خطرات هدفون برای سلامت شنوایی

هدفون از رایج ترین ابزار الکترونیکی است که این روزها در دست همه سنین دیده می شود. بهتر است کمتر از این ابزار و وسایل جانبی استفاده کنید چون باعث آسیب به شنوایی تان می شوند و به مرور زمان شما را به صورت دائمی ناشنوا خواهند کرد. گوش دادن به موسیقی با صدای بلند تهدیدی برای سلامت شنوایی تان به شمار می رود.

اگر سلول‌های موهای گوش به هر دلیلی صدمه ببینند، دچار ناشنوایی دایمی خواهیم شد. درون هر یک از گوش‌ها، گوش درونی به نام حلزون گوش وجود دارد که اصوات را به شکل ارتعاش دریافت می‌کند. درون این ساختار، ۱۵۰۰۰ موهای ریز وجود دارد.

مردم به توصیه‌های مبنی بر گوش نکردن موسیقی بلند با استفاده از هدفون اهمیتی نمی‌دهند و با این کار دایما به شنوایی خود صدمه می‌زنند. یکی از متخصصان شنوایی دانشگاه لانگون در نیویورک در تحقیقات خود متوجه شده است که نوجوانان و جوانان بسیاری در معرض ناشنوایی قرار دارند و از هر 5 نوجوان، یک نفر به نوعی مشکل شنوایی ناشی از شنیدن اصوات بلند قرار دارد.

خطرات هدفون برای سلامت شنوایی

اگر سلول‌های موهای گوش به هر دلیلی صدمه ببینند، دچار ناشنوایی دایمی خواهیم شد. درون هر یک از گوش‌ها، گوش درونی به نام حلزون گوش وجود دارد که اصوات را به شکل ارتعاش دریافت می‌کند. درون این ساختار، ۱۵۰۰۰ موهای ریز وجود دارد. این سلول‌های حسی موهای ریز که برای شناسایی امواج صوتی حیاتی‌اند، بسیار شکننده هستند و در عین حال مجددا تولید نمی‌شوند، بنابراین هر گونه صدمه به آنها دایمی است و فرد را ناشنوا می‌کند.

هدفون‌هایی که داخل گوش قرار می گیرند، معمولا نزدیک پرده گوش هستند و در این حالت فشار صدا، بیشتر شده و به شنوایی صدمه می زند. بنابراین وقتی موهای درون حلزون گوش را دچار لرزش کنید، به آنها صدمه می‌زنید. در واقع افزایش صدا از ۳ دسی بل به ۶ دسی بل، شدت صدا را دوبرابر می‌کند.

خطرات هدفون برای سلامت شنوایی

متخصصان گوش می گویند، اگر می‌خواهید با استفاده از هدفون، موسیقی گوش کنید، قانون صحیح صدای پخش کننده موسیقی، فقط بالا بردن ۶۰ درصد آن و کمتر از ۶۰ دقیقه در روز شنیدن با هدفون است. در واقع محدوده مجاز شدت صدا برای گوش انسان بین ۰ تا ۸۵ دسی بل است و بیش از آن مضر محسوب می‌شود.

برخی از افراد برای اینکه صدای اطراف‌شان را نشنوند، صدای پخش کننده را بسیار زیاد می‌کنند. اما می‌توان با استفاده از هدفون‌های با کیفیت که صدای بیرون را فیلتر می‌کنند، صدای ملایم موسیقی را به خوبی شنید.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، حتی اگر دایما کنار وسایل حمل و نقل عمومی مانند قطارها هستید، باید با استفاده از محافظ های گوش، گوش‌هایتان را از خطر صداهای بلند محفوظ نگهدارید

شفاآنلاین