورزش کنید تا از در معرض این مواد بودن جلوگیری کنید.

8- ماساژ

گاهی اوقات می توانید با استفاده از دست به ماساژ سینوس بپردازید. سعی کنید با استفاده از انگشتان وسطی و حرکات چرخشی بر پیشانی بر روی پل بینی، بینی چشم ها و زیر چشم ها فشار وارد کنید. از روغنی مانند روغن روزماری نیز استفاده کنید تا به باز شدن مجرای سینوس کمک کند.

این کار باعث گرم شدن منطقه می شود و از گرفتگی بینی جلوگیری می کند.

درمان سینوزیت با استفاده از دارو

9- مصرف قرص

قرص هایی برای برطرف شدن گرفتگی بینی وجود دارد. قرص های فولانس و ناساکورت اسپری های استروئیدی بینی هستند. این اسپری را روزی یک یا دو بار استفاده کنید. اگر حساسیت داشته باشید این قرص به شما کمک می کند. می توانید از قرص زیرتک نیز برای برطرف شدن گرفتگی بینی استفاده کنید. ده میلیگرم از این قرص در روز استفاده کنید. از کلاریتین که قرصی آنتی هیستامین است نیز می توانید روزی ده میلیگرم استفاده کنید. قرص های خوراکی که حاوی سدوفدرین می باشند نیز مناسب هستند.

اگر قرص های گفته شده مناسب نیستند از پزشک بخواهید قرص های قوی تر تجویز کند.
قرص هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن نیز برای کاهش درد ناشی از گرفتگی سینوزیت مناسب هستند.
قرص هایی مانند آفرین نیز باعث کاهش گرفتگی بینی می شوند و باید به مدت سه روز مصرف شوند. اگر بیش از این، از این قرص ها مصرف کنید عوارض آن نمایان می شوند.
خانم های باردار یا افرادی که مبتلا به بیماری دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا یا تیروئید هستند نباید بدون تایید پزشک قرص مصرف کنند. با پزشک کودک در خصوص قرص صحبت کنید.

10- از پزشک در خصوص ایمن درمانی بپرسید

اگر حساسیت شدید مزمن دارید که باعث مشکلات سینوزیتی می شود بهتر است از ایمن درمانی استفاده کنید. ایمن درمانی به شکلی است که مقداری از ماده ای که حساسیت دارید به شما تزریق می شود. در ابتدا بررسی می شود به چه چیزی حساسیت دارید. بعد از شناسایی این ماده را به شما تزریق می کنند یا زیر زبان قرار می دهند. در ادامه بدن به ماده واکنش نشان می دهد و گاهی به صورت آبریزش بینی یا گرفتگی سینوزیت نمایان می شود.

تزریق به مدت چهار تا شش ماه انجام می شود. سپس باید تحت مراقبت باشید و هر دو تا چهار هفته به پزشک مراجعه کنید. کم کم فاصله درمانی افزایش می یابد تا به ماهی یک بار می رسد. بعد از یک سال، اگر به تراپی پاسخ دهید به مدت سه تا پنج سال علائم بیماری را مشاهده نمی کنید.
اگر به روش درمانی پاسخ ندهید ایمن درمانی به اتمام می رسد.
این روش درمان گران است. اما دلیل روی آوردن مردم به این روش برطرف شدن گرفتگی بینی و بهبود کیفیت زندگی است.

11- بررسی روش های درمان

در شرایطی خاص نیاز به کمک پزشک است. اگر علائم سرماخوردگی بیش از دو هفته به طول بینجامد باید به پزشک مراجعه کنید تا عفونت باکتریایی را بررسی کند. اگر بعد از چند روز علائم حساسیت شما بدتر شد بهتر است در روز هفتم به درمان بپردازید.

معمولا گرفتگی بینی و سینوس منجر به عفونت باکتریایی سینوس می شود. در این صورت پزشک قرص های آنتی بیوتیک تجویز می کند. عمل جراحی سینوس برای عفونت و گرفتگی سینوس مورد نیاز است.
اگر خونریزی داشته باشید سینوزیت شما همراه با سردرد شدید و تب بالا، گیجی، گرفتگی گردن و ضعف است. در این صورت حتما به پزشک مراجعه کنید.
گرفتگی بینی و سینوزیت در افرادی که آسم یا مشکلات ریه دارند باعث آبریزش می شود. اگر سرفه می کنید، خس خس می کنید، در قفسه سینه درد دارید یا تنگی نفس دارید به پزشک مراجعه کنید.

منبع: اوما