دندانپزشک

برخی از افراد هنگامی که به دندانپزشک مراجعه می کنند، حقیقت را جور دیگری جلوه می دهند اما دندانپزشک ها متوجه دروغ های آن ها در مورد وضعیت دندان هایشان می شوند. برای مثال وقتی بیمار می گوید که در طول هفته از نخ دندان استفاده می کنم، دندانپزشک از وضعیت دندان های او متوجه می شود که چندهفته یکبار آنان از نخ دندان استفاده می کنند.

یک‌چیز قطعی در مورد رابطه میان بیمار و دندان‌پزشک این است که یک رابطه دوستانه بین بیمار و دندان‌پزشک عامل اصلی بهترین درمان ممکن است.

وقتی‌که مردم به دندان‌پزشک خود مراجعه می‌کنند تمایل دارند که اندکی حقیقت را طور دیگر جلوه دهند. و دکتر شاون ادیبی، دانشیار گروه سلامت کلی دندان در دانشگاه تگزاس می‌گوید که دندان‌پزشک‌ها چنین چیزی را متوجه می‌شوند.

برای مثال، دکتر ادیبی می‌گوید که وقتی یک بیمار می‌گوید که هفته‌ای یک‌بار از نخ دندان استفاده می‌کند، دندان‌پزشک‌ها متوجه می‌شوند که منظور آن‌ها از هفته‌ای یک‌بار هرچند هفته یک‌بار است.

دکتر ادیبی می‌گوید: «دهان یک فرد نه‌تنها مظهر نسبتاً خوبی از سلامت دهانی فرد است، بلکه مظهر سلامت کلی فرد نیز است.» و دروغ گفتن در مورداستفاده از نخ دندان یا نوشیدن الکل می‌تواند بعدها باعث مشکلاتی شود.

برای مثال، دکتر ادیبی می‌گوید که اگر بیماری که می‌گوید هرروز از نخ دندان استفاده می‌کند زیر لثه‌های خود التهاب داشته باشد، ممکن است که مبتلابه یک مشکلی همچون لوکمیا (leukemia) باشد. اگر یک بیمار در مورد عادات استفاده از نخ دندان حقیقت را به دندان‌پزشک خود بگوید، دندان‌پزشک او می‌تواند زندگی او را نجات دهد، اما اگر بیمار دروغ بگوید، مجبور به انجام آزمایش‌های غیرضروری خواهد بود و نگرانی‌های بی‌مورد خواهد داشت. یک‌چیز قطعی در مورد رابطه میان بیمار و دندان‌پزشک این است که یک رابطه دوستانه بین بیمار و دندان‌پزشک عامل اصلی بهترین درمان ممکن است. در ادامه به 7 دروغی اشاره می‌کنیم که معمولاً بیمارها به دندان‌پزشک خود می‌گویند. با آگاهی از این هفت دروغ می‌توانید در قرار ملاقات آتی خود با دندان‌پزشکتان از بیان آن‌ها خودداری کنید.

1. درد نمی‌کند

دندان‌پزشک‌ها چطور متوجه این دروغ می‌شوند: سند دروغ بودن این عبارت در چشم‌های شما است. دکتر ادیبی می‌گوید: «وقتی‌که یک فرد درد می‌کشد، چشم‌ها او شروع به لرزش می‌کنند یا برهم فشرده می‌شوند.» علاوه بر این، دکتر ادیبی می‌گوید: «در صورت درد، بدن شما وارد حالت تدافعی می‌شود.» همچنین دندان‌پزشک‌ها می‌توانند با سفت شدن پاها و زبان متوجه وجود درد در شما شوند.
چه‌کاری باید انجام دهید: اگر کاری که دندان‌پزشک در حال انجام آن است باعث احساس درد شما شده است آن را به دندان‌پزشک بگویید، مخصوصاً اگر درد شما تندوتیز است. در این صورت، دندان‌پزشک شما از یک ماده بیهوشی موضعی استفاده می‌کند. و اگر در روز خاصی با دندان‌پزشک خود قرار ملاقات دارید و این قرار ملاقات فراتر از تمیزکاری ساده دندان است، با مطب پزشک خود تماس بگیرید و از آن‌ها به پرسید که آیا می‌توانید پیش از قرار ملاقات از مسکن‌های خاصی استفاده کنید.

2. به‌ندرت نوشیدنی‌های گازدار می‌نوشم

دندان‌پزشک‌های چطور متوجه این دروغ می‌شوند: دکتر ادیبی می‌گوید که اسید موجود در نوشیدنی‌های گازدار می‌تواند باعث ساییده شدن لایه محافظتی مینای دندان شود که سطح بیرونی دندان را می‌پوشاند. او خاطرنشان می‌کند که لیموناد و مرکبات نیز می‌توانند آسیب مشابهی به دندان برسانند.
چه‌کاری باید انجام دهید: به مصرف سودا یا نوشیدنی‌های گازدار نه بگویید، چون عامل مشکلات سلامتی بسیاری هستند.. دکتر ادیبی توصیه می‌کند که برای مدت‌های طولانی از مزه کردن شیرینی‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی خودداری کنید. اگر بتوانید پس از مصرف نوشیدنی‌های گازدار دهان خود را با آب بشویید، با این کار باعث از بین بردن اسیدهای باقی‌مانده روی دندان می‌شوید.

3. سیگار نمی‌کشم

دندان‌پزشک‌ها چطور متوجه این دروغ می‌شوند: دکتر ادیبی می‌گوید که تنباکو عامل مهمی در لکه‌دار کردن دندان‌های شما است. ازآنجایی‌که رنگ لکه‌ها ممکن است از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشند، اگر او در مورد سیگار کشیدن شما مظنون شود ممکن است لباس‌هایتان را بو کند یا به‌منظور وجود لکه‌های نیکوتین انگشت‌هایتان را بررسی کند.

