2

همان اندازه که از مضرات اسید معده می دانید ،به همان اندازه هم از فواید آن در برابر میکروب وبا بدانید،زیرا سد مقاومی در برابر این میکروب محسوب می شود،پس آنقدرها هم مضر نیست

یک متخصص بیماری های عفونی در توضیح اسهال ناشی از وبا می گوید: اسهال ناشی از وبا در اثر مسمومیت ایجاد می شود و وقتی با آزمایش مدفوع خون در مدفوع این بیماران مشاهده نمی شود. چون عاملی تعدد اجابت مزاج یک سم است و وقتی سم خارج شود، بیماری بهبود می یابد. اگر مایع درمانی در این بیماران شروع شود، علائم رو به بهبود می رود.

دکتر مسعود مردانی با اشاره به این که این بیماران یا باید از محلول او آر اس استفاده کنند و یا اگر به هیچ وجه قادر به خوردن آب و مواد غذایی نبودند، باید حتما بستری شوند، می گوید: اسید معده یک عامل بسیار موثر در محافظت از وبا است. در واقع با ورود میکروب وبا از طریق آب یا غذای آلوده، فقط اسید معده است که می تواند سم را از بین ببرد.

دکتر مردانی خاطرنشان می کند: افرادی که داروهای ضد اسید معده مصرف می کنند، بدن آنها دیگر قابلیت خارج کردن میکروب وبا را نخواهد داشت. این وضعیت در مورد کسانی که سابقه جراحی معده دارند نیز وجود دارد. چون سلولهای سازنده اسید در این جراحی ها از بین می روند.

به گفته این متخصص بیماری های عفونی چنین افرادی البته تنها گروه پرخطر نیستند بلکه گروه های خونی خاص، زنان باردار، کودکان و سالمندان بیشتر در معرض ابتلا به وبا هستند.

وی در پایان توضیح می دهد: واکسن این بیماری اثر بخشی بالایی دارد ولی در کشور ما چندان کاربردی نیست به این دلیل که دیگر وبا در ایران یک بیماری همه گیر نیست و به خوبی کنترل شده است. برای همین تزریق واکسن جهت پیشگیری از ابتلا به آن توصیه نمی شود.