دکتر منیره تهرانی: مهم ترین توصیه ها و مراقبت ها بعد از درمان ایمپلنت

ایمپلنت دکتر منیره تهرانی

ایمپلنت یکی از موثرترین درمان ها به منظور جایگزینی دندان های از دست رفته است. بدون شک تمام متقاضیان این درمان خواهان رسیدن به نتیجه موفقیت آمیز بعد از درمان هستند. به منظور دستیابی به موفقیت در جراحی ایمپلنت دندانی، بیمار باید تمام دستورالعملهایی که از جراح خود برای مراقبتهای پس از عمل دریافت می کند را بدقت دنبال نماید.

توصیه های زیر جهت راحتی و آسایش بیشتر شما در چند روز اول پس از جراحی تنظیم شده است. موفقیت دراز مدت درمان به آگاهی شما از مراقبتهای پس از جراحی، همکاری شما در رعایت بهداشت دهان و مراجعات منظم پس از پایان درمان بستگی دارد.

استراحت

– در ساعات باقی مانده از روز پس از عمل جراحی ، در سکوت دراز کشیده و استراحت کنید، سر خود را کمی بالاتر قرار دهید.

– برای جلوگیری از سرگیجه همیشه به آرامی از یک وضعیت به وضعیت دیگر حرکت کنید، برای مثال اگر در حالت خوابیده هستید و می خواهید بلند شوید ابتدا به آرامی چند لحظه در جای خود بنشینید و سپس به آرامی بایستید.

– بیمار باید بعد از عمل جراحی ایمپلنت استراحت کرده و فعالیت بدنی خود را محدود کند، درست مانند هنگامیکه به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا شده است. از انجام تمرینات ورزشی شدید تا ۴۸ ساعت پس از جراحی ایمپلنت دندانی بپرهیزد.

– برای بهبود سریع محل جراحی بهترین کار استراحت است.

یخ

در اسرع وقت، یک کیسه یخ را بر روی صورت خود در محل عمل قرار دهید، بطور متناوب ۱۰ دقیقه یخ را بر روی صورت خود نگهدارید و ۱۰ دقیقه آنرا بردارید.

استفاده از بسته یخ برای ۲۴-۴۸ ساعت اول پس از عمل جراحی به راحتی شما و به حداقل رساندن تورم کمک خواهد کرد. ۳ روز بعد از جراحی، گرمای مرطوب می تواند به کمتر شدن ناراحتی شما کمک کند.

دارو

در حالت ایده آل، داروهای ضد درد- مانند Tylenol, Nuprin, Advil یا داروهای ضد درد غیرآسپرینی- باید قبل از برطرف شدن بی حسی استفاده شوند. اگر شخص دیگری قرار است شما را به خانه برگرداند، می توانید داروهای ضد درد خود را در مطب بلافاصله پس از جراحی مصرف کنید(دو عدد یکجا) و پس از آن هر ۳ تا ۴ ساعت یکبار مصرف دارو را تا هنگام خواب ادامه دهید. اگر داروی ضد درد قبل از زمانی که انتظار می رود، بی تاثیر شود، شما می توانید به جای آن، از ایبوپروفن هر دو ساعت یکبار استفاده کنید.

برای افراد بالغ، مصرف ایبوپروفن نباید از ۸۰۰ میلی گرم سه بار در روز تجاوز کند. داروهای مسکن به طور منظم به مدت ۲ روز باید مصرف شوند. شدت درد در مدت چند روز کاهش می یابد. چنانچه درد پس از چند روز بیشتر شود، بیمار باید با جراح خود تماس بگیرد.

مهم ترین مراقبت ها پس از درمان ایمپلنت

ایمپلنت دکتر منیره تهرانی

– سعی کنید ۲۴ ساعت بعد از جراحی استراحت نمایید.

– روز اول غذای سرد، نرم و سبک میل نمایید.

– در صورت نیاز به آرامی آب دهان را بیرون بریزید.

– روز اول دهان را شستشو ندهید.

– داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک را طبق دستور استفاده نمایید و از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید.

– مشروبات الکلی مصرف نکنید.

– اگر از بیهوشی برای بی حسی شما استفاده شده به هیچ وجه رانندگی نکنید.

– تا یک هفته غذای نرم و سبک مصرف نمایید.

– بعد از هر وعده غذا با احتیاط مسواک بزنید و دهان خود را شستشو دهید.

– در صورت تجویز دهانشویه کلرهگزیدین نخست مسواک زده سپس دهان را با آب نمک رقیق و گرم شستشو داده آنگاه به مدت نیم ساعت هانشویه را در دهان غرغره نموده و بعد از بیرون ریختن آن تا نیم ساعت نوشیدنی یا غذا میل ننمایید.

– تا یک هفته از فعالیتهای سنگین بدنی و ورزشی بپرهیزید.

– تا یک هفته سیگار نکشید.

– در صورتی که پروتز متحرک دارید تا یک هفته از آن استفاده نکنید.

– در صورتی که پروتز ثابت دارید جهت جلوگیری از فشار بر ناحیه جراحی شده به مطب مراجعه نمایید تا تنظیم گردد.

– در صورت استفاده از پروتز موقت بعد از هر وعده غذا آن را تمیز نمایید.

– در صورت وجود جراحی ایمپلنت به همراه جراحی سینوس لیفت از فشار بر ناحیه بینی و دستگاه تنفسی خودداری نمایید.