سیستم های نویگیشن ایمپلنت یک سیستم خلاقانه در دندانپزشکی دکتر ادیب

سیستم نویگیشن دکتر ادیب

جی پی اسی برای دندانپزشکان

سیستم های ناوبری دندانپزشکی جدید مزایای قابل توجهی برای دندانپزشکان دارند  درست مثل کارایی که برای رانندگان ارایه می دهد به خصوص در رابطه با افزایش کارایی، حجم، برنامه ریزی و عمل و همین طور زمانی که صرف ایمپلنت دندان می شود به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

طبق گفته آکادمی دندانپزشکی آمریکایی، بازار ایمپلنت تا سال 2022 در ایالات متحده و اروپا به 4.2 میلیارد دلار می رسد و انتظار می رود که ایمپلنت های دندانی جدید جایگزین تاج و پل های استفاده شده در درمان سنتی گذشته شوند. جای هیچ تعجب نیست که بازار نویگیشن ایمپلنت دندانی بتواند برنامه ریزی و ایمپلنتو لوژی را تسریع و گسترش دهد.

به طور معمول سیستم های ناوبری ایمپلنت دندانی دارای فناوری های تلفن همراه شامل: دوربین ها نرم افزار ردیابی حرکت دستگیره و فایل پیوست فک و همین طور محاسبه لحظه ای به صفحه نمایش می باشد. هنگامی که توموگرافی کامپیوتری توسط فروشندگان جداگانه استفاده می شود. دندانپزشکان یک راهکار ارزانتر تصویر برداری را می توانند خریداری کنند که این کاهش دوز تابش نیز می تواند به نفع بیماران می باشد. تحقیق و توسعه در زمینه ی سیستم های نویگیشن جدید باعث شده  است که این زمینه از دندانپزشکی به طور فزاینده ای رقابتی باشد.

برنامه ریزی و قرار دادن دندان در جای مناسب

داستان های دیگر سیستم های نویگیشن ایمپلنت جی پی اس برای دندانپزشکان ربات های نرم و آرامی است که  برای تمرینات توانبخشی، کاهش اثرات جانبی  است.

رقابت مواد جدید ایمپلنت دندان

ایمپلنت های پلاستیکی بسیار جالب هستند برای مثال آن هایی که از پلی اترکتون ساخته شده اند برای روش بی حرکتی مهاجم یا همان درج بدون فلپ بسیار عالی  و مناسب هستند و در آینده نیز این مواد می توانند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشند.  علاوه بر سرامیک و پلاستیک خالص، تلاش برای ساخت بهترین مواد ترکیبی در جهان بسیار شگفت انگیز است.

به نظر دکتر ادیب که متخصص دندانپزشکی ایمپلنت است. پلاستیک بسیاری از امکانات را برای کاشت دندان ارایه می دهد. او همچنین معتقد است ترکیپ ارتوپدی و فیبر در حال حاضر در حفره ی دهان خوب نیست اما بسیار جدید است و امکان دارد که در ترمیم موقت مفید باشد و به توسعه ی بیشتر نیاز دارد.

به دلیل زیبایی زیرکونیا محبوب است

زیر کونیا (ماده ی سفید بلورین به نام زیرکونیا جایگزین دی اکسید) یک نوع سرامیک است و به جای فلز در نظر گرفته شده است و به خصوص برای زیبایی محبوب است. افزایش ایمپلنت های زیرکونیا به این دلیل است که دیگر رنگ تیره دیده نمی شود و درخشنده تر از رنگ دندانی است که از انسان دیده می شود. بنابراین بهتر است برای جلوی دندان ها از این مواد بی نظیر استفاده شود. زیرکونیا به طور سنتی یکپارچه است و برای جایگزینی باید از قطعه در زمان مناسب استفاده کرد.

