7 راهکار برای کم شدن میزان استرس

مشکلات روحی خود را می توانید با برخی تغییرات کوچک در زندگی روزمره خود کاهش دهید.برای کم شدن میزان استرس و اضطرابتان راهنمایی های ویژه ای داریم به عنوان مثال می توانیم به موسیقی درمانی، آروماتراپی، تغییر دکوراسیون، صحبت با افراد جدید و .. اشاره کنیم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.


استرس می تواند باعث افسردگی شود و یا حتی بر سلامت جسمی شما تاثیر بگذارد.

استرس ممکن است زندگی افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار دهد به عبارتی گاهی اوقات ممکن است به اجبار با استرس های شدیدی در زندگی رو به رو شوید. علت استرس می تواند ریشه در مسائل مختلفی از قبیل مشکلات خانوادگی، مشکلات شغلی، مشکلات مالی، ضعف در سلامت و یا مرگ نزدیکان و یا حتی استرس امتحان داشته باشد. تشخیص علت استرس برای کاهش استرس و مقابله با استرس بسیار اهمیت دارد. باید در نظر داشته باشید که بعضی استرس ها طبیعی هستند. برای درمان قطعی استرس باید علت را به درستی شناسایی کرده تا بتوانید به مقابله با علت استرس بپردازید. مهم تر از همه اینکه استرس می تواند باعث افسردگی شود. برای درمان استرس حتما از یک دوست و در صورت لزوم یک روانشناس و متخصص کمک بخواهید.

 7 راهکار برای کم شدن میزان استرس

محیطتان را پاک و پاکیزه نگه دارید.

حتی پایدار ترین روح ها هم در یک محیط شلوغ و درهم و برهم فرو می ریزند و دچار استرس و پریشانی می شوند. اگر خانه، دفتر، ماشین، یا محیط کار شما بیش از حد کثیف یا شلوغ باشد، مطمئنا در رفاه ذهنی و میزان استرس و اضطراب تاثیر خواهد داشت. فقط چند دقیقه طول می کشد تا جاهایی را که شلوغ و کثیف است، تمیز و مرتب کنید. با این کار ذهنتان نفس راحتی خواهد کشید و آرامش بیشتری خواهید داشت.

نکات زیر به شما در کاهش استرس کمک خواهد کرد:

• اقلامی را که استفاده کرده اید و دیگر به آن ها احتیاجی ندارید را به جای ذخیره سازی دور بریزید.
• یک تیم جمع آوری کنید. به عنوان مثال می توانید با همسر، خانواده و یا هم اتاقی ها به تمیز و مرتب کردن خانه بپردازید. تلاش گروهی باعث می شود که این روند سریع تر و سرگرم کننده تر شود.

• مقاله و یا ایمیل هایی که نیاز دارید را مرتب کنید و یا اگر دیگر به چیزی احتیاجی ندارید آن ها را روی هم انبار نکنید.

• مکان هایی را برای ذخیره مواردی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند تعیین کنید تا بتوانید به راحتی هنگام نیاز به آن ها دسترسی داشته باشید.

• بعد از هر جلسه کاری، فضای کاری خود را تمیز کنید تا از در هم برهمی محیط کار جلوگیری شود.

برای کاهش استرس به خودتان زمان کافی بدهید.

آماده شدن برای مهمانی و یا جلسه بدون داشتن زمان کافی سخت و استرس آور است. صبح که از خواب بیدار شدید چند دقیقه بیشتر صرف آماده شدن برای رویدادهای روزانه خود کنید. حمام طولانی بگیرید، لباس مورد علاقه خود را بپوشید و تا کاملا برای آن روز آماده شوید. این کار در کاهش استرس به شما کمک می کند.

کاهش استرس با موسیقی

موسیقی تاثیر بسیار مهمی در حالت خلقی و روانی دارد. با گوش دادن به موسیقی آرامش بخش مورد علاقه خود می توانید خود را آرام کنید. اگر چه ممکن است سبک های متال و یا رپ را ترجیح دهید اما برای گرفتن بهترین نتیجه در کاهش استرس سعی کنید موزیکی را انتخاب کنید که ملایم و با آرامش باشد. گوش دادن به موسیقی هنگام کار، مطالعه، و یا هنگام انجام فعالیت های روزانه ناخودآگاه در کاهش استرس به شما کمک خواهد کرد. محققان دریافته اند که موسیقی می تواند عملکرد مغز را به نحوی مشابه با دارو تغییر دهد، بنابراین گوش دادن به موسیقی به طور منظم، واقعا در درمان استرس و اضطراب موثر است.

تاثیر موسیقی ذر کاهش استرس

برای کاهش استرس آروماتراپی را امتحان کنید.

این درست است که، چیزی را که بو می کنید واقعا می تواند سطح استرس شما را تغییر دهد. مطالعات علمی، عطر و بوی اسطوخودوس و پرتقال را برای کاهش استرس و اضطراب مفید اعلام کرده است. از خوشبو کننده هوای اسطوخودوس در منزل، محل کار یا ماشین خود استفاده کنید، یا صبح قبل از اینکه از خانه خارج شوید کمی عطر روی مو و پوست خود بزنید. شما همچنین می توانید با استفاده از عطر از سردرد ناشی از استرس جلوگیری کنید.

7 راهکار برای کم شدن میزان استرس

محیط خود را کاملا تغییر دهید.

اگر تغییرات کوچک به سرحال شدن شما کمکی نکرد، سعی کنید برای مدتی کاملا محیط خود را تغییر دهید. اگر کار یا مطالعه در دفتر و یا در خانه برایتان دشوار شده است ، به یک کافی شاپ دنج و یا پارک بروید. تجربه ی یک محیط جدید، به شما کمک می کند افکار خود را دور از عوامل استرس زا قرار دهید و فرصتی برای نفس کشیدن، کاهش استرس و یا درمان استرس داشته باشید.

برای کاهش استرس با افراد جدید صحبت کنید.

ممکن است افرادی که به آنها صحبت می کنید و یا در تماس هستید، باعث ایجاد استرس و اضطراب در شما باشند. نه اینکه این افراد را به طور کامل از زندگی خود بیرون کنید، اما سعی کنید با افراد جدیدی آشنا شوید. آنها می توانند دیدگاه های جدیدی را درباره چیزهایی که هرگز حتی در مورد آن فکر نکرده اید به شما پیشنهاد دهند و یا فعالیت های جدیدی را که می توانند باعث کاهش استرس شوند، پیش روی شما قرار دهند و از این طریق به شما در مقابله با استرس و جلوگیری از هرگونه استرس شدید و اضطراب کمک کنند.