داشتن عمر طولانی همواره یکی از آرزو ها و خواسته های انسان بوده است. انسان همواره به دنبال یافتن راهی است تا کمی بستر عمر کند؛ اما برای دست یابی به این خواسته کافی است کمی از خوردن دوری کنید! در ادامه قصد داریم تا شما را با روش های برای داشتن عمر طولانی و بیشتر آشنا کنیم. با دکتر سلام همراه باشید.

امام رضا (ع) در بیانی می‌فرمایند: هر کس غذای افزون از اندازه بخورد این غذا او را سودی نمی‌رساند و هر کس به اندازه بردارد این غذا او را تغذیه می‌کند و سود می‌رساند. موضوع سبک زندگی چند سالی است که ذهن محققان و پژوهشگران را به خود مشغول کرده است و بی‌گمان هدف از ارائه سبک و شیوه‌ای مناسب در حوزه سلامت برای افزایش طول عمر افراد مفید است. بارها شنیده‌ایم که تغذیه سالم و ورزش برای حفظ تندرستی و افزایش طول عمر مفید لازم است و مطابق توصیه‌های معصومین انسان‌ها اگر به حفظ سلامتی، بهداشت و طول عمر خود علاقه‌مند هستند نباید بیش از اندازه غذا بخورند، بلکه قبل از سیر شدن دست از غذا خوردن بردارند.

امام رضا (ع) راز طول عمر و سلامت انسان را رعایت اندازه در استفاده از خوراک و نوشیدنی می‌داند و درباره مفهوم واقعی پرهیز غذایی می‌فرمایند: پرهیز آن نیست که انسان مأکولات را برخویش تحریم کنید، بلکه در خوردن و نوشیدن اعتدال را رعایت کردن است. بخورید ولی کم بخورید. امام رضا (ع) در همین زمینه با بیانی دیگر می‌فرمایند: اگر مردم در خوردن به کم بسنده می‌داشتند، بدن‌هایشان سالم بود. ایشان در بیانی دیگر می‌فرمایند: غذای خود را با سبک‌ ترین غذایی که بدنت را به اندازه عادتت، برحسب اقامتگاه، فعالیت‌ها و زمانه‌ات تغذیه می‌کند، آغاز کن.

پیرو سفارش‌ها معصومین هنگام غذا خوردن باید دو چیز را رعایت کرد؛ یکی ماهیت و کیفیت غذا و دیگری کمیت غذایی است که خورده می‌شود، یعنی باید توجه کرد چه چیزی خورده می‌شود و یا آنچه خورده می‌شود برای بدن سودمند است یا خیر. باید مراقب بود بیش از اندازه نخورد، زیرا لذت خوردن آنی و کوتاه است، ولی امراض و بیماری‌هایی که پس از پرخوری سراغ انسان می‌آید بسیار طولانی و پایدار خواهد بود و ازاین‌رو کم خوردن را باید یکی از اسرار طول عمر انسان‌ها دانست.

امام رضا (ع) در همین زمینه می‌فرماید: هر کس غذای افزون از اندازه بخورد این غذا او را سودی نمی‌رساند و هر کس به اندازه بردارد این غذا او را تغذیه می‌کند و سود می‌رساند؛ آب نیز چنین است، روش پسندیده برای تو آن است که از هر یک از انواع غذا، در فصل ویژه آن بهره بگیری درحالی‌که هنوز مقداری میل داری از غذا دست بکش، زیرا که این کار به خواست خداوند، برای بدن سلامت آورتر، برای عقل ذکاوت بخش‌تر و برای خود انسان مایه سبکی افزون‌تر است.

منبع: فارس