سیستم نویگیشن دکتر ادیب

آغاز کاشت دندان با طلا

دکتر ادیب در این باره افزود: از زمان پیدایش بشریت افراد از پروتز های دندانی در یک فرم دیگری برای جایگزین دندان های از دست رفته استفاده می کرده اند این با کاشت طلا 2500 سال قبل از میلاد در سرزمین مصر آغاز شد و حتی برخی تلاش های سارقان قبر برای دندان های از جنس طلا وجود داشته است.

عصر مدرن برای ایمپلنت ها در دهه ی 1930 آغاز شد و پس از آن جراحان ارتوپدی از ویتالیوم که یک آلیاژ کروم کبالت است برای استخوان ران استفاده می کردند. پس محققان با این ایده از جایگزینی دندان ها حمایت کردند. ایمپلنت کبالت و فولاد ضد زنگ مورد استفاده قرار گرفت اما مشکلاتی هم با خود به همراه داشت روتکو اسکی گفت فولاد در اثر ضربه برخی از مواد معدنی آن منتشر می شود. اما این عنوان بدون رنگ نامیده می شود و رنگ آمیزی در دنیا ی ایمپلنت ها غیر ممکن نیست. این پیشرفت واقعی ایمپلنت های ساخته شده از تیتانیوم و آلیاژ های آن است.

گابور ادامه می دهد که امروزه ایمپلنت های دندانی از راه کشف تصادفی تحقیقات پزشکی در سال 1952 به وجود آمده اند یک پزشک سوئدی متوجه شد که تیتانیوم زمانی با استخوان تماس پیدا می کند به آن آسیبی نمیرساند و استخوان درست رشد می کند و قطعه ی تیتانیوم را بدون حذف استخوان می توان جایگزین کرد و این کار به ایمپلنت های امروز تبدیل شده است. آریون گارگ استاد بخش جراحی دهان فک و صورت در دانشگاه میامی بیان کرد که: با این همه پیشرفت باز هم برخی از بیماران با ایده ی قرار دادن فلز در دهان خود مقاومت می کنند. او تاکید کرد که هیچ عاملی وجود ندارد که ثابت کند تیتانیوم باعث بروز مشکل در سلامت فرد شود و از آنجا که ایمپلنت های دندانی تیتانیوم هستند هنوز هیچ نوع گزارشی از آلرژی یا واکنش به فلز از آنها ارایه نشده است. در صورتی که برخی از افراد نسبت به فلزات دیگر از جمله نیکل حساسیت دارند.

 طراحی و قرار دادن دندان در موقعیت درست

طراحی و قرار دادن دندان در موقعیت کامل با زیبا شناسی خوب و دقیق و با دقت ده برابر بیشتر از از مدل انجام می گیرد. مزایای کلیدی سیستم عبارتند از: افزایش بهره وری ،امکان تغییرات تجسم کامل عمل و تایید صحت آن. ماراندولا قبلا در شرکتی مشغول به کار بوده که سیگنال مخروطی را تولید کرده است که نویگیشن را به عنوان گسترش منطقی این فناوری در نظر گرفته اند.

عمل جراحی ایمپلنت نویگیشن به یک نمای 360 درجه ای است و امکان تجسم دقیق در طی استیوتومی و کاشت دقیق ایمپلینت را فراهم می کند و جراح موقعیت زاویه و عمق ایمپلنت را با استفاده از یک نمایه راهنما  درک می کند.

دوربین در کارت سبب کنترل زمان واقعی دریل و قرار دادن ایمپلینت از طریق تصویر بیمار می شود. ردیابی رنگ و عمق مته نیز با استفاده از این فن آوری امکان پذیر است و مزایای مهم دیگر این سیستم ها این است که نیاز به برش کمتر نسبت به تکنولوژی های قبل دارد.

اجزای ضروری سیستم ناویکیشن عبارتند از: یک کامپیوتر کوچک، دفترچه یادداشت و همچنین یک سنسور نوری وجود دارد که الگو های چاپ شده در نرم افزار ردیاب را تشخیص می دهد. جراحان از تصویر به این منظور که چگونه ایمپلنت ها را قرار دهند و مکان ردیابی مته و فک بیمار را مشخص کنند استفاده می کنند.