7 دلیلی که انگشتانتان متورم می شود

شما در گرمای تابستان بیرون می روید و ناگهان انگشتانتان مثل انگشت خوک می شود. آیا می ترسید؟

احتمالا خیر. انگشتان به دلایل مختلفی ورم می کنند بسیاری از این ورم ها بی خطر هستند. اما در برخی موارد تورم، خصوصا اگر همراه با درد باشد، ممکن است به مشکلات اساسی جدی اشاره کند. در اینجا برخی دلایل که سبب تورم انگشتان می شود ذکر شده و هنگامی که با پزشک خود تماس می گیرید ممکن است موثر واقع شود.

1) روزهای مه آلود تابستان

بنا بر توضیح دکتر تامی اولسن آتست، MPH استاد یار دپارتمان روماتولوژی در دانشگاه شیکاگو ؛گرما سبب منبسط شدن رگ های خونی می شود، منبسط شدن رگ ها اجازه می دهد گرمای بیشتری از پوست شما فرار کند بنابراین می توانید آن را سرد نگه دارید. همانطور که عروق کشش دارند، برخی از مایعات آنها به بافت نرم خود نشت کرده و سبب تورم می شود. به گفته ی آتست این نوع تورم در صورتی که از دستان خود استفاده کنید و به فعالیت روزانه ی خود ادامه دهید برطرف می شود. اما اگر این تورم فقط در دستان و انگشتانتان باشد (نه در پاها) همراه با درد یا گرفتگی خفیف که می تواند یک نشانه باشد و لازم است با پزشک خود مشورت کنید.

7 دلیلی که انگشتانتان متورم می شود

2) نمک فراوان

به گفته ی آتست؛ کلا مرغ، مقدار زیاد چیپس و گواک یا هر چیز سرخ شده ای می تواند سبب ورم کردن انگشتانتان شود. بدن شما دوست دارد نمک را به صورت پایدار جهت تعادل آب نگه دارد. مصرف زیاد نمک به این معنا می باشد که بدن شما بوسیله ذخیره آب بیشتر آن را جبران می کند که منجر به تورم می شود. به طور معمول، تورم خفیف بوسیله مصرف روزانه ی غذاهای پر نمک ایجاد می شود و مدت ماندگاری این تورم بستگی به میزان نمک اضافی وارد شده به بدن دارد. دکتر آتست توصیه می کند که اگر مصرف نمک را قطع کردید و تورم همچنان ادامه داشت، به پزشک مراجعه نمائید.

3) آرتروز

به گفته آتست؛ اگر مفاصل انگشت ورم کرده باشد ( به این معنا که نتوانید انگشتر دستتان کنید) ممکن است علت آن آرتروز باشد. این شکل از آرتروز مرتبط با سن و سال، بدلیل ضعف بافت انتهای مفاصل به وجود می آید. آرتروز اغلب نه همیشه با درد و سفتی همراه است. بسیاری از دیگراشکال آرتروز نیز می توانند منجر به تورم و دردناک شدن انگشتان شوند.

7 دلیلی که انگشتانتان متورم می شود

4) سندرم تونل کارپ

بنا بر توضیح آتست زمانی که اعصاب ساعد یا کف دست جراحت بر می دارد، سندرم تونل کارپ گسترش می یابد. تورم ناشی از آن معمولا  با درد، سوختگی، مور مور یا بی حسی در دست ها و انگشتان همراه است. این علائم طی گذشت زمان به آرامی پیشرفت می کند. تحقیقات نشان می دهند که سندرم تونل کارپ در زنان سه برابر بیشتر از مردان بروز می کند.

5) لنفادم

بیماری تورم اندام زمانی که مایع لنفاوی که ( ضایعات، باکتری ها و ویروس ها به خارج از بدن  حمل می کند) به اندازه ی کافی تخلیه نمی شود، به وجود می آید. ممکن است انگشتان دست و پایتان ورم کند و معمولا بازوها و پاهایتان نیز ورم می کنند. به گزارش موسسه ملی سرطان؛ احتمالا پوستتان نازک تر یا ضخیم تر از قبل می شود. لنفادم با جراحی یا پرتو درمانی سرطان سینه مرتبط شده است. در موارد نادر، لنفادم همچنین ممکن است بوسیله رشد غیر طبیعی سیستم لنف شما ایجاد می شود.

7 دلیلی که انگشتانتان متورم می شود

6) بیماری راویون

بیماری راویون سریان های را باریک می کند و اغلب به علت آب و هوای سرد و استرس ایجاد می شود. طبق گزارش مجله ی دارویی نیو انگلند؛ این باریک شدن سبب محدود شدن گردش خون می شود. تورم با سوزش یا درد زمانی رخ می دهد که چرخه باز می گردد ( همانطور که گرم تان می شود یا استرس تان از بین می رود). به گفته ی آتست؛ این موقعیت معمول است و اکثرا در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد. تغییر رنگ پوست به آبی یا بی رنگ قبل از تورم یکی از نشانه های بروز بیماری راویون است.

7) پره اکلامپسی

برخی تورم ها در مادران باردار مشترک هستند. اما تورم در دست ها و صورت خصوصا اگر با فشار دادن دست مشخص شود، ممکن است علامت هشداری برای پره اکلامپسی باشد. طبق راهنمایی های دانشگاه آمریکایی زنان و زایمان؛ این موقعیت بوسیله ی فشار خون بالا مشخص شده و در صورتی که بدون درمان رها شود، ممکن است منجر به بروز عوارض جدی برای مادر و کودک شود که اغلب در زنان باردار بالای 40 سال، آنهایی که دو قلو یا سه قلو باردارند و افراد چاق رخ می دهد.

برگردان عرب زاده