پروتز دندان دکتر آزاد منش

پروتز دندان دکتر آزاد منش

وقتی حرف از پروتز های دندانی به میان می آید، آن زمان است که باید بدانیم دندان فرد آسیب دیده است و باید برای جبران این آسیب دیدگی از پروتز استفاده کرد. اما بسته به نوع آسیب، نوع پروتز هم مشخص می شود؛ چرا که پروتز ها چند نوع هستند. در زیر به انواع پروتز ها اشاره می کنیم:

نوع اول

اگر یک دندان آسیب دیده باشد اما ریشه دندان سالم باشد از روکش استفاده می کنیم که نوعی پروتز ثابت است. زمانی از روکش استفاده می شود که به علتی ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت دارد.

نوع دوم

نوع دوم بریج نام دارد که در واقع زمانی این پروتز ها مورد استفاده قرار می گیرند که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندان های خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد. که البته امروزه از بریج ها کمتر استفاده می شود و ایمپلنت جای آن را گرفته است.

نوع سوم

نوع سوم به پروتزهای متحرک گفته می شود که همان طور که از اسمش مشخص است فرد می تواند آن ها را بگذارد و بردارد که به این دسته از پروتزها دست دندان یا همان دندان مصنوعی گفته می شود که افرادی که همه دندانها یا تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده باشند می توانند از دندان مصنوعی یا همان پروتزهای متحرک استفاده کنند که اغلب به خاطر ارزان بودن این نوع پروتز مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع چهارم

تمام پروتزهای نام برده شده در قدیم مورد استفاده قرار می گرفتند و امروزه هم جز روش های متداول هستند اما با پیشرفت علم و تکنولوژِی تا حد زیادی مشکل دندان های از دست رفته با روش ایمپلنت حل شده است. ایمپلنت ها پروتزهای ثابتی هستند که هم برای یک دندان و هم برای چند دندان مورد استفاده قرار می گیرند.

پروتز دندان دکتر آزاد منش

نکته!

عادت کردن به پروتز دندان در ابتدا مدتی طول می کشد. به علاوه، به دلیل التهاب بافتی داخل دهان باعث می شود پروتز در جای مناسبش ثابت نشود. این امر باید در ملاقات های منظم با دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد و در صورت لزوم پروتز دندان می تواند تنظیم شود.

قبل از گذاشتن پروتزهای دندانی باید به چه نکته ای توجه داشت؟

مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه داشت برای گذاشتن پروتزها (چه پروتز متحرک و چه پروتز ثابت) لثه فرد مراجعه کننده است. لثه باید سالم باشد و این موضوع باید توسط دندان پزشک تایید شود چرا که در غیر این صورت ممکن است فرد با مشکلات احتمالی مواجه شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از قرار دادن پروتز از نکاتی که هیچ وقت نباید فراموش شود و باید نسبت به گذشته نکات بهداشت دهان و دندان را جدی تر گرفت. به خصوص افرادی که از پروتزهای متحرک استفاده می کنند باید روزانه حداقل دو بار مسواک بزنند.

قیمت پروتز دندان چقدر است؟

قیمت ها متغییر است و بستگی به نوع پروتز دارد. با این حال استفاده از روش ایمپلنت نسبت به روش های نام برده هزینه بالاتری دارد اما جز روش های تایید شده است.