دکتر آزادمنش: چه افرادی کاندید لمینیت دندانی هستند؟

لمینیت دکتر آزادمنش

لمینیت چیست؟

افرادی که از بد رنگی، فواصل بین دندان و حتی برهم ریختگی دندان ها رنج می برند می توانند در صورت امکان با یکی از بهترین روش های امروزی و در کمترین مدت زمان این مشکل خود را رفع کنند. لمینیت دندانی پوسته نازکی است که روی دندان‌ها قرار داده می‌شود. این پوسته نازک از جنس مواد مختلف مثل کامپوزیت، چینی (سرامیکی) و مواد آکریلی است و نصب آنها، دندان‌هایی یکدست، مرتب، درخشان و فوق‌ العاده زیبا ایجاد می‌کند.

لمینیت به چند دسته تقسیم می شود؟

لمینیت به دو دسته سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می شوند که هر کدام از روش ها مزیت و معایبی به همراه دارد اما در نهایت انتخاب کدام روش تا حد زیادی بر عهده دندان پزشک است. لمینیت های سرامیکی در لابراتور ساخته میشود و از استحکام بالا و رنگ پذیری کمتری برخوردار هستند. البته کامپوزیت ها هم از چنین ویژگی برخوردار هستند. هزینه لامینت سرامیکی از کامپوزیتی بیشتر است اما ناگفته نماند که لمینیت‌های کامپوزیتی برخلاف نوع سرامیکی ثبات رنگ کمتری دارند اما مزیتشان نسبت به لمینیت‌های سرامیکی این است که در صورت بروز مشکل به‌ راحتی قابل اصلاح و ترمیم هستند. همچنین برای استفاده از کامپوزیت ها، روی دندان ها تراش داده نمی شود یا تراش بسیار جزئی در بعضی قسمت ها داده می شود.

چه افرادی کاندید لامینیت دندانی هستند؟

• افرادی که بدرنگی دندان بر اثر مصرف مواد خوراکی رنگی دارند یا براثر ضربه یا عصب کشی نادرست رنگ دندان هایشان سیاه شده است
• افرادی که بین دندان هایشان فاصله وجود دارد
• افرادی که هم ریختگی های دندانی دارند
• افرادی که لبه دندان شان دچار شکستگی شده است
• همچنین برای انجام اصلاحات جزئی ترتیب دندان های جلو و منظم کردن آن ها این روش کارا است.

مراقبت های بعد از لمینت دندان چیست؟

پس از انجام درمان لمینیت، فرد باید بهداشت دهانی و رسیدگی به دندان های خود را بیش از پیش جدی بگیرد. همچنین استفاده نامناسب و زیاد از دهان شویه های حاوی فلوراید میتواند روی لمینت دندان تاثیر بگذارد. پیشنهاد ما این است قبل از استفاده از دهانشویه با دندانپزشک خود مشاوره لازم را انجام دهید تا ایشان راهنمایی های لازم را انجام دهند.

استحکام لمینت به چه عواملی بستگی دارد؟

دکتر آزادمنش گفت: این سوال بسیار خوبی است. استحکام لمینت به عوامل زیر مربوط می شود:

1- ارزیابی دقیق متخصص زیبایی از آرایش و چیدمان دندانها
2- رابطه بسته شدن دو فک و میزان درگیری و همپوشانی دندانها
3- اندازه لمینت نسبت به دندان
4- استفاده از نانو ذرات جدید
5- استفاده از لمیتهای مختلف با توجه به موقعیت های دندانی و فکی هر بیمار (عدم استفاده از یک نوع لمینت برای همه افراد)
6- میزان رعایت بهداشت فردی
7- میزان تراشی که باید برای هر دندان در نظر گرفت.(همه دندانها به یک نسبت نباید تراش داده شوند و برخی اصلا نیازی به تراش ندارند)

لمینیت دکتر آزادمنش

آیا لمینیت رنگ پذیر است؟

دکتر آزادمنش در ادامه افزود: باید گفت که این مسئله بسته به جنس لامینیت مورد استفاده دارد. گر از مواد خوب و مناسب و مرغوب ساخته شده باشد بسیار سخت تر رنگش تغییر می کند و نوع درمانی که انجام گرفته نیز موثر بوده و بعد از آن بهداشت فردی دهانی اصل اساسی را به خود اختصاص داده و با رعایت کردن بهداشت دندان ها میتوان از تغییر رنگ آن پیشگیری کرد.

لمینیت دندانی برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

افرادی که زیاد سیگار می کشند یا قهوه زیاد می نوشند این روش توصیه نمی شود. همچنین افرادی که دندان قروچه زیاد می کنند. همچنین مشکلات عفونت های لثه ای داشته باشد و یا حجم زیادی از دندان هایش پوسیده باشند که در این صورت باید درمان های اولیه را انجام دهد بعد کاندید لمینیت دندانی شود.

آیا دندان لامینت شده دچار پوسیدگی می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت همان اندازه که احتمال پوسیدگی دندان طبیعی وجود دارد، در دندانی که لمینیت شده است هم وجود دارد و انجام لمینیت این احتمال را افزایش نمی دهد. برای همین بهداشت دهان و دندان بسیار حائز اهمیت است.

نکته!

دندانی که لامینیت شده است اگر توسط پزشکی متبحر و مجرب این کار صورت گرفته باشد احتمال کنده شدن لمینیت بسیار ضعیف خواهد بود مگر آن که در اثر عدم مراقبت های لازم دندان لمینیت شده دچار شکستی شود که در این صورت باید ترمیم صورت گیرد.