ورزش کردن

بر اساس تحقیقاتی که در خصوص ورزش کردن صورت گرفته است به این نتیجه رسیده اند که داشتن فعالیت های فیزیکی خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی را به حد چشمگیری کاهش می دهد. کسانی که می خواهند از ابتلا به بیماری های قلبی جلوگیری کنند، باید فعالیت های فیزیکی بیشتری در طول روز داشته باشند.

شايد فكر كنيد فوايد ورزش زماني خود را نشان مي‌دهند كه وزنتان كاهش پيدا كند، يا سطح كلسترول خونتان پايين بيايد، يعني پس از چند هفته يا چند ماه. اما جديد‌ترين بررسي‌ها نشان مي‌دهند كه يك حركت ورزشي كوچك نيز مي‌تواند به تنهايي از قلب انسان محافظت كند.

محققان دانشگاه جان مور ليورپول با بررسي حيواناتي مانند موش‌ها بر تاثير ورزش بر كاهش حملات قلبي مطالعه كردند. در اين مطالعه با ايجاد گرفتگي عمدي در رگ‌هاي خوني احتمال سكته قلبي در اين جوندگان را مورد بررسي قرار دادند،‌درحالي كه يك دسته از آنها ورزش داده مي‌شدند و دسته‌اي ديگر غيرفعال باقي مي‌ماندند.

نتايج بررسي‌ها نشان داد يك دور فعاليت ورزشي با كاهش احتمال حمله قلبي در ارتباط مستقيم است و اثر ورزش كردن در كاهش احتمال حملات قلبي براي سال‌ها باقي مي‌ماند.

براي اثبات قطعي اين نتيجه نمي‌توان آن را روي مدل‌هاي انساني آزمايش كرد و مطالعات انساني بايد در قالب الگويي ديگر انجام شود. گفته مي‌شود ورزش موجب آزادسازي ماده‌اي در خون مي‌شود كه عامل كاهش خطر حملات قلبي است.

در مطالعه‌اي خلاقانه، نمونه خون انسان‌ها پس از دوره‌اي ورزش و همچنين پس از دوره‌اي استراحت گرفته شد و به خرگوش زنده تزريق شد كه اين عمل باعث گرفتگي رگ خرگوش شده و حمله قلبي در او ايجاد شد. اما اين حملات قلبي در خرگوش‌هايي كه خون پس از ورزش را دريافت كرده بودند بسيار كمتر از خرگوش‌هايي بود كه خون پس از استراحت به آنها تزريق شده‌بود.

اين فوايد قابل توجه در شرايط عدم تغيير در عوامل ايجاد كننده بيماري‌هاي قلبي عروقي مانند فشار خون، كلسترول و وزن بالا خود را بروز مي‌دهند. زماني كه ورزش منظم انجام مي‌شود، اثر محافظت آني همواره وجود خواهد داشت اما دوام اين اثر آني تنها چهار يا پنج روز است.

در بيشتر مطالعاتي كه درباره تاثير آني ورزش بر بدن انجام شده‌اند، از ورزش‌هايي با شدت متوسط تا بالا براي مدت يك ساعت استفاده شده‌است. از اين رو دانشمندان هنوز نمي‌دانند آيا انواع ديگري از ورزش در مدت‌هاي زماني ديگر مي‌تواند تاثيرات مشابهي داشته باشد يا نه.

منبع: همشهری آنلاین