دکتر میقانی: آشنایی با انواع منتوپلاستی

آشنایی با انواع منتوپلاستی دکتر میقانی

از جمله قسمت های مهم صورت که موجب عدم توازن و ناهماهنگی در ظاهر صورت می شود چانه است. یک چانه کوتاه یا کوچک روی زیبایی فرم چهره تأثیرات مضر فراوانی میگذارد و موجب می شود بینی بزرگتر دیده شود. همچنین یک چانه بیش از اندازه برآمده و رو به جلو یا کشیده می تواند قسمت بالای صورت را فرورفته و بینی را ریز تر از آنچه هست نشان دهد. روش جراحی منتوپلاستی بهترین روش برای رفع این دو حالت در چانه به شمار می رود.

منتوپلاستی (که ژنیوپلاستی هم نام دارد) نام نوعی عمل زیبایی است که جهت تغییر فرم چانه صورت میگیرد و روش های بسیار متنوعی جهت انجام آن وجود دارد. از جمله می توانیم به تزریق چربی و تزریق ژل به چانه، برجسته سازی یا کاشت پروتزهای چانه اشاره کنیم، می توانید در کلینیک زیبایی  که یک جراح پلاستیک حضور داشته باشد و تخصص این کار را داشته باشد این عمل زیبایی را انجام دهید؛  تغییر فرم چانه، علاوه بر خوش فرم شدن و متوازن شدن خود چانه، در نیمرخ شخص  نیز تعادل ایجاد می کند.

آشنایی با انواع منتوپلاستی دکتر میقانی

انواع منتوپلاستی از زبان دکتر میقانی

جراحی های منتوپلاستی به دو بخش کلی تقسیم می شوند:

بزرگ کردن چانه: عملی  که با آن ها چانه های کوچک یا عقب رفته، تغییر سایز داده بزرگ تر شده یا به سمت جلو کشیده می شوند.
کوچک کردن چانه: عملی که در آن ها چانه های بزرگ یا جلو آمده، کوچک تر  شده یا به عقب برگردانده می شوند.
روش بزرگ کردن چانه غالبا بیشتر از  روش کوچک کردن چانه متقاضی دارد  که این ثابت میکند کوچک بودن چانه رایج ترین ناهنجاری چانه به شمار می رود.

بزرگ کردن چانه

عمل بزرگ کردن چانه نوعی عمل جراحی پلاستیک صورتمی باشد  که هدف از انجام دادن آن تغییر شکل یا ترمیم چانه برای مشخص تر شدن  این بخش از چهره و هماهنگ شدن آن با فرم چهره و دیگر اعضای  آن است. این عمل به حالت سرپایی صورت گرفته ، قیمت آن بالا نیست و دوره ترمیم کوتاهی هم دارد. بزرگ کردن چانه به علل مختلفی صورت می گیرد. عمل بزرگ کردن چانه را می توانید یا با کمک پروتز و یا ژنیوپلاستی اسلایدینگ انجام دهید.

آشنایی با انواع منتوپلاستی دکتر میقانی

پروتز چانه

دکتر میقانی گفت: جراح، برای جای گذاری پروتز درون چانه می تواند برش مورد نیاز را زیر چانه یا در درون دهان ایجاد کند. در هر دو روش، جراح باید چند لایه از بافت را برش داده و همرمان  مراقب باشد به عصب اصلی چانه آسیب وارد نکند. جراح در بافت همبند درون چانه یک فضای خالی را برای پروتز فراهم میکند و آن را با یک محلول گندزدا شستشو میدهد. بعد، پروتز استریل در حالت صحیح خود در چانه جای میگیرد. سپس، برش بسته شده و زخم با چسب های استری استریپ بسته می شود. کاشت پروتز سی تا شصت دقیقه طول می کشد.

ژنیوپلاستی اسلایدینگ

در کسانی که چانه  خیلی کوچکتری دارند به گونه ای با تزریق یا پروتز امکان بزرگتر شدن آن وجود ندارد یا اینکه ناهمگونی  چانه شدید تر از حد عادی است، از ژنیوپلاستی اسلایدینگ کمک گرفته می شود. در این روش جراحی ،پزشک  استخوان چانه را با یک اره ی نوسانی بریده و قسمتی از آن را جدا می کند. بعد، وی قسمت باقیمانده فک را به جلو سوق داده و با کمک صفحات و پیچ های فلزی مخصوص آن را ثابت میکند. پس از آنکه استخوان در جای خود فیکس شد برش بسته شده و اطراف سر متقاضی بانداژ فشاری بسته می شود. ژنیوپلاستی اسلایدینگ کمی بیشتر از عمل پروتز طول می کشد، یعنی چهل و پنج الی نود دقیقه.

آشنایی با انواع منتوپلاستی دکتر میقانی

چه افرادی باید عمل بزرگ کردن چانه را انجام دهند؟

بزرگ کردن چانه غالبا به صورت راهی برای بهبودآثار پیری بر چانه و گردن صورت میگیرد با از بین رفتن ویژگی ارتجاعی پوست، چانه هم مقداری عقب تر به چشم می آید..همچنین ، چانه احتمال دارد به دلیل از بین رفتن استخوان یا تغییر ساختار دهان برای از بین بردن عارضه های  ناشی از آسیب دیدگی، اختلال یا حتی بکار بردن دندان مصنوعی، هم دچار پسروی شود. غالبا، کسانی که پیش از این استخوان های فک یا بینی خود را جراحی  کرده اند، برای ایجاد تعادل و توازن ظاهر چهره خود  به عمل بزرگ کردن چانه نیز احتیاج پیدا می کنند.

چانه های عقب رفته به برخی چانه ها گفته می شود که کوچکتر یا کوتاه تر هستند یا پسروی داشته اند. این چانه ها در مقایسه با چانه های طبیعی برجستگی خفیفی دارند و موجب می شوند فرم صورت فرد غیرعادی به نظر برسد.همچنین در این صورت غالبا به نظر می رسد که دهان (خصوصاً لب بالا) به جلو تمایل دارد که این موجب می شود صورت شخص جذابیت خود را از دست بدهد. در موارد حادتر، کوتاهی چانه موجب می شود بستن دهان سخت گردد.

جراحی کوچک کردن چانه

دکتر میقانی در ادامه افزود: عمل کوچک کردن یا عقب کشیدن یک چانه طویل  یا بر آمده را می توانید از راه  کوچک کردن (کاهش حجم) مستقیم یا ژنیوپلاستی اسلایدینگ انجام دهید. در روش کوچک کردن مستقیم، جراح برشی را یا در زیر چانه و یا در داخل دهان پدید می آورد و استخوان اضافه را باکمک «بِر» یا همان دریل ویژه جراحی است بیرون می آرود ژنیوپلاستی اسلایدینگ برای کوچک شدن چانه مشابه ژنیوپلاستی برای بزرگ کردن چانه است،ولی با این فرق که استخوان بریده شده به جای جلو کشیدن به عقب سوق داده می شود.