سر و کله زدن درباره خرج و مخارج ، مباحثه درباره شیوه های تربیت کودک و صحبت درباره اینکه امشب نوبت کیست که زباله ها را بیرون بگذارد – گاهی اوقات زندگی زناشویی روزمره می تواند احساس شما را کمی کمتر از همسرتان تحریک کند. اما حتی با همه اینها ، معلوم می شود که در واقع ازدواج ، مزایایی برای سلامتی دارد.

فواید ازدواج برای سلامتی,ازدواج و سلامتی,مزایای ازدواج سلامتی

فواید ازدواج

درست است : افراد متاهل مزایای سلامتی خاصی نسبت به افراد مجرد دارند . این بدان معنا نیست که کراوات گره زدن ، شما را خوشحال تر یا سالم تر می کند. اما یک مطالعه بزرگ نشان می دهد که ازدواج در راس پیدا کردن لذت و شادی است . انتخاب شیوه زندگی ” ازدواج ” می تواند به عنوان انتخاب ” زندگی سالم تر ” نیز دانسته شود . در ادامه دلایل این موضوع را با هم بررسی می کنیم :

فواید ازدواج کردن برای سلامتی

1 . کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی

یک مطالعه در دانشگاه نیویورک که سوابق بیش از 3.5 میلیون نفر از سن 21 تا 102 سالگی را بررسی کرده است ، نشان می دهد هر دوی مرد و زن هایی که ازدواج کرده بودند ، نرخ پایین تری در حمله قلبی نسبت به کسانی که مجرد بودند ، داشتند. این تایج حتی پس از بررسی عواملی نظیر سن ، رابطه جنسی ، نژاد و دیگر فاکتورها نیز صادق بود.

جالب توجه است که طلاق گرفتن یا بیوه شدن ، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را بیشتر از کسانی که ازدواج کرده اند و یا حتی افرادی که مجرد هستند ، می کند.

مردان حتی بیشتر از زنان از فواید ازدواج برای سلامتی بهره می برند. یک مطالعه کانادایی نشان داد که در میان مردانی که درد قفسه سینه را تجربه کرده بودند ، متاهلان زودتر از مجردان به پزشک برای بررسی مراجعه کرده بودند و منجر به کاهش خطر مرگ قلبی شد. شاید دکترها باید مزایای ازدواج برای سلامتی را به عنوان نسخه ای دوست داشتنی برای تکمیل درمان بیماری های قلبی عروقی ، به اشتراک بگذارند.

2 . کاهش استرس

وقتی شما در وسط یک مشاجره هستید ، شاید به دور از عقل باشد اما ازدواج در واقع منجر به تغییرات هورمونی می شود که سطح هورمون های استرس را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. یک مطالعه بر روی 500 دانشجوی کارشناسی ارشد انجام شد تا اطلاعات بیشتری در این خصوص بدست بیاوریم .

از شرکت کنندگان خواسته شد تا یک سری بازی های کامپیوتری را انجام دهند تا رفتار آنان بررسی شود. از بازی های استرس زا برای تاثیرگذاری بر سطح هورمون کورتیزول ( هورمون استرس ) استفاده شد . هر دانش آموز قبل و بعد از تست ، نمونه بزاق خود را برای اندازه گیری هورمون کورتیزول داد.

این مطالعه نشان داد که سطح کورتیزول در مردان و زنانی که ازدواج نکرده اند در مقایسه با کسانی که ازدواج کرده بودند، بیشتر بود. علاوه بر این، کسانی که ازدواج نکرده بودند دارای کورتیزول بالاتری بودند، به این معنی که از ابتدا هم سطح استرس آنها بیشتر بوده و از این مسئله رنج می بردند. محققان بر این باورند که در حالی که ازدواج می تواند استرس زا باشد، همچنین می تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند برای مقابله با سایر عوامل استرس زا مورد استفاده قرار گیرد.

3 . اگر سرطان دارید ، شانس زنده ماندن شما بیشتر می شود

متاهل بودن یکی از عواملی است که میزان بقا بیماران سرطانی را افزایش می دهد. یک مطالعه در دانشگاه سن دیگو اطلاعات تقریبا 800.000 بزرگسال که طی سالهای 2000 تا 2009 در معرض سرطان قرار گرفته بودند ، تا سال 2012 پیگیری شد. آنها دریافتند که به طور متوسط برای مردانی که ازدواج نکرده بودند ، 27 درصد نرخ مرگ و میر بیشتر بود. برای زنان نیز ، 19 درصد بالاتر بود.

البته ، اگر شما ازدواج نکرده اید ، می توانید با ارتباط با خانواده و دوستانی که به شما نزدیک هستند ، مزایای مشابهی را بیابید. به عبارت دیگر اجازه ندهید ، سرطان شما را از دیگران جدا کند.

4 . طول عمرتان افزایش می یابد

در نهایت ، ازدواج کردن می تواند به معنی افزایش طول عمر نیز باشد. یک مطالعه نشان داد که ازدواج در سنین 45 تا 65 سالگی می تواند کلید دستیابی به پیری باشد. افرادی که هرگز ازدواج نکرده اند ، بیش از دو برابر احتمال مرگ شان بیشتر از کسانی است که ازدواج پایدار داشته اند. مجرد ماندن ، بیوه شدن و هرگز ازدواج مجدد نکردن شانس رسیدن به سنین پیری را کاهش می دهد.