چه‌کاری باید انجام دهید: هر چه زودتر سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن نه‌تنها خطر ابتلا به سرطان ریه را در شما افزایش می‌دهد، بلکه خطر ابتلا به دیگر سرطان‌ها همچون سرطان‌های مرتبط با دهان و گلو را نیز نسبتاً افزایش می‌دهد. تنباکوهای بدون دود همچون گرد تنباکو و آدامس تنباکو نیز سالم نیستند. به عقیده مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، سیگار کشیدن می‌تواند باعث بیماری لثه، پوسیدگی دندان و از دست دادن دندان شود.

دندانپزشک

4. به‌طور منظم از نخ دندان استفاده می‌کنم

دندان‌پزشک‌ها چطور متوجه این دروغ می‌شوند: دکتر ادیبی توضیح می‌دهد که مسواک زدن باعث از بین رفتن جرم روی خط لثه شما می‌شود، اما استفاده از نخ دندان می‌تواند باعث از بین رفتن جرم زیر لثه‌های شما شود. بنابراین، اگر لثه‌های شما ملتهب شوند، می‌توان گفت که این بیماری لثه نشانه‌ای از عدم استفاده منظم از نخ دندان یا نحوه نادرست استفاده از نخ دندان است.

چه‌کاری باید انجام دهید: حداقل روزی یک‌بار از نخ دندان استفاده کنید. انجمن دندان‌پزشکی آمریکا توصیه می‌کند که نخ را بین دندان‌های خود قرار دهید و از حرکات آرام بالا و پایین برای خارج کردن ذره‌های غذایی استفاده کنید.

5. در مسیر آمدن به مطب شما راه را گم کردم

دندان‌پزشک‌ها چطور متوجه این دروغ می‌شوند: دکتر ادیبی می‌گوید که امکان گم کردن راه رسیدن به مطب وجود دارد، اما گاهی از اوقات دندان‌پزشک‌ها بر این باورند که بیمار به دلیل آنکه نگران معاینه دندان‌های خود است سعی می‌کند که این بهانه را بیاورد. دندان‌پزشک‌ها به‌خوبی می‌دانند که مردم از معاینه‌های دندانی و شیوه‌های آن می‌ترسند. اما بر اساس نتایج یک تحقیق چاپ‌شده در شماره 2014 ژورنال Frontiers of Public Health، وقتی‌که یک فرد می‌ترسد که نزد دندان‌پزشک خود برود، احتمالاً قرارهای ملاقات آتی خود را به تاخیر خواهد انداخت و همین امر باعث می‌شود که در آینده مشکلات دندانی بیشتری داشته باشد.
چه‌کاری باید انجام دهید: اگر نگرانی خاصی دارید آن را با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید. به دندان‌پزشک‌های خود اعتماد کنید. دندان‌پزشک شما می‌تواند برای کاهش اضطراب شما به شما اکسید نیترو دهد یا گام‌های دیگری را برای کاهش ترس شما در طول قرار ملاقات بردارد. بعضی از افراد اضطراب دندانی شدیدی دارند که برای درمان آن نیز به کمک یک روان‌شناس است.

6. به‌ندرت الکل می‌نوشم

دندان‌پزشک‌ها چطور متوجه این دروغ می‌شوند: دکتر ادیبی می‌گوید که الکل بوی مشخصی دارد و افرادی که الکل می‌نوشند دهان بسیار خشکی دارند. دکتر ادیبی می‌گوید: «الکل در کار غدد بزاق اختلال ایجاد می‌کند و تولید بزاق را کاهش می‌دهد.»
چه‌کاری باید انجام دهید: اگر مصرف مشروبات الکلی در شما زیاد است (به عقیده مرکز سوءمصرف مواد و خدمات سلامت روانی، نوشیدن زیاد مشروبات الکلی به معنای پنج پیک یا بیشتر در یک موقعیت مشابه یا پنج روز یا بیشتر در طول یک ماه است.) به عقیده جامعه سرطان آمریکا از هر 10 نفر مبتلابه سرطان دهان 7 نفر آن‌ها افرادی هستند که نوشیدنی‌های الکی زیادی مصرف می‌کنند.

7. در طول شب دندان‌هایم را به هم نمی‌سایم

دندان‌پزشک‌ها چطور متوجه این دروغ می‌شوند: به هم ساییدن دندان‌ها می‌تواند باعث یک ظاهر کهنه برای دندان‌ها شود. دکتر ادیبی می‌گوید که اگر سردرد دارید یا اگر در اطراف فک خود درد عضله دارید، احتمالاً نشانه این است که مبتلابه «بروکسیسم شبانه» هستید که همان به هم ساییدن دندان‌ها در طول شب است. اگر یک فرد بگوید که در طول شب دندان‌هایش را به هم نمی‌ساید نمی‌توان او را متهم به‌دروغ گویی دانست، چون در طول شب فرد متوجه نمی‌شود که دندان‌هایش در حال به هم ساییدن هستند. باوجوداین، به هم ساییدن دندان‌ها را نباید نادیده گرفت.
چه‌کاری باید انجام دهید: دکتر ادیبی می‌گوید که برای محافظت از مینای دندان نیاز به یک ابزار محافظتی برای دندان است. بهترین راه این است که در مورد احتمال به هم ساییده شدن دندان‌هایتان در طول شب با دندان‌پزشک خود صحبت کنید تا شیوه مناسبی را برای محافظت از مینای دندان به شما پیشنهاد کند.

منبع: شفا آنلاین