دکتر شبنم شادابی: بعد از جراحی بینی چه تغییراتی در حس بویایی ایجاد می شود؟

 

دکتر شبنم شادابی: بعد از جراحی بینی چه تغییراتی در حس بویایی ایجاد می شود؟

کاهش حس بویایی از عوارض موقتی جراحی زیبایی بینی محسوب می شود که عمدتا دلیل آن وجود ترشحات زیاد یا ورم و التهاب بافت های درون بینی می باشد. این موضوع سبب شده تا تعداد زیادی از متقاضیان جراحی بینی دچار استرس شوند و نگران از دست دادن حس بویایی خود باشند.

ساز و کار حس بویایی

اگر به زبان ساده بخواهیم حس بویایی را تشریح کنیم باید بگوییم که در ساختار درونی بینی محفظه هایی موجودند که به انتهای عصب بویایی وصل می گردند. در هنگام تنفس، هوای ورودی در این محفظه ها جریان یافته و رایحه دریافت می شود درک بو و عطر این چنین امکان پذیر شده و حس مربوطه را در فرد القا می کند.

آیا حس بویایی بعد از جراحی بینی تغییر می کند؟

دکتر شبنم شادابی پاسخ داد: بله حس بویایی بعد از عمل بینی کمی ضعیف میشود ولی این ضعف موقتی است. چرا که در اثر جراحی بینی، بروز ورم و التهاب امری طبیعی بوده و در پی آن بینی فرد در دریافت بوها ضعیف می شود ولی با طی دوره بهبودی و رسیدن به حالت طبیعی، بویایی نیز همچون گذشته برقرار شده و تنفس فرد طبیعی و متعادل می شود. بنابراین اگر نزد یک جراح بینی خوب و با تجربه تحت جراحی رینوپلاستی قرار گرفته اید، نگران حس بویایی خود نباشید.

علت کاهش حس بویایی در چیست و عمل بینی چه تاثیری بر آن میگذارد؟

باید بدانید که سلول های بویایی در سقف بینی وجود دارد که با رسیدن مولکولهای مواد بوییدنی به سمت بالا و سقف بینی ، باعث تحریک این سلولها شده و فرد متوجه بو میشود. زمانیکه این مسیر مسدود باشد فرد متوجه بو نمی شود و عملا حس بویایی وی تحریک نمی شود کاهش حس بویایی بعد از عمل نیز به خاطر تورم ناشی از عمل جراحی است که باعث گرفتگی مسیر های  نام برده میشود و در فرد این حس را ایجاد میکند که حس بویایی خود را از دست داده ، اما این تورم رفته رفته کمتر می شود و ورم های ناشی از عمل از بین میروند در نتیجه نیز مسیرهایی که حس بویایی را تحریک می کنند باز شده و دوباره فرد به حالت اولیه باز میگردد.

چه مدت بعد از جراحی بینی حس بویایی برخواهد گشت؟

تحقیقات علمی درباره ی افرادی که عمل جراحی بینی را انجام داده اند نشان داده است که ۸۶ درصد از حس بویایی آنها پس ۶ ماه باز خواهد گشت این یک حد مطلوب است چون که بهبود کامل بینی شما می تواند یک سال به طول بینجامد تا تورم آن به طور کامل از بین برود.

حس بویایی در افراد دارای پولیپ و انحراف بینی

دکتر شبنم شادابی در این باره افزود: احساس بویایی در افرادی که دچار انحراف بینی هستند کم تر از افراد معمولی است. بنابراین، در صورتیکه این عارضه ناشی از انحراف بینی باشد، بعد از عمل جراحی بینی بویایی بهبود می یابد.

همچنین افرادی که دارای پولیپ بینی هستند نیز باید قبل از عمل سی تی اسکن از بینی و سینوس انجام دهند و این موارد را اصلاح نمایند. در صورت درمان پولیپ و انحراف بینی، مشکلات بینی حل و تنفس راحت تر خواهد بود، همچنین احساس بویایی نیز افزایش خواهد یافت.

تسریع در فرآیند بهبود بویایی بعد از جراحی

دکتر شبنم شادابی: بعد از جراحی بینی چه تغییراتی در حس بویایی ایجاد می شود؟

برای تسریع  فرایند بهبود، استفاده از سرم شستشوی بینی برای از بین بردن لخته های درون بینی و مجاری آن توصیه میشود. این عمل به کاهش تورم کمک می کند، اما در صورتی که کاهش بویایی شما طولانی تر از دو یا سه هفته شد میتوانید از اسپری های کورتن دار جهت کاهش تورم مخاط بینی استفاده کنید.