images

شایعترین علت اسهال ،کاسی ویروسهایی هستند که اغلب از طریق مسمومیت غذایی وارد بدن می شوند ،بهمین خاطر هنگام اسهال به سراغ خوراکی بروید که خورده اید و علت را درآن جویا شوید

یک فوق تخصص گوارش در رابطه با افزایش طول مدت بیماری اسهال معتقد است: اگر اسهال فردی بیش از چهار ماه طول بکشد دچار اسهال مزمن شده است و باید گفت یکی از علل مزمن شدن اسهال، اسهال ترشحی است.

دکتر مهران بابایی در گفتگو با مجله پزشکی دکتر سلام،  می‌گوید: در اسهال ترشحی بیمار ممکن است در اثر مصرف داروهایی دچار اسهال شده باشد البته الکل از دارو تاثیر بیشتری دارد چون مستقیما روی جدار روده اثر می کند و فرد مبتلا به اسهال مزمن می شود. همچنین در کسانی که قبلا جراحی شده اند، نیز این  اتفاق می افتد. مثلا در کسی که جراحی روده روی او انجام شده سطح جذبی آب در بدنش کم شده و در اثر تخلیه زودهنگام، این بیماران دچار اسهال ترشحی می شوند.

به عقیده این فوق تخصص گوارش عامل دیگر اسهال مزمن مواد هورمونی است که در داخل بدن در حد طبیعی وجود دارد اما در صورت بالا رفتن، اسهال مزمن ایجاد میشود. در بیماری گاسترینوما، شخص زخم های مزمنی را تجربه می کند که بهبود نمی یابند و از طرف دیگر مبتلا به اسهال مزمن میشود. ماده گاسترین در بدن این بیماران بالاست و روی معده و روده اثر مستقیم می گذارد.

دکتر بابایی ادامه می دهد: سندرم کارسینوئید نیز بیماری ای است که سبب افزایش ترشح هورمون های خاصی در بدن و در نتیجه اسهال مزمن می شود. اسهال دیگری که شایع است، اسهال اسموزی نام دارد. در این حالت ماده ای وارد بدن می شود که آب را با خودش حمل می کند. این بیماران سوء جذب قند را تجربه می کنند. در اسهال ترشحی اگر بیمار غذا بخورد باز هم این بیماری ادامه دارد ولی در اسهال اسموزی اگر بیمار غذا نخورد، اسهالش کم می شود. غذا راهی است که پزشک می تواند به نوع، علت و درمان اسهال پی ببرد.