مبتلایان به برونشیت مزمن بخوانند

یکی از نشانه های ابتلا به بیماری برونشیت سرفه های خلط دار است. اگر دچار تنگی نفس شدید بدانید در معرض ابتلا به بیماری ریوی قرار دارید. آلودگی هوا هم از جمله عوامل زمینه ساز این بیماری به شمار می رود. اگر به برونشیت مزمن مبتلا هستید سعی کنید در زمان آلودگی هوا و روزهای بارانی کمتر از منزل بیرون بروید.


یک فوق‌تخصص ریه گفت: کاهش در عملکرد ریه‌های تنفسی و عفونت ریوی از جمله عوارض آلودگی هوا در کلانشهر‌هایی همچون تهران است.

سید‌علی جواد موسوی، فوق‌تخصص ریه در خصوص تاثیر منفی آلودگی هوا بر افراد افزود: آلودگی هوا روی همه انسان‌ها تاثیر دارد، اما تاثیر منفی بیشتر روی کسانی است که مبتلا به بیماری ریوی هستند؛ مثل مبتلایان به آسم، برونشیت مزمن و آمفیزم‌. همچنین روی سلامت کودکان و سالمندان تاثیر منفی دارد‌. این افراد بیماری‌شان تشدید می‌شود.

وی با بیان اینکه خطر عفونت ریوی در کودکان و سالمندان بیشتر است، گفت: سیستم ایمنی‌شان تحت تاثیر قرار می‌‌گیرد و خطر عفونت به طور غیرمستقیم هم بالا می‌رود. این افراد نسبت به داروهایی که مصرف می‌کنند، مقاومت بیشتری دارند که نگران‌کننده است‌. در نتیجه بیماری‌شان تشدید می‌شود، سرفه و خلط چرکی بیشتر می‌شود، تنگی نفس به وجود می‌آید و بیمار نیاز دارد به اورژانس مراجعه کند.

مبتلایان به برونشیت مزمن بخوانند

تاثیر منفی آلودگی هوا بر عملکرد ریه‌ها

وی در خصوص تفاوت ریه افرادی که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند با ریه افرادی که در روستاها زندگی می‌کنند، بیان کرد: آلودگی هوا عملکرد ریه‌ها را کاهش می‌دهد. حجم ریه این افراد کمتر است. آلودگی هوا باعث کاهش رشد ریه در کودکان درحال رشد می‌شود که در محیط آلوده زندگی می‌کنند. چون ذرات هوا، میکروب‌ها را جذب می‌کند و با خودش میکروب را به ریه می‌برد و درنتیجه عفونت ریوی ایجاد می‌شود.

این فوق‌تخصص ریه ا تاکید بر اینکه بخور رطوبت ایجاد می‌کند، گفت: استفاده از بخور خیلی توصیه نمی‌شود. ریختن دارو در بخوراصلا توصیه نمی‌شود. استفاده از بخور در شرایط استثنایی توصیه می‌شود؛ چون بخور محیط را برای رشد قارچ آماده می‌کند. قارچ خطر عفونت ریه وحساسیت را بیشتر می‌کند. خداوند بینی را آفریده که هوا را مرطوب وگرم کند تا به ریه وارد شود.

وی در خصوص راهاهی پیشگیری از عفونت‌های ویروسی مثل سرماخوردگی در محیط‌هایی مثل کلاس افزود: استفاده از ماسک معمولی خطر انتفال عفونت را کم می‌کند؛ در مکان‌های عمومی استفاده از سیستم‌های تهویه بهترین است.

موسوی با تاکید بر اینکه استفاده از دستگاه‌های تصفیه به طور کلی خوب است؛ اما ما نمی‌دانیم در چه محیطی زندگی می‌کنیم و چه نوع آلودگی در هوا وجود دارد، تاکید کرد: همچنین نمی‌دانیم از کدام دستگاه استفاده کنیم، ‌چون دستگاه‌ها انواع مختلف دارد که برای انواع آلودگی‌ها ساخته شده است‌. بتازگی دستگاهی درحال ساخت است که بر همه میکروب‌ها موثر است، ولی هنوز به بازار نیامده است.

وی با بیان اینکه در روزهای آلوده، فضای داخل ماشین یا داخل منزل هم آلوده است؛ اما با رقت کمتر نسبت به محیط بیرون، گفت: بهتراست افرادی که بیمارهستند در روزهای آلوده ترددشان کمتر باشد. استفاده از ماسک به آنها توصیه می‌شود . ماسک این افراد باید ازنوع ۹۵باشد و از داروخانه تهیه کنند. این ماسک‌ها باید هفته‌ای یک‌بار تعویض شود.

این فوق‌تخصص ریه در خصوص آلودگی داخل منزل بیان کرد: آلودگی ناشی از پخت وپز، اسپری‌ها، افشانه‌ها و شوینده‌ها‌. ولی مهم‌ترین آن استعمال سیگار و قلیان و انواع دود و مواد مخدر است.

مبتلایان به برونشیت مزمن بخوانند

برونشیت مزمن؛ باعث درگیری راه‌های هوایی می‌شود

وی در خصوص برونشیت مزمن و آلودگی هوا گفت: این بیماری باعث درگیری راه‌های هوایی می‌شود و عامل اصلی آن سیگار و قلیان و انواع دود است که علل دیگری هم دارد‌. درگیری راه‌های هوایی غیر قابل برگشت است‌، مهم‌ترین راه پیشگیری قطع مصرف سیگار و قلیان است.

موسوی در ادامه تصریح کرد: درمان این افراد با استفاده از کورتیکواستروییدهای استنشاقی و آنتی‌هیستامین است. این افراد هنگام آلودگی از منزل خارج نشوند و از سبزیجات و میوه تازه استفاده کنند. مصرف غذای دریایی به ویژه ماهی به آنها توصیه می‌شود و به سیستم ایمنی آنها کمک می‌کند، افرادی که حساسیت دارند هیدراته کردن و مصرف مایعات هم به آنها کمک می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که به کسی که هنگام بارندگی دچار سرفه مزمن می‌شود، چه توصیه‌ای دارید؟، احتمالا دچار آسم است‌، هوای مرطوب آسم را تشدید می‌کند. باید این فرد به پزشک مراجعه کند و به احتمال زیاد آلرژی از نوع آسم دارد.

این فوق‌تخصص ریه در پایان با بیان اینکه مردم ما نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا دارند‌، اظهار کرد: بهتر است در روزهای آلوده از وسیله نقلیه عمومی استفاده شود، همچنین استفاده از سوخت الکترونیکی و برقی به جای سوخت فسیلی را توصیه می‌کنم. خانم‌های خانه دار که بیشتر وقت خود را صر ف پخت غذا می‌کنند، در حداقل زمان این کار را انجام دهند. استفاده کمتر از شومینه به خانواده‌ها توصیه می‌شود. افراد سیگاری هم سیگار کشیدن را ترک کنند.

جام جم