درس خواندن

ریاضی یکی از درس های بسیار شیرین و کاربردی است که از آن در زندگی روزمره مان استفاده می کنیم. یاد گرفتن ریاضی و تقویت آن می تواند به موفقیت شما در زندگی و کار کمک کند به همین خاطر راهکارهای موثر تقویت مهارت ریاضی را در این مقاله آماده کرده ایم. پیشنهاد می کنیم که این مقاله را از دست ندهید و حتما آن را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

بسیاری از افراد به دلیل به دست آوردن نمره‌های ضعیف از درس ریاضی در دوران تحصیل از رشته ریاضی رویگردان می‌شوند و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند و حتی در سال‌های دانشگاه نیز به دنبال رشته‌هایی با کمترین درگیری با دانش ریاضی هستند، اما پژوهش‌های دانشمندان نشان داده است موفقیت در درس ریاضی در دوران تحصیل می‌تواند سبب موفقیت کاری، تحصیلی و حتی موفقیت خانوادگی افراد و به دست آوردن ثروت بیشتر شود.

برای موفقیت در دانش ریاضی از سال‌های خردسالی باید به آن علاقه داشته باشید، انجام بازی‌های آنلاین ریاضی یکی از راه‌های تقویت مهارت دراین رشته است.

یکی از این بازی‌ها، نرم افزار جعبه اژد‌ها (DragonBox ۵) است که برروی گوشی تلفن همراه نصب می‌شود و به شما در توانایی حل مسئله‌های جبری، معادله‌های چند مجهولی و مواردی از این دست کمک می‌کند و به تدریج در مراحل بالاتر مسئله‌های سخت‌تر برای شما طرح می‌کند.

افزون بر برنامه و بازی‌های رایانه‌های، برای افزایش توانایی درحل مسئله‌های ریاضی باید این دانش را در زندگی روزمره خود وارد کنید. به حساب و کتاب خرید‌های خود بپردازید، تخفیف‌ها را محاسبه کنید، قیمت اشیا را جمع بزنید، قسط‌های وام را محاسبه کنید و به این ترتیب در انجام محاسبه‌های ریاضی پیشرفت قابل توجهی می‌کنید.

مطالعه درباره دانش ریاضی، خرید کتاب‌های آموزشی، مطالعه زندگی بزرگان این دانش در جهان، حفظ کردن برخی از فرمول‌های مشهور و اینکه ازاین فرمول‌ها چگونه برای حل مسئله‌ها استفاده می‌شود می‌تواند سبب علاقه مندی شما به ریاضیات شود.

چنانچه در کلاس درس ریاضی در هر پایه تحصیلی شرکت دارید، حضور به موقع در کلاس و یادداشت برداری از مطالب را فراموش نکنید، حل تمرین‌ها، پرسش از استاد، استفاده از جزوه‌ها و کتاب‌های کمکی و دریافت کمک از افرادی که درحل مسئله‌های ریاضی موفق هستند در موفقیت شما بسیار اثربخش است.

زمان کافی برای مطالعه درس ریاضی کنار بگذارید، برای تسلط بر دانش ریاضی به زمان نیاز هست تا مطالب در ذهن نهادینه شود، برای آموختن دانش ریاضی زمان مشخصی را در خانه، محل کار، کتابخانه یا هرمکانی که سبب افزایش تمرکز شما می‌شود، حضور پیدا کنید و به مطالعه مطلب‌ها بپردازید. در صورتی که استفاده از ماشین حساب برایتان مجاز است می‌توانید از نرم افزار‌های تخصصی ریاضی و ماشین حساب برای حل مسئله‌ها استفاده کنید.

هر روز زمانی برای مطالعه ریاضی اختصاص دهید، سستی در مطالعه ریاضی سبب از دست رفتن توانایی و سرعت عمل در حل مسئله و افت کیفیت آموزشی شما می‌شود. در برخی روز‌ها تنها به مرور مطالب قبلی و روخوانی یا حل مجدد سئوال‌ها بپردازید تا ذهن خود را پویا نگه دارید.

۲ الی ۴ ساعت مطالعه مفید ریاضی درطول هفته برای تسلط بر دانش ریاضی در سطح دانشگاهی مناسب است و البته بسته به رشته در برخی گرایش‌ها نیاز به مطالعه بیشتر است.

درس خواندن

روخوانی مطالب قبل از حضور در کلاس می‌تواند سبب افزایش درک شما از مطالب درسی در جلسه پیش‌روی شود، مطالعه درس به صورت گروهی با افراد درس خوان، اندیشیدن به راه های جدید برای حال مسئله، داوطلب شدن در کلاس برای حل سئوال ها همگی سبب افزایش توان حل مسئله های ریاضی می‌شود.

برای افزایش توانایی در دانش ریاضی، به آن علاقه‌مند باشید برای این منظور می‌توانید از کتاب‌هایی که با ویرایشی جذاب به تدریس ریاضی می‌پردازند استفاده کنید و در پایان هر مطلب درسی و تسلط بر آن به خودتان پاداش دهید.

عادت‌های مطالعه هر فرد در موفقیت یا ناکامی او در یادگیری مطالب درسی موثر است. داشتن تمرکز، انگیزه، علاقه، پشتکارو میل به یادگیری بزرگترین عامل‌ها برای یادگیری درس‌های مختلف هستند.

در زمان مطالعه ریاضی تمرکز کافی داشته باشید، قبل از آن استراحت کنید تا با احساس خواب آلودگی مطالعه نکنید، می‌توانید از نوشیدنی هایی، چون آب، چای سبز، میزان استاندارد قهوه، چای، آبمیوه، شیر و سایر نوشیدنی‌های سالم در کنار مصرف آجیل، شکلات تلخ، تنقلات سالم، میوه و سالاد بر تغذیه سلول‌های مغزی و گیرایی بیشتر بر مطلب‌های درسی استفاده کنید.

با رعایت راهکار‌های بالا به زودی تفاوت فوق العاده‌ای در تسلط بر مطالب ریاضی و موفقیت در امتحان‌های ریاضی را به دست می‌آورید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان