کتوژنیک چیست ؟

کتوژنیک یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات است ( مانند رژیم آتکینز ). ایده اصلی این است که بتوانید کالری بیشتری از پروتئین و چربی ها دریافت کنید و کالری کمتری از طریق کربوهیدرات ها بدست آورید. شما کربوهیدرات هایی را که به راحتی قابل هضم هستند ، کاهش می دهید مانند شکر ، نوشابه ، شیرینی و نان سفید.

کتوژنیک,رژیم غذایی کتوژنیک,رژیم کم کربوهیدرات کتوژنیک

هفته ای دو کیلو وزن کم کنید !

تا کنون بیش از 3000 نفر با این رژیم غذایی وزن خود را کاهش داده اند. این رژیم برای هر فرد با توجه به ویژگی ها و شرایط بدنی شخصی می شود و می تواند یک بار برای همیشه مسئله لاغری و کاهش وزن را برای شما حل کند. برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه سبز رنگ زیر بزنید

رژیم کتوژنیک چگونه کار می کند ؟

هنگامی که شما کمتر از 50 گرم کربوهیدرات در روز می خورید، بدن شما سرانجام خالی از سوخت می شود ( قند ). معمولاً 3 تا 4 روز طول می کشد ، سپس بدن شما شروع به تجزیه پروتئین و چربی ها برای تولید انرژی می کند که همین مسئله باعث از دست دادن وزن می شود. این رژیم کتوزیس نامیده می شود.

چه کسانی از رژیم کتوژنیک استفاده می کنند ؟

افراد اغلب از رژیم غذایی کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده می کنند، اما این رژیم می تواند بیماری های خاصی نظیر صرع را نیز کنترل کند. همچنین ممکن است به افراد مبتلا به بیماری های قلبی، بیماری های خاص مغزی و حتی آکنه کمک کند، اما نیاز به تحقیق بیشتر در این مناطق وجود دارد. اگر می خواهید رژیم کتوژنیک را امتحان کنید ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید این رژیم برای شما امن باشد ( مخصوصاً افرادی که دیابت نوع 1 دارند ).

کاهش وزن

کتوژنیک,رژیم غذایی کتوژنیک,رژیم کم کربوهیدرات کتوژنیک

یک رژیم غذایی کتوژنیک ممکن است به شما کمک کند در 3 تا 6 ماه اول ، نسبت به دیگر رژیم های غذایی وزن بیشتری کم کنید. این مسئله ممکن است به این دلیل باشد که کالری بیشتری برای تبدیل چربی ها به انرژی نسبت به تبدیل کربوهیدرات به انرژی مصرف می کند. همچنین ممکن است که یک رژیم غذایی با پروتئین و چربی بالا ، شما را بیشتر راضی کند. بنابراین شما کمتر می خورید، اما این مورد هنوز ثابت نشده است.

سرطان

انسولین یک هورمون است که بدن شما را قادر می سازد که شکر را به عنوان سوخت مصرف و یا ذخیره کند. رژیم های کتوژنیک شما را مجبور می کنند این سوخت را به سرعت بسوزانید، بنابراین لازم نیست آن را ذخیره کنید. این بدان معنی است که بدن شما نیاز دارد و انسولین را کمتر می کند. این سطوح پایین تر ممکن است به محافظت از شما در برابر انواع سرطان کمک کند یا حتی رشد سلول های سرطانی را کند کند. با این وجود، تحقیقات بیشتری در این مورد لازم است.

بیماری قلبی

عجیب و غریب به نظر می رسد که یک رژیم غذایی بتواند کلسترول خوب را افزایش و کلسترول بد را کاهش دهد ، اما رژیم های غذایی کتوژنیک با این موارد مرتبط هستند. ممکن است به این دلیل باشد که سطح پایین انسولین ناشی از این رژیم ها، بدن شما را از ساخت کلسترول بیشتر منع می کند. این بدان معنی است که شما شانس کمتری برای ابتلا به فشار خون بالا، سفت شدن رگ های خونی، نارسایی قلبی و سایر بیماری های دیگر دارید.

