دندانپزشک

پوسیدگی دندان یک نوع بیماری میکروبی به حساب می آید که بر اثر فعالیت میکروب ها باعث آسیب رسیدن به بافت سخت دندان می شود. بیشترین موادی که بر روی پوسیدگی دندان تاثیرگذار است، مواد قندی و کربوهیدرات ها هستند. در این مقاله علائم پوسیدگی دندان و راه های پیشگیری و درمان آن را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

متخصص درمان ریشه دندان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفت: پوسیدگی دندان بیماری میکروبی است، که بر اثر فعالیت میکروب‌ها به بافت سخت دندان آسیب وارد می شود.

دکتر محمدکریم لایق‌نژاد با بیان اینکه مواد پروتئینی به ندرت ممکن است سبب بروز پوسیدگی در دندان شود، افزود: مواد قندی و کربوهیدرات ها بیشترین اثر پوسیدگی را بر روی دندان ها به وجود می‌آورند.

وی با اشاره به اینکه میکروب‌های دهان با استفاده از مواد قندی و کربوهیدرات‌های موجود در مواد غذایی سبب تولید اسید می‌شوند، افزود: این اسید تولید شده، در بافت سخت دندان یعنی مینا و عاج دندان پوسیدگی ایجاد می‌کند.

متخصص درمان ریشه دندان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با تاکید بر اینکه پوسیدگی، تمام سطوح دندان را به صورت یکسان درگیر نمی‌کند، ابراز داشت: در دندان‌های آسیای بزرگ، به دلیل وجود سطوح بیشتر، شیارهای عمیق و گیر افتادن مواد غذایی در آنها احتمال ابتلا به این بیماری عفونی( پوسیدگی) افزایش می‌یابد.

علائم ابتلا به پوسیدگی دندان

دکتر لایق‌نژاد ادامه داد: پوسیدگی در ابتدا با ایجاد لکه‌های سفید و پس از آن بر اثر باقی ماندن مواد غذایی در بین دندان‌ها، به صورت لکه‌های قهوه‌ای رنگی بروز می‌کند.

وی حساسیت به مواد غذایی شیرین، ترش، سرما و گرما را از جمله علائم پوسیدگی دندان عنوان و اظهار داشت: سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی، از بین رفتن دندان به گونه‌ای که فرد احساس شکستگی در ناحیه دندان داشته باشد، بوی بد دهان، گیر کردن مواد غذایی در بین دندان و پاره شدن نخ دندان نیز از دیگر علائم پوسیدگی دندان محسوب می‌شود.

متخصص درمان ریشه دندان دانشگاه علوم پزشکی استان در ادامه به تاثیر ساختمان فک و نحوه قرار گرفتن دندان‌ها در استخوان فک در بروز پوسیدگی اشاره کرد و یادآور شد: بهداشت دهان و دندان، تکرر مصرف مواد قندی، جنس دندان، ایمنی و عوامل زمینه‌ای همچون سابقه خانوادگی و ژنتیک نیز در ایجاد پوسیدگی دندان نقش دارند.

وی ابراز کرد: اگر درد دندان‌ها در هنگام پاسخ به محرک‌های حرارتی سرما و گرما بیش از 10 ثانیه طول بکشد می‌تواند از نشانه‌های پوسیدگی‌های عمیق و در مواردی نیازمند درمان ریشه یا عصب کشی باشد.

لایق‌نژاد تصریح کرد: احتمال بروز پوسیدگی دندان در کودکان به علت مصرف مکرر مواد قندی نسبت به بزرگسالان بیشتر است.

دندانپزشک

پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان

وی با بیان اینکه استفاده از دهان شویه‌ها سبب افزایش استحکام دندان‌ها می‌شود، اذعان کرد: استفاده صحیح از نخ دندان، شست و شوی دندان‌ها حداقل دوبار در طول شبانه روز با مسواک و خمیر دندان و نیز مراجعه منظم به دندان پزشک از مهمترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری عفونی پوسیدگی دندان است.

متخصص درمان ریشه دندان دانشگاه علوم پزشکی استان در پایان خاطرنشان کرد: برداشت پوسیدگی و پر کردن آن با مواد ترمیمی توسط دندان پزشک نیز یکی از راه‌های درمان بیماری پوسیدگی دندان محسوب می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس