دکتر منیره تهرانی: مرتب کردن ظاهر دندان ها با استفاده از ارتودنسی

ارتودنسی دکتر منیره تهرانی

ارتودنسی علاوه بر دادن ظاهری مرتب و زیبا به دندان های شما، جویدن و گاز گرفتن غذا را نیز براي شما راحت‌ تر میکند. با استفاده از این روش دندان‌ها صاف شده و در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند. در این مطلب اطلاعات مفیدی در مورد ارتودنسی در اختیار شما قرار می دهیم.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی یک کلمه یونانی به معنای ردیف کردن دندان ها می باشد. متخصص ارتودنسی علاوه بر تغییرات دندانی قادر به تغییر موقعیت استخوان ها و هماهنگ نمودن اجزای صورت نیز میباشد که البته دندانپزشک با بهره گیری از طرح رشد تغییرات استخوانی را کنترل و هدایت می نمایید.

انواع ارتودنسی

– ارتودنسی ثابت

– بریس خود باز و بسته شونده دیمون

– بریس لینگوال یا پشت دندانی

– ارتودنسی شفاف با براکت سرامیکی

– ارتودنسی متحرک

– ارتودنسی نامرئی

هدف از ارتودنسی چیست؟

دکتر منیره تهرانی گفت: در ارتودنسی ۳ هدف عمده درمانی وجود دارد:
۱- تغییر موقعیت دندانها برای ردیف و هماهنگ شدن آنها با استخوان فک که در هر سنی قابل انجام میباشد.
۲- درمانهای فانکشنال یا ارتوپدیک: دندانپزشک به منظور تغییر موقعیت استخوانهای فکین برای رفع ناهنجاری های فکی قبل از اتمام سن رشد با کمک پلاک های متحرک قادر به اعمال نیرو به عضلات و متعاقبا به استخوان ها می باشد.
۳- درمانهایی که به منظور آماده سازی وضعیت دندانها برای جراحی های فک و صورت انجام میگردد که درافراد بالای ۱۸ سال با ناهماهنگی های استخوان فکین انجام می شود و پس از جراحی درمان نهایی ارتودنسی تا چند ماه بعد از جراحی ادامه می یابد.در واقع میتوان گفت بخشی از روند درمان ارتونسی می باشد.

زمان انجام ارتودنسی

ارتودنسی دکتر منیره تهرانی

بهترین زمان ارتودنسی دندان برای درمان نامرتبی دندان ها در کودکی است، اما این روش درمانی برای ارتودنسی بزرگسالان نیز مفید است، بطوریکه ارتودنسی در سنین بالا و تعداد افراد بزرگسالی که این درمان ارتودنسی را انجام می‌دهند رو به افزایش است. درضمن تفاوت‌های بسیاری بین ارتودنسی کودکان و ارتودنسی در بزرگسالان وجود ندارد. برای انجام ارتودنسی کودکان توسط ارتودنتیست، باید صبر کرد تا تعداد دندان های مناسب برای انجام ارتودنسی دندان کودکان رشد کنند.

طول دوره درمان

دکتر منیره تهرانی در این باره افزود: طول دوره درمان ارتودنسی معمولاً در افراد مختلف کم و بیش مشابه است، اما زمان لازم برای نصب بریس‌های ارتودنسی ممکن است متفاوت باشد. در واقع انواع مختلف بریس‌ها، به زمان‌های مختلفی نیاز دارند. اگر بریس‌ها در طول دوره درمان به تنظیمات و خدمات نگهداری حرفه‌ای نیاز داشته باشند، هزینه نهایی آنها بیشتر خواهد بود. معمولاً در طول دوره ارتودنسی، شما باید هر ۴ هفته یک بار به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا تنظیمات لازم را بر روی بریس‌ها انجام دهد.

اهمیت رعایت بهداشت در طول دوره درمان ارتودنسی

رعایت بهداشت در طول دوره درمان ارتودنسی اهمیت ویژه ای دارد زیرا به دلیل وجود براکت های ارتودنسی و نیز سیم های ارتودنسی، گیر غذایی بسیار بیشتر از قبل بوده و امکان مسواک زدن، تنها با استفاده از مسواک های معمول مشکل است. بنابراین به بیماران پیشنهاد می شود از وسایل کمکی خاصی که به همین دلیل ساخته شده اند به منظور رعایت بهداشت صحیح و کامل بهره ببرند و همچنین انجام دهان شویه نیز به صورت مرتب توصیه می شود.