آکنه

کربوهیدرات ها به این وضعیت پوست مرتبط شده اند ، بنابراین کاهش آنها ممکن است کمک کننده باشد. همچنین افت انسولین در رژیم غذایی کتوژنیک می تواند سبب جلوگیری از بروز آکنه شود.

دیابت

به نظر می رسد رژیم های غذایی با کربوهیدرات پایین قند خون را پایین می آورند و قابل پیش بینی تر از سایر رژیم های غذایی هستند. اما هنگامی که بدن شما چربی ها را برای انرژی می سوزاند، ترکیبی می سازد که آن را کتون می نامند. اگر دیابت دارید، به ویژه نوع 1، کتون های زیاد در خون شما می توانند شما را بیمار کنند. بنابراین بسیار مهم است که برای هرگونه تغییر در رژیم غذایی با پزشک خود مشورت کنید.

صرع

رژیم های غذایی کتوژنیک کمک کرده اند تا تشنج های ناشی از این بیماری را از دهه 1920 کنترل کنند. اما دوباره ؛ باز هم مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید برای آنچه که برای شما یا فرزندتان مناسب است ، تصمیم گیری کنید.

سایر اختلالات سیستم عصبی

رژیم های غذایی کتوژنیک بر مغز و ستون فقرات شما تاثیر می گذارد و همچنین اعصابی که آنها را با هم مرتبط می کند. صرع یکی است اما دیگر اختلالات عصبی نیز ممکن است به وسیله رژیم های کتوژنیک ، خوب شود از جمله بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون و اختلالات خواب. دانشمندان مطمئن نیستند چرا اما احتمال می دهند ، کتون هایی که بدن شما می سازد از سلول های مغز شما در برابر آسیب، محافظت می کنند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سطح بالای انسولین می تواند باعث ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک شود. رژیم های غذایی کتوژنیک که هر دو مقدار انسولین را اندازه گیری می کنند : مقدار انسولینی که شما نیاز دارید و مقدار انسولینی که بدن شما تولید می کند. رژیم کتوژنیک و تغییر لایف استایل نظیر ورزش و کاهش وزن می تواند آن را درمان کند.

ورزش

یک رژیم غذایی کتوژنیک ممکن است برای ورزشکاران استقامتی، دونده ها و دوچرخه سواران مفید باشد. با گذشت زمان میزان اکسیژن بدن را افزایش می دهد که در زمانی که سخت کار می کنید ، استفاده شود. این رژیم ممکن است به خوبی دیگر رژیم ها برای دستیابی به بهترین عملکرد در تمرینات کار نکند.

مطالعه کنید : 5 نکته مهم درباره رژیم کاهش چربی کرب سایکلینگ

مطالعه کنید : افزایش طول عمر با دوچرخه سواری + فواید دیگر دوچرخه سواری

اثرات جانبی رژیم کتوژنیک

موارد رایج تری که معمولا جدی نیستند : ممکن است یبوست ، قند خون پایین یا سو هاضمه داشته باشید. معمولا خیلی کم اتفاق می افتد که رژیم های کم کربوهیدرات به سنگ های کلیه یا میزان بالای اسید در بدن (اسیدوز) منجر شوند.

رژیم غذایی با مراقبت

هنگامی که بدن شما چربی های ذخیره شده خود را می سوزاند، می تواند برای کلیه های شما سخت باشد. شروع یک رژیم غذایی کتوژنیک یا بازگشت به رژیم غذایی معمول بعد از آن، می تواند دشوار باشد. اگر شما به علت مشکلات سلامتی دیگری که دارید از معضل چاقی رنج می برید، احتمال دارد دچار دیابت ، فشار خون بالا یا بیماری قلبی نیز شده باشید. اگر هر یک از این شرایط را دارید، تغییر در رژیم غذایی را آرام و فقط با راهنمایی پزشک انجام دهید.

مطالعه کنید : 7 خاصیت کربوهیدرات پیچیده و مقدار مصرف آن در روز