دکتر شبنم شادابی: بررسی مهم ترین نکات قبل از جراحی بینی

دکتر شبنم شادابی: بررسی مهم ترین نکات قبل از جراحی بینی

امروزه عمل جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین انواع عمل های زیبایی به شمار می آید. افراد بسیاری وجود دارند که از شکل ظاهری بینی خود رضایت کافی را نداشته و به دنبال یافتن راهی مناسب برای افزایش زیبایی و بهبود وضعیت ظاهری بینی خود هستند. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.
جراحی بینی یکی از جراحی های رایج در کشور ما بوده است که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است افراد باید توجه باشند که می توانند با داشتن نقایص مختلفی مانند برآمدگی های پشت بینی در بینی های استخوانی و پهنی نوک بینی در بینی های گوشتی و همچنین نقایص دیگری مانند انحرافات بینی و شکستگی های بینی برای برطرف کردن مشکلات تنفسی به جراحی بینی اقدام کنند. جراحی بینی مانند دیگر جراحی ها دارای اصولی بوده و باید پیش از انجام آن آگاهی لازم را داشته باشید تا بتوانید بعد از جراحی رضایت مندی کامل را داشته باشید و علاوه بر اینکه بینی به حالتی مناسب اصلاح پیدا کرده است باید با دیگر اجزای صورت تناسب لازم را داشته باشد تا بیمار به نتیجه  ایده آل دست پیدا کند.یکی از عواملی که می تواند در نتیجه جراحی بینی نقش بسیار زیادی را ایفا کند اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی است .با اینکه جراحی بینی محدودیت چندانی را در فعالیت های روزانه افراد به وجود نمی آورد ولی مانند هر جراحی دیگر دارای نکاتی است که باید به بهترین حالت ممکن سپری شود تا عوارض بعد از جراحی بینی به کمترین میزان باشد.

مهم ترین اقدامات لازم قبل از جراحی بینی

قبل از برنامه ریزی عمل بینی، شما باید با جراح بینی خود برای بحث درباره عوامل مهمی که نقش تعیین کننده در موفقیت آمیز بودن عمل جراحی زیبایی بینی برای شما دارد، صحبت و مشورت کنید. در این جلسه معمولاً شما اطلاعات مفیدی را دریافت می کنید.

عکس و تخمین چهره پس از عمل

بررسی چهره پس از عمل بینی از جمله مهم ترین مواردی است که می بایست مد توجه فرد تحت درمان قرار گیرد. فردی که اقدام به عمل زیبایی بینی می کند قطعا از چهره فعلی خود ناراضی است و به همین دلیل لازم است تا از چهره پس از عمل خود آگاهی کافی را داشته باشد تا نهایت رضایت وی جلب شود.

دکتر شبنم شادابی: بررسی مهم ترین نکات قبل از جراحی بینی

برخی افراد در داخل مطب ممکن است از بینی شما از زوایای مختلف عکس بگیرند. جراح شما می تواند با استفاده از این عکس ها و دستکاری آنها با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری تصویر شما با انواع مختلف نتایج حاصل از عمل جراحی بینی را نشان دهد. از این عکس ها می توان برای طراحی کامپیوتری و ارزیابی وضعیت بیمار قبل و بعد از عمل جراحی استفاده کرد و برای بررسی های بعدی به آنها مراجعه نمود. مهم تر اینکه با استفاده از این عکس ها می توان اهداف خاص بیمار از انجام عمل جراحی را مورد بحث و بررسی قرار داد و همچنین به طراحی بینی قبل از عمل پرداخت.

انتظارات شما از عمل جراحی بینی

دکتر شبنم شادابی در این باره گفت: هر فرد انتظارات مختلفی از عمل جراحی دارد که در صورت عدم کسب رضایت کافی مشکلات زیادی برای فرد به وجود خواهد آمد که ایجاد افسردگی می تواند پیش پا افتاده ترین آنها باشد. به همین دلیل می باست پزشک خود را از تمامی انتظارات و خواسته های خود آگاه کنید.

