عصب کشی دکتر آزادمنش

عصب کشی دکتر آزادمنش

ممکن  است اصطلاح عصب کشی را زیاد شنیده باشید که البته برخی ها به اشتباه عصب کُشی می گویند که  در هر دو صورت این اطلاحات اشتباه هستند و کلمه درست درمان ” روت کانال ” یا همان مجرای ریشه دندان است. به طور کلی هدف این درمان از بین بردن درد یا عفونت از داخل دندان است که در نهایت دندان پزشک تمام سعی خود را می کند تا دندان  فرد را به جای کشیدن و جایگزینی با دندان مصنوعی، آن را نگه دارد.

اولین قدم برای درمان ریشه دندان این است که دندان پزشک متخصص معاینات اولیه تشخیصی را انجام دهد و با بررسی رادیوگرافی ها مطمئن شود که ریشه دندان آسیب دیده است و سپس اقدامات لازم را انجام دهد.

برای درمان ریشه دندان، دندان پزشک با ابزارهای مخصوص،ریشه دندانی که عفونت کرده است را به خوبی تمیز و پاکسازی می کند. به طور کلی برای درمان ریشه دندانپزشک بافت‌های مغز دندان که پالپ نام دارد، را بر می دارد.

چرا پانسمان موقت، در درمان ریشه نیاز است؟

بعد از پُر کردن ریشه، معمولا دندان به دو علت پانسمان موقت می شود: اول اینکه این درمان ها وقت گیر است و معمولا بیمار خسته می شود. ثانیا این کارها احتمال درد و ناراحتی های بعد از عصب کشی را به همراه دارد. بنابراین معمولا پُر کردن کامل دندان را به جلسه ی بعد و اطمینان از قطع شدن درد احتمالی، موکول می کنیم. در نهایت باید دندان روکش شود و این مرحله را هیچ وقت نباید از یاد برد. زیرا دندان روت کانال شده به دلیل نداشتن بافت زنده، ترد و شکننده خواهد بود لذا با روکش به حفظ ساختار دندان کمک می کنیم.

چه زمان به درمان ریشه نیاز داریم؟

نشانه‌های آسیب‌دیدگی مغز دندان عبارتند از درد، حساسیت بلند مدت نسبت به گرما و سرما، تغییر رنگ دندان؛ تورم، حساسیت لثه در اطراف دندان مورد نظر یا احساس یک مزه بد در دهان. در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید سریعا به دندان پزشک مراجعه کرد. فراموش نباید کرد که هر چه علائم بروز داده شده را نادیده بگیریم درمان ممکن است سخت شود در صورتی که اگر در مراحل اولیه دردهای کوچک را جدی بگیریم درمان بهتر پیش خواهد رفت.

عصب کشی دکتر آزادمنش

نکاتی که بعد از درمان ریشه باید به آن توجه کرد:

– درد بعد از درمان ریشه موضوعی عادی است و جای نگرانی ندارد و با مصرف مسکن و گاهی آنتی بیوتیک زیر نظر پزشک می توان این درد را کنترل کرد.

– به علاوه توصیه می شود تا نهایی نشدن درمان ریشه از جویدن غذا با دندان آسیب دیده خودداری کنید.

– رعایت بهداشت دهان و دندان امری اجتناب ناپذیر است که باید روی آن تاکید زیادی داشت. به غیر از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، ویزیت های به موقع می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

درمان ریشه را به تعویق نیاندازید!

اکثر بیماران ترس زیادی از پروسه درمان ریشه دارند و در بسیاری از موارد، همین ترس باعث تاخیر در مراجعه برای درمان می شود، ولی باید این اطمینان خاطر را به بیماران داد که امروزه با معرفی و ارائه مواد و تکنیک های جدید و درمان همراه با بی حسی، پروسه درمان تقریبا بدون درد انجام می شود و بعد از انجام آن، اکثر بیماران به راحتی و بدون درد بودن درمان اذعان می کنند و از اینکه درمان خود را به خاطر ترس از درد به تعویق انداخته اند، اظهار پشیمانی می کنند.

آیا طول عمر دندانی که درمان ریشه شده است کمتر از دندان های طبیعی است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم نه! اگر درمان به درستی صورت گیرد و فرد نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کند، دندانی که درمان ریشه شده است می تواند مانند یک دندان طبیعی و سالم طول عمر زیادی داشته باشد.

هزینه درمان ریشه چگونه است؟

برای درمان ریشه نمی توان بدون ویزیت و بررسی های لازم قیمت تعیین کرد و بستگی به میزان کار و تعداد ریشه های دندان دارد. همچنین هزینه دستمزد دندان پزشکان متغییر است.