دکتر نوروززاده: چگونه ایمپلنت دندان را نگهداری کنیم؟

نگهداری ایمپلنت دندان دکتر نوروززاده

کسانی که به تازگی ایمپلنت دندان انجام داده اند باید برخی نکات مهم را در پیش بگیرند تا به بهبود کامل و ترمیم نواحی عمل کاشت ایمپلنت دست یابند. اکثر این افراد دچار تورم، کبودی و زخم در نواحی جراحی شده می شوند پیشنهاد می کنیم برخی از راهنمایی های دکتر ادیب در این رابطه را بخوانید.

دقت نکردن به علت هر یک از این نکات زیر می تواند هم درمان کاشت ایمپلنت دندان را با مشکل مواجه کند و هم متقاضی حس کند هزینه کردن و وقت گذاشتنش بی فایده بوده است! به همین علت دندانپزشکان باید از اطلاعات و تبحر مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندانی برخوردار باشند تا بتوانند متقاضی را با شرایط خوب و برخوردار بودن ویژگی های خود انتخاب کنند و همینطور مواد با کیفیت و وسایل مهم برای ایمپلنت دندان را در کلینیک داشته باشند.

– لقی و شکستن پیچ (Screw loosening)

– شکستن بدنه ایمپلنت

– شکستن در مواد ترمیمی

دکتر نوروززاده افزود: تورم در محل جراحی ایمپلنت نگران کننده نیست، به صورت عادی سه تا چهار ساعت بعد از عمل کاشت دندان بهبود پیدا می کند و طی چهار تا پنج روز بعد به کلی رفع خواهد شد. جهت پیشگیری از ورم غیر معمولی و کم شدن آن داروهای استروئیدی جهت 1 یا 2 روز تجویز می شود همچنین توصیه می شود که الزاما  از کمپرس سرد (کیسه یخ، حوله خنک یا حوله نازکی همراه با یخ استفاده کند) از سمت بیرون صورت هر بار به میزان ده تا بیست دقیقه در روزهای اول بعد از جراحی ایمپلنت دندان استفاده کنید. پس از سه روز اگر التهاب و ورم همچنان وجود داشت باید از کمپرس گرم کمک بگیرید.

دکتر نوروززاده توضیح داد: غالبا خونریزی ده دقیقه بعد از جراحی ایمپلنت دندانی رفع می شود و به راحتی با فشار دادن و کمپرس آب خنک و بخیه برطرف می شود ترشح بزاق زیادتر و با رنگ صورتی کمرنگ و خونابه امری معمولی است و هرگز آن را با خونریزی تیره تری که لخته داشته باشد اشتباه نگیرید.

در صورت مشاهده خونریزی سر خود را رو به بالا نگه دارید کمپرس سرد را بر روی صورت خود بگذارید یک گاز استریل را تا زده و بر قسمت خونریزی بگذارید و محکم فشار دهید و پانزده تا بیست دقیقه نگه دارید و این کار را در صورت لزوم چند بار ادامه دهید و در صورتی که خونریزی داشتید با جراح خود تماس بگیرید.

نگهداری ایمپلنت دندان دکتر نوروززاده

کبودی که بخاطر خونریزی احتمال دارد ایجاد شود پس از گذشت چند روز از بین می رود و در طول ده روز متغییر است. مقدار لخته های خون موجب تغییر محل کبودی و دیدن آن در محل وسیع تری از نواحی گردن می شود که پس از جراحی ایمپلنت دندان احتمال دارد دمای بدن شما کمی بالا برود که بسیار عادی است و این واکنش طبیعی بدن با آسپیرین، برای افراد سن بالا به صورت 1 یا 2 عدد قرص هر چهار تا شش ساعت درمان می شود.

ادامه دار شدن تب (بالای چهار روز) خبر از بروز عفونت میدهد که در این حالت سریعا باید به پزشک و جراح خود مراجعه کنید بیشتر بخیه ها از مدلی است که پس از هفت تا ده روز جذب می شوند بخیه ها از جنس ابریشمی و به رنگ سیاه می باشند و باید پس  از 1 تا دو هفته به وسیله دندانپزشک جدا شوند. بی حسی، گزگز و یا مشاهده حساسیت زیاد در نواحی لب و اطراف دهان ممکن است مشاهده شود که غالبا گذراست اما احتمال دارد برای چند ماه طول بکشد.

دوازده ساعت پس از عمل کاشت دندان از شستن دهان و یا دهان شویه ها پرهیز کنید. پس از این مدت از آب نمک نیمه گرم (1 قاشق چایخوری نمک در 1 لیوان آب ولرم) و یا از محلول 2% کلروهگزیدین جهت شستشو استفاده کنید. در روز اول از مصرف غذاهای سفت و داغ پرهیز کنید چون موقع جویدن و میل کردن احتمال دارد با مشکل مواجه شوید. خوراکی های نرم و مایعات دارای مقادیر مورد نیاز از پروتئین، ویتامین و کلسیم میل کنید. در دوره ترمیم و یکپارچگی استخوانی شما مناسب ترین فرد برای انتخاب کیفیت رژیم غذایی خود می باشید. بعد از عمل جراحی کاشت دندان، دندانپزشک با شما در تماس خواهد بود تا مطمئن شود که بیمار با هیچ نوع عارضه ای مواجه نیست بعد ایمپلنت دندان بدون وارد کردن هیچ نوع فشاری در زمان سه تا چهار ماه آزاد خواهد شد و پس از آن روی ایمپلنت دندانی باز میگردد.