همه چیز درباره بلیچینگ دکتر احمدی لاریجانی

همه چیز درباره بلیچینگ

بلیچینگ از تازه ترین روش ها برای رفع بدرنگی دندان ها به شمار می رود این روش تاثیر زیادی بر زیبایی و شفافیت دندان ها میگذارد و می تواند لبخندی زیبا را برای شما به ارمغان بیاورد. در این بخش با معایب و مزایای این روش نوین دندانپزشکی زیبایی آشنا خواهید شد.

بلیچینگ عمیق دندان‌ها یک روش درمانی چندبخشی است که برای از بین بردن لکه های مختلف از روی دندان است. بلیچینگ یا سفید کردن دندان از چند طریق در کلینیک و منزل انجام می شود.

زیباترشدن لبخند در گرو دندانهایی زیبا، لثه خوش رنگ و فک منظم می باشد. زمانی که از لثه صحبت می کنیم به این معنی است که نباید در لثه هر گونه ناهنجاری  و یا عارضه مشکلات عفونی وجود داشته باشد. هر دو فک ه باید به حالت موازی و روی هم جای بگیرند. در این میان دندان ها نقش مهمی برای زیبایی فرم لبخند ایفا میکنند. دندان هایی که نامنظم باشند باید به حالت منظم در کنار هم چیده شوند. اگر دندان ها دچار پوسیدگی شده باشند احتیاج به بازسازی پیدا میکنند اما زمانی که رنگ آنها تیره باشد هم می‌توانید  با  استفاده از بیلچینگ آنها را روشن تر وشفاف تر کرد.

بد رنگ بودن دندانها از عارضه هایی است به خاطر آن مراجعین زیادی به کلینیک های دندانپزشکی می روند. این مشکل  در افرادی که تصور می‌کنند دندان های شفاف و زیبایی دارند هم مهم است چون رنگدانه های فرآورده هایی می باشند که در زمان طولانی موجب تغییر رنگ دندان ها می شوند. برخی موارد که دندانهای متقاضی به علت های ژنتیکی و یا استفاده از  داروها به صورت مزمن کدر  شده اند و زیبایی آن ها را تحت الشعاع قرار داده اند، جایگاه مهمتری پیدا می‌کند.

همه چیز درباره بلیچینگ

فواید سفید کردن دندان با کمک بلیچینگ

بیلچینگ مهمترین روش برای سفید کردن دندانهاست که ترکیبی از اکسید هیدروژن می باشد. این روش باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب شده میان هرمهای مینایی دندان ها می گردد و بعد از مدتی دندان ها مورد آسیب قرار میگیرند. ماده بیلچینگی که جهت سفید شدن دندان ها بکار برده می شود، با نفوذ در نواحی تحتانی مینا و عاج دندان موجب رفع رنگدانه ها می شود و باعث سفیدی و روشنتر شدن دندان ها خواهد شد.

بلیچینگ را می توانید در منزل انجام دهید ولی به خاطر اینکه زیر نظر دندانپزشک صورت نمیگیرد احتمال دارد نتایج دلخواه را ارائه  ندهد. هرچند در این روش هم دندانپزشک از فک های بیمار قالب گیری به عمل می آورد و بعد طبق اندازه فک به او تری شفاف ارائه میدهد. این روش جهت مشخص شدن اندازه ماده بلیچینگ می باشد. وقتی  که اندازه فک معلوم باشد، بلیچینگ براساس اندازه آن استفاده و سپس از صدمه دیدن دندان ها پیشگیری می‌شود.

اکنون اگر این روش درکلینیک دندانپزشکی ترمیمی انجام شود، از لثه های بیمار محافظت بهتری می شود. در این روش مواد بلیچینگ با کیفیت بالا بر سطح دندان های بیمار جای می‌گیرد. این ماده حاوی عناصر شیمیایی می باشد که با نور یا گرما فعال میگردند و بعد رنگدانه هایی که در مینای دندان وارد می شوند را از بین دندان حذف و موجب درخشان و سفید شدن دندان های بیمار میگردند.

همه چیز درباره بلیچینگ

تاثیر بلیچینگ بر سفیدی دندان ها

بهتر است اول بلیچینگ در مطب دندانپزشکی صورت بگیرد و بعد این روش در خانه هم تکرار گردد. این روش موجب افزایش نتیجه درمان خواهد شد و ماندگاری آن را هم افزایش میدهد هر چند کاملا نمی توانیم بگوییم چه مقدار دندانها سفید میگردند. در کل هیچ روشی برای بررسی مقدار سفید شدن دندان ها نیست.چون کدری دندان ها به علل مختلفی پدید می آید و به این خاطر از بین رفتن رنگدانه های درون مینای دندان هم به صورت متغییر پدید خواهد آمد.

دوام و تاثیرگذاری بلیچینگ

مقدار دوام و نتاثیرگذاری بلیچینگ به موارد مختلفی مانند مراقبت های بعد از درمان، حفظ بهداشت دهان وپیروی از رژیم غذایی مناسب وابسته است. در این زمینه دندانپزشکان پیشنهاد می‌کنند که بهتر است بعد از بلیچینگ از مواد خوراکی و نوشیدنی های رنگدانه دار میل نکنید. این کار به ماندگاری درمان کمک بیشتری خواهد کرد هرچند این روش درمانی به صورت دوره ای  باید تکرار شود تا رنگ دندان ها به صورت دائمی سفید باقی بماند.

موارد مهم پیش از انجام بلیچینگ

نخست بیمار باید پیش دندانپزشک برود و دندان های خود را ازلحاظ میزان سلامت تست کند. در حالی که دندان ها  قابلیت کافی نداشته باشند و یا  پوسیدگی داشته باشند، ترمیم آنها بسیار حائزاهمیت است. در غیر اینصورت دندانهای آسیب دیده قادر نخواهند بود در برابر عوارض جانبی ماده بلیچینگ مقاومت کنند و در آخر بعد از مدتی تخریب و پوسیده می‌شوند. بعد از ترمیم دندان های تخریب شده، جرمگیری و برساژ انجام می شود تا نتیجه مناسب تری دریافت شود.