دکتر شما می تواند با استفاده از توضیحات ارائه شده درباره مناسب بودن یا نبودن عمل جراحی برای دستیابی به اهداف تعیین شده توضیح دهد. در این رابطه عادی است که افراد خود آگاهی کمی درباره مباحث مربوط به ظاهر خود داشته باشند، اما بسیار مهم است که شما هنگام صحبت با جراح خود درباره خواسته ها و اهداف مورد نظرتان از عمل جراحی بینی راحت باشید.

– انجام آزمایشات روتین لازم شامل CBC,PT,PTT,INR,FBS,BUN,CR

– در صورت وجود حساسیت به غذا یا داروی خاصی حتماً جراح خود را آگاه بنمایید.

– در صورت وجود بیماری خاصی حتماً‌ جراح را در جریان بگذارید (مثل بیماری‌ تیروئید، دیابت یا بیماری قند، کم خونی، تالاسمی، مشکلات انعقادی و…..).

– در صورت وجود مشکلات در بی‌هوشی‌های قبلی احتمالی حتماً جراح را در جریان بگذارید.

– اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتماً پزشک را در جریان قرار بگذارید و حتی‌المقدور از مصرف داروهایی مثل آسپیرین، بروفن و ژلوفن، ویتامین E، ایندومتاسین، ناپروکسن و ادویل) از ۲ هفته قبل از عمل بینی پرهیز نمایید.

– یکی از مهمترین اقدامات قبل از عمل جراحی بینی این است که مطمئن باشید که باردار نیستید.در صورت نیاز میتوانید از پزشک درخواست کنید که آزمایشات لازمه را انجام دهد.

دکتر شبنم شادابی: بررسی مهم ترین نکات قبل از جراحی بینی

– دکتر شبنم شادابی در ادامه افزود: مصرف سیگار را یک هفته و حتی‌المقدور چهار هفته قبل از عمل جراحی بینی متوقف کنید.

– مصرف الکل را چند روز قبل از عمل جراحی بینی خود قطع نمایید.

– انجام گرافی‌های تخصصی از صورت و بینی

– عدم مصرف غذا و نوشیدنی‌ها حتی آب هشت ساعت قبل از عمل جراحی بینی

– جهت انجام جراحی زیبایی بینی هشت ساعت غذا نخوردن قبل از عمل بینی کافی است و نیازی نیست مدت زمان بیشتری ناشتایی بکشید.

– سعی نمایید هشت ساعت قبل از عمل جراحی بینی شام سبک‌ و مقوی میل کنید.

– برخی از افراد به نیت تقویت نمودن خود قبل از عمل جراحی، یک وعده غذایی حجیم و بسیار چرب را شب قبل از جراحی میل می کنند که این کار کاملا اشتباه است و باعث می شود پس از جراحی بیمار دچار تهوع و استفراغ های آزار دهنده شود . پس سعی کنید غذای مقوی با حجم کم که هضم آنهم آسان باشد میل نمایید.

– روز عمل و قبل از مراجعه به بیمارستان جهت جراحی بینی، استحمام کنید.

– در ساعت تعیین شده در بیمارستان حضور یابید.

– حتی‌المکان ۲ نفر همراه با خود داشته باشید.

– آقایان بهتر است ریش و سبیل خود را بتراشند.

– خانم‌ها لاک ناخن خود را پاک نمایند و از ناخن مصنوعی هم استفاده نکنند.

– زیور آلات خود را همراه نیاورید و اگر انگشتر یا گوشواره دارید حتماً آنرا در منزل خارج کرده و بدون آن‌ها به بیمارستان بیائید.

– در صورتی که لنز چشمی دارید حتماً‌ آنرا قبل از عمل جراحی بینی خارج کنید.

– بهتر است روز عمل جراحی بدون آرایش به بیمارستان یا کلینیک محل عمل مراجعه کنید.

– بهتر است روز عمل زیبایی بینی لباس راحت و پیراهنی که از جلو دکمه دارد به تن کنید که هنگام در آوردن لباس مشکلی برای شما پیش نیاید.