images
کارشناسان مصرانه از مردم می خواهند سبزی بیشتری در طول روز میل کنند و چهار دلیل شگفت انگیز از فواید مصرف سبزی را برای اثبات حرفشان آورده اند

کارشناسان از مردم می خواهند سبزیجات بیشتری در طول روز بخورند.

مجله پزشکی دکتر سلام به نقل از سایت «سی ان ان»، این 4 ویژگی می تواند شما را برای خوردن سبزیجات بیشتر تشویق کند:

1. ضد نفخ است. ممکن است فکر کنید خوردن سبزیجات باعث ورم کردن شما می شود اما بیشتر آنها کارکردی برعکس تصور شما دارند. سبزیجات سرشار از فیبر هستند و آنچه برای معده شما ناراحت کننده است را می شورد و می برد و اجازه نمی دهد دچار یبوست شوید.

سبزی هم چنین کارکرد ضد نمک دارد. خوردن نمک، سدیم وارد بدن می کند اما سبزی سرشار از پتاسیم و آب است و سدیم را از بدن پاک می کند و به این ترتیب، شما ظاهری لاغرتز پیدا می کنید.

2. می خواهید ظاهری جوان تر داشته باشید؟ سبزیجات پوست را به لطف موادی مثل ویتامین سی و آبی که در خود دارند، جوان تر نگه می دارند. 85 تا 95 درصد بسیاری از سبزیجات از آب تشکیل شده که باعث می شود پوست خشک نشود و از چین و چروک ها می کاهد. سلول های پوست ممکن است توسط استرس، نور خورشید، آلودگی هوا و دیگر سموم محیطی، آسیب ببینند و پوست انسان دچار پیری زودهنگام شود ولی سبزیجات – به خصوص آنهایی که قرمز و نارنجی هستند- قادرند از این مشکل جلوگیری کنند.

3. استرس می تواند باعث خستگی فرد یا حتی پرخوری شود. منیزیم و ویتامین سی و موادی از این دست، مواقعی که مضطرب هستید، در بدن شما به سرعت تمام می شوند اما خوشبختانه خیلی از سبزیجات، سرشار از این مواد مغذی هستند، ضمن اینکه اسیدهای چرب امگا 3 که باعث کاهش تنش می شوند و ویتامین های خانواده «ب» که با اضطراب و افسردگی می جنگند نیز در آنها پیدا می شود. پتاسیم و منیزیم موجود در سبزی ها نیز می توانند باعث آرامش انسان شوند چون رگ های خون را آرام می کنند و فشار خون را پایین نگه می دارند.

4. بیشتر مردم فکر می کنند لبنیات از استخوان ها مراقبت می کند چون کلسیم و ویتامین «دی» زیادی دارند. اما بعضی از سبزی ها هم این مواد را دارند، ضمن اینکه ویتامین «کا»، منیزیم، پتاسیم و فیبر آنها باعث استخوان سازی می شود؛ نمونه اش گوجه فرنگی. سبزیجاتی که برگ های تیره دارند، مثل اسفناج و بروکلی هم این خاصیت را